MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ruszyło się u mnie ;:138 samiczki sprzątają rurki i znoszą pyłek .
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Film zrobiony pomiędzy 17 a 24 kwietnia.
Obecnie i u mnie już trochę rurek jest zalepionych :)
https://www.youtube.com/watch?v=L_Y-a9S ... e=youtu.be
Pozdrawiam
alehar
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

No to mam już pierwsze zamurowane rurki. Ale pszczółki są jakieś duże. To nie mój pierwszy rok z murarkami, to chyba mi się nie wydaje, że są "za duże i za głośne". Oprócz takich "normalnych".

W tym roku nie za bardzo dobór rurek i mam zeszłoroczne niewykorzystane (za późno wystawione) trzciny - dość wąskie. No i oczywiście rdestowiec, w tym także taki dość gruby. W tych grubych jakiś czas temu nocowały samce, śmiesznie wyglądając o poranku z wystawionymi za rurkę "czułkami". I jest jeszcze kilka papierowych rurek. Dziś wieczorem stałam przy uliku i patrzyłam jak duże pszczoły obładowane jaskrawo żółtym pyłkiem i mniejsze z blado kremowym "towarem" ładowały się do rurek. Mogłabym tak spędzać całe godziny. Na razie interesują je tylko rdestowce, grubsze trzciny i stare bambusy. Ale i kręcą się przy dziurach w ścianie po gwoździach.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Kiedy zaczynałem zbieranie informacje o hodowli murarki na wielu filmikach pszczółka wchodziła do rurki ,wychodziła i wchodziła tyłem , a moje zawracają w rurce :) jakieś wywrotowce ;:306
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

NOWY 83 Wszystko zależy od średnicy rurki. Jak jest duża to samica zrobi obrót w środku, jak mniejsza musi wyjść i zmienić kierunek.

Wygryzają się samce nożycówki pospolitej. Wszystko w jednym terminie w tym roku się dzieje. Nie nadążam.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Klik dzięki ;:333 , może o banały pytam ale lepiej wiedzieć nawet banały .
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

A wiecie, że one wcale nie są takie łagodne. Dziś widziałam take, które nieźle się wadziły przy rurkach. A jak spadły na podłogę w uliku, to się trochę się pokotłowały zanim odleciały.
pasjon
50p
50p
Posty: 53
Od: 18 wrz 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ziemia łukowska/lubelszczyzna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

akl62 to hormony- zapewniam cię, że jak delikatnie weźmiesz w rękę(aby nie uszkodzić)- to nic Ci nie zrobią. Są potulne jak baranki i milusińskie jak szczeniaczki
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Byłam dziś na działeczce :) sprawdziłam stan "ula" i wygryzło mi się 90% pszczółek, zostało kilkanaście kokonów i to niektóre naprawde duże, na razie jeszcze zostawiłam w słoiku... ale ruch w uliku niezbyt duży w dzisiejszym dniu. Przy domku dla trzmieli nie zauważyłam żeby działo się cokolwiek, ale czekam cierpliwie, może się coś pokaże. Za to budka lęgowa została zasiedlona, bo skorupki jajek leżały pod nią, niestety ptak na tyle płochliwy, że nie wiem dokładnie co się zalęgło, podejrzewam, że jakiś wróblowaty. Więc ilość mieszkańców działeczki wzrosła :tan
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zembolina Cieszę się, że mój sposób na słoiki Cię nie zawiódł. Tylko to jest doskonałe miejsce do przechowywania przez zimę, ale bardzo lipne do wystawienia na wiosnę. Mam nadzieję, że jak już pojechałaś słoikowo, to obwinęłaś czymś szkło, albo stał w zupełnym cieniu.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie już wszystko jasne. Mogę pokusić się o podliczenie mej hodowli murarki. Z ok 1320 szt było 6 martwych pszczół, 19 mumii, 22 z larwami z czego 15 wylądowało w słoiku z 1 poczwarką. Jeśli coś z tego się wylęgnie to zobaczę co. Bardzo dużo w tym roku zauważyłam wygryzających się samców w stosunku do ilości kokonów na potencjalne samiczki + to co podsumowałam. Jak na razie bumu w zaklejaniu rurek u mnie nie ma. Widać las i ugór stanowi jakąś przeszkodę.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

UWAGA !!
Bardzo dobre filmy dla osób początkujących w hodowli murarki:

https://www.youtube.com/watch?v=PwMd2DY3CrE
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zembolina pisze:Byłam dziś na działeczce :) sprawdziłam stan "ula" i wygryzło mi się 90% pszczółek, zostało kilkanaście kokonów i to niektóre naprawde duże, na razie jeszcze zostawiłam w słoiku... ale ruch w uliku niezbyt duży w dzisiejszym dniu. Przy domku dla trzmieli nie zauważyłam żeby działo się cokolwiek, ale czekam cierpliwie, może się coś pokaże. Za to budka lęgowa została zasiedlona, bo skorupki jajek leżały pod nią, niestety ptak na tyle płochliwy, że nie wiem dokładnie co się zalęgło, podejrzewam, że jakiś wróblowaty. Więc ilość mieszkańców działeczki wzrosła :tan
Moim zdaniem to niepokojące że skorupki leżą pod budką. Wygląda na atak drapieżnika, u mnie nigdy nie leżą skorupki jaj na ziemi. Możesz dać zdjęcie budki lęgowej?.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”