MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Witajcie! To miło jak ktoś odpowiada na posty. Staram się oczywiście przeczytać jak najwięcej ale na razie jestem dopiero w połowie III części tematu o murarkach. O ile stosunkowo łatwo idzie wyjmowanie kokonów z rurek trzcinowych to z tego co ludzie piszą rozcinanie rurek z rdestowca idzie już znacznie gorzej. Ponadto rurki z trzciny mogę ułożyć znacznie ciaśniej i wtedy taki domek będzie wyglądał estetyczniej. Moja trzcina jest raczej odpowiedniej grubości choć może niektóre rurki nieco poskracam. Ołówek o średnicy 7 mm wchodzi bez problemu. Trzcinę ścinałem sekatorem więc łatwiej mi ją było ciąć prosto ale jak będę docinał rurki nożem część przytnę z lekkim skosem. Doczytałem już, że nawiercając otwory w drewnie (klocki) jeżeli chce się wyjmować kokony w otwory wkłada się papierowe rurki a jak to się ma w przypadku cegły dziurawki? Czy rodzaj drewna na klocki ma znaczenie (jedni piszą, że lepiej gdy drewno jest miękkie-sądzę, że łatwiej wtedy wywiercić otwory a inni, że twarde-z pewnością wytrzyma więcej sezonów). Moje pszczółki mają zamieszkać w ROD. Czy lepiej jest zrobić jeden większy domek czy np 3 mniejsze?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Obrazek

Domek będzie miał głębokość 15 cm (szerokość desek).Daszek będzie z desek o szerokości 18-20 cm a na wierzch pójdzie strzecha/mata z trzciny. W otwory w cegłach wcisnę rurki z rdestowca i z bambusa i poutykam cieńszą trzciną. W drewnianych krążkach wywiercę otwory i od środka wcisnę rurki z rdestowca. Ten drewniany krążek z dębu jest już mocno zasiedlony więc użyję innego świeżego materiału. Otwory wywiercę o średnicy 8, 9, 10 i 12 mm. Wolne przestrzenie na II poziomie uzupełnię rurkami z trzciny. W drugim domku pod daszkiem zamiast cegły dziurawki wstawię domek dla trzmiela. Zastanawiam się z czego wykonać tylną ściankę. Całość powieszę na ścianach altanki.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Hej ;:138

Kolego Przemku , po co średnica większa niż 8 mm , przy średnicy 10 mm pole do zabudowy rośnie prawie o 50% - a i tak zasiedlą je głównie murarki ale będą musiały się sporo więcej nalatać z glinką ...oprócz tego rurka na dole według mnie zbyt mocno wystaje i jak będzie luz i wiatr to wyleci ...

pozdrawiam Marek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Witaj Marku to nie będzie tak wyglądać jak jest w tej chwili na zdjęciu. Rurki będą wstawiane od tyłu a z przodu rurki będą docięte równo z cegłą. Jakoś będę je klinował by się nie ruszały. Cegła ma 6,5 cm grubości. OK w takim razie w drewnie ponawiercam otwory o średnicy 8 mm. Jak ma wyglądać siatka ochronna zabezpieczająca przed ptakami. Czy lepsza jest metalowa czy może być plastik? Czy jak przymocuję ją równo z brzegami skrzynki a cegły i rurki będą cofnięte o 2 cm to wystarczy? Czy murarki dostają od Was coś do picia? ;:304
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Amadeusz Pierwsze zdjęcie - widać ścianki komórek czyli to nie oprzędy, które czasami zdarzają się w rurkach. Pierwsze skojarzenie to makatki, ale może być błędne. Drugie zdjęcie - któryś z grzebaczy pewnie z tych polujących na pająki.

norbi007 Gratulacje za przyrosty miesierek. Zazdroszczę ehhhhh :)

przemek1136 Jak dotniesz na grubość cegły to rurki będą trochę krótkie. Przy "murarkowych" średnicach rurek, najlepsza długość to kilkanaście cm. W klocku ja tam bym wiercił też większe otwory, bo nigdy nie wiadomo czy nie przylecą inne pszczoły. 8 mm dla niektórych to za mało.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Obrazek

Obrazek

Moje rurki będą miały długość ok. 13-15 cm (wraz z kolankiem). Będą wystawać z tyłu cegły.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

przemek1136 No to dobre długości rurek będą. Pytałeś się też o inne sprawy. Jeżeli czytałeś wątek, to kozakowałem z brakiem siatki przez trzy sezony i nic mi się mocno złego nie stało. Po ubiegłym sezonie i wtopie z dzięciołem musiałem zmienić zdanie :wink: i siatka musi być. Nie mam wyrobionego zdania o odległości siatki od rurek, ale te parę cm musi być. Więcej cm jest chyba lepiej, bo większa odległość umożliwia im latanie między siatką i rurkami i szukanie swojej dziury. Nie dajemy im pić. One mają inną biologię od pszczoły miodnej-chyba wiedza pszczelarska skierowała Ciebie w kierunku zadania tego pytania. Larwy ogrodowej odżywiają się pyłkiem bez konieczności pojenia. Zjadają bez szkody dla zdrowia wyłącznie pyłki np. drzew iglastych , orzecha włoskiego itp. samice nie zaopatrują larw w dodatkowe płyny. Inne gatunki regulują wilgotność prowizji nektarem.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Z tym piciem to pytałem bo zastanawiałem się jak by można zwalczać roztocza na murarkach. Murarki nie przeciskają się do ula przez jeden otwór więc opaski do ocierania się nie wchodzą w grę. Miałem nadzieję, że będzie im można podać coś w płynie. Niedługo w Pszczelej Woli odbędzie się X Lubelska Konferencja Pszczelarska V Międzynarodowe Sympozjum Pszczelarskie Pszczela Wola, 15-17 lutego 2019 Chrońmy Pszczoły One Ochronią Nas ale raz, że za udział trzeba zapłacić a dwa, że o murarkach tam nie będzie większej dyskusji. No nic będę dalej szukał zwłaszcza, że mam dojście do kilku weterynarzy i z tego co wiem to jeden z nich problemem pszczół miodnych się interesuje. Jeżeli nie obserwowałeś jakiegoś spadku zainteresowania pszczółek rurkami po zainstalowaniu siatki to chyba zrobię głębszy domek i siatkę odsunę na 5 cm.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja mam małe pytanie, ile masz lokum dla murarek w stosunku do ilości kokonów ?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Nie mam jeszcze ani kokonów ani gotowych rurek (domków) więc wszystko przede mną. Początkowo mieliśmy kupić 1000 kokonów do podziału na 3 osoby ale jak na razie trzeci potencjalny chętny się wycofał więc albo kupimy mniej albo będę miał 500 kokonów albo jeszcze kogoś uda nam się znaleźć. Przyjąłem, że będę miał ok. 100-250 dziewczynek i dla każdej przeznaczę 4 rurki więc jako minimum przygotuję ok. 1000 stanowisk. Wolę się zabezpieczyć niż potem w kwietniu/maju szukać dodatkowych rurek.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Miałem wstawić kiedyś fotki, ale jak zwykle strasznie mi się nie chciało :wink: . To są kokony Osmia brevicornis, murarki rzepakowej - fotka słaba, ale jest. Komórki muruje przeżutymi liśćmi. Chociaż zdarza się jej w ogóle nie dzielić gniazda na komórki, tylko zapychać je w całości pyłkiem i składać jaja co kawałek w litym kilkunastocentymetrowym wałku z pyłku. Gniazda założyła w trzcinie oprócz jednej wariatki, która zajęła nawiercony patyk z bzu czarnego. Jak widać na zdjęciu nie mogłem się do niego bezpiecznie dobrać żeby nie uszkodzić kokonów.

Obrazek

Redukuję ilość murarki ogrodowej, więc jeżeli ktoś potrzebuje kokonów to proszę o kontakt na prv.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zakładam że ta murarka gustuje głównie w rzepaku , jak wskazuje jej nazwa - ale masz Klik ciekawych gości .
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ogólnie w kapustowatych, ale oblatuje też inne rośliny np. mniszek lekarski. Całe szczęście bo najbliższe pola z rzepakiem mam w odległości kilku-kilkunastu kilometrów. Kiedyś myślałem, że jej nie ma u mnie, ale jak widać myliłem się. Aha i lata trochę później od ogrodowej.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”