MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Szukałem czegoś po necie na temat hodowli trzmieli i niewiele znalazłem. Są owszem jakieś opisy ale brakuje mi takiego pełnego, co i jak od początku, nie posiadając jeszcze nic, bo nie wszystko z tych opisów jest dla mnie jasne. Może źle szukałem, ale o pszczołach jest dużo więcej. Może ktoś z Was podsunąć jakiś link.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
pasjon
50p
50p
Posty: 53
Od: 18 wrz 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ziemia łukowska/lubelszczyzna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

trzmiele i ich hodowla to ciężki temat. jeżeli chcesz mieć 100% pewność to trzeba kupić domek z rodzinką na start- wpisz w necie hasło "hodowla trzmieli" to wyskoczy Ci adres sklepu gdzie na wiosnę mozna kupić za ok.100 zł. czy warto wydawać tę kasę to już odpowiedz sobie sam. Drugi sposób to zbudować domek- podobny do budki dla ptaków- samemu o wewnętrznych wymiarach 15x15x15(różni różnie podają), wystawić go wiosną w zaciszne miejsce w ogrodzie, gdzie nie kręci się zbyt wiele osób i czekać- przy odrobinie szczęścia przyleci królowa i zajmie domek. jeżeli do wnętrza domku włrzysz stare gniazdo myszy lub innych gryzoni szanse na trzmiele będą większe bowiem królowe przyciąga zapach gryzoni. Ale jak chcesz więcej to czytaj neta- znajdziesz wszystko- wystarczy chcieć
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Nie chodziło mi o kupowanie tylko zwabienie i tu właśnie trafiłem na problem bo jedne opisy mówią o domku pod ziemia a inne tak jak piszesz z drewna na powierzchni, ale to trochę mało informacji. Brak wypowiedzi osób z własnym doświadczeniem i przemyśleniami. Tu na forum o formatkach dla pszczół dyskusje w najdrobniejszych szczegółach toczyły się i toczą miesiącami. A o trzmielach jest niewiele, chyba nikt ich nie lubi.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

toldi Krótki opis do ściągnięcia "Biologia, znaczenie i chow trzmieli" Mieczysława Bilińskiego. "Sezonowy chów trzmieli" tego samego autora - nie wiem czy nie jest tylko w wersji papierowej.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ta druga pozycja do kupienia za 20PLN. Przeczytam, jak nic nie wyjdzie, to chociaż się coś dowiem :)
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2602
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

bo jedne opisy mówią o domku pod ziemia a inne tak jak piszesz z drewna na powierzchni
to wszystko zależy od gatunku trzmiela , jedne mają gniazda w ziemi , inne w trawie , inne tam gdzie im spasuje - ja mam taki domek o bodajże 3 lat i nic.....

natomiast ja dwa lata temu przez przypadek zniszczyłem takie oto gniazdko ,które zaczęła tworzyć samiczka , sama uszła na szczęście bez szwanku.

Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja bym chciał te nadziemne. Na razie czekam na książkę. Nawet zebrałem resztki mysiego gniazda na przynętę, ale jak się dowiedziałem to jest dla tych podziemnych ;:306
Pozdrawiam. Jacek :uszy
pasjon
50p
50p
Posty: 53
Od: 18 wrz 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ziemia łukowska/lubelszczyzna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

toldi mysie gniazda działają na wszystkie trzmiele- w naturze trzmiele "nadziemne" gniazdują w wypróchniałych dziuplach, a tam gryzonie również buszują :wink:
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Krótkie info o pasożytach z moich chatek. Od ubiegłego roku mam wyostrzony wzrok na Melittobia acasta. Są znowu skubaniutkie i mnie wnerwiają. To wyjątkowo wredny przeciwnik o zdumiewającej biologii. Była przed chwilą mowa o trzmielach, więc napiszę że ta bleskotka wielkości 1/4 czubeczka igły potrafi wykończyć całe gniazdo trzmieli w kilka miesięcy. Latają Monodontomerus sp. , dzisiaj zatłukłem po pracy 8 sztuk. Nie wiem jaki dokładnie to gatunek, ale na pewno nie Monodontomerus obscurus. Parę dni temu miałem wizytę Leucospis dorsigera (osarek murarkowy), gatunek z polskiej czerwonej listy zwierząt. Czytałem, że jest w pewnej ekspansji, więc chyba niedługo wypadnie z listy zwierząt zagrożonych wyginięciem w PL. Pojawiają się jeszcze inne podejrzane stworki, ale jeszcze ich nie oznaczyłem.
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jak radzicie z mrówkami, bo u mnie strasznie się pchają do ulika.
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Gamon Wrzuciłeś link do krótkiego artykułu z bardzo podstawowymi informacjami i nie dałeś żadnego swojego komentarza. Ja przynajmniej nie rozumiem, czy to Twoja odpowiedź na któregoś posta , czy tak po prostu znalazłeś i wrzuciłeś bezintencyjnie?
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”