MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Poszukam tej jasnoty i wydziele dla niej jakiś kąt na działce.

Podpowiedzcie mi czy jak ustawie domek dla pszczółek to można go przestawić w inne miejsce.
Chodzi mi o to że na wiosnę ustawiłbym w pełnym słońcu a w lato przestawił w lekki cień żeby się nie przegrzały.
Pozdrawiam Paweł
Loko_Poko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 sty 2020, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Larwa murarki po złożeniu przechodzi proces przepoczwarzania, w tym czasie nie wolno ruszać rurek aby nie zakłócić tego procesu. Jak już ustawisz, to przez lato tego nie ruszaj. Też tak rozważałem co z tym słońcem i po prostu przykryję domek w jakiś sposób białym starym prześcieradłem lub coś w tym stylu, aby zrobić cień. Ja dzisiaj pożyczyłem od kolegi wędkarza wodery i naciąłem kolejnych 200 szt. trzciny takiej grubszej od strony jeziora i nie muszę już czekać na mrozy. Teraz mam już 500 szt. i wystawie je dla pszczółek, które dostanę od użytkownika zagiel. :tan
Polska język, trudna język. Ja nie znać tak dobrze.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Loko_Poko To są legendy. Dawno, dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma rzekami jednemu panu doktorowi sikorka wywaliła trzcinki z chatki.Po sezonie pan doktor nie znalazł w nich kokonów. Wymyślił, więc teorię, że nie można ruszać gniazd. Heroldowie przy dźwięku trąb obwieścili to całemu ludowi tej krainy mlekiem i miodem płynącej.
Problem w tym , że pan doktor zdaje się nie zrobił z tym nic dalej. Pan doktor traktuje to co robi jako pracę , my jako pasję. Siły są nierówne :) . Ja przestawiałem kiedyś gniazda w lipcu z innym gatunkiem murarki,trzymałem je w domu na półce, bo mi się nie podobała ilość M. obscurus jaka kręciła się wokół gniazd. pasjon przestawiał w zeszłym roku. Miałem świetne kokony w tych gniazdach, pasjon jeżeli mu się zechce to pewnie też potwierdzi, że nic się z pszczołami nie dzieje jak się im przestawi gniazda latem.
Chcę sprawdzić w tym roku kolejny mit, tzn. że gniazd nie można przestawiać w trakcie lotu ogrodowych, bo się nie połapią i nie znajdą gniazd w nowej lokalizacji tylko będą wracać do starej. Zrobię mini chatę na powiedzmy 500 rurek i w trakcie lotów przestawię ją w nocy ze wschodniej strony budynku na zachodnią. Zobaczymy co będzie.
Loko_Poko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 sty 2020, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Tak tylko wyczytałem, jak jest w rzeczywistości życie pokaże. Ja nie mam jeszcze żadnego doświadczenia, więc swoją wiedzę opieram o to co wyczytam.
Polska język, trudna język. Ja nie znać tak dobrze.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

No to już wiesz , że część informacji to są pierdoły, a życie pokazało coś innego u nas nie raz.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Klik i wszystko w temacie ;:333
Ja również w trakcie sezonu zmuszony zostałem do przenosin i nic złego się nie stało , może gdyby walnąć pakietem o ziemię to może .....

Tutaj chciałbym przypomnieć film , który sporym nakładem swojego czasu zrobił kolega Leszek .... :uszy

https://www.youtube.com/watch?v=DkF8yaT1Sbc
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik pisze: Chcę sprawdzić w tym roku kolejny mit, tzn. że gniazd nie można przestawiać w trakcie lotu ogrodowych, bo się nie połapią i nie znajdą gniazd w nowej lokalizacji tylko będą wracać do starej. Zrobię mini chatę na powiedzmy 500 rurek i w trakcie lotów przestawię ją w nocy ze wschodniej strony budynku na zachodnią. Zobaczymy co będzie.
Hmm, miałam podobną sytuację, chyba wspominałam o tym.Leśne mrówki wyłapywały mi spadające pszczółki z wylęgu. Przeniosłam wtedy domek z południowej strony na wschodni. Miałam wrażenie że pszczoły przy tej ilości jaka się wylęgła nie trafiły do przestawionego domku. Sporo ich obsiadywało murek gdzie był domek.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jolek Napisałem, że chcę sprawić, a nie że sprawdziłem. Przestawiałaś w nocy, tak żeby miały czas rano się ogarnąć , czy za dnia?

Temperatura rośnie , na forum jeszcze bardziej. Strasznie się cieszę , że pojawiło się tylu nowych pszczelniętych ludków :D !
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

To było za dnia.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dla trzmieli wystarczyło przestawić ulik o 30cm by nie trafiały do wylotku. Oczywiście za dnia.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jolek No to się dziwisz?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Już się nie dziwię :wink: , doświadczenie uczy.Lepsza była ta decyzja niż unicestwienie domku przez mrówki.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Cześć. Wydaje mi się, że pszczoły "pamiętają" położenie gniazda. Jeśli go przedstawimy to nie trafią, wtedy pewnie poszukają miejsca na założenie nowego.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”