MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Już nie mogę edytować to tak mam siatkę z oczkami 3 cm na 2,5 cm a dugą mam1,5 c na 1,5 cm którą mi polecacie ?
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Większe lepsze. Jak siatka plastikowa, to łatwo można wyciąć/powiększyć dziury. Nie jestem specem od siatek, ale jak małe dziury to Majki mają problem z doleceniem do rurki. Czasami potrafią się zawiesić na siatce i siedzieć na niej dosyć długo. Z drugiej strony, młoda i sprawna Majka przepycha się przez każdą dziurę, nawet małą i nie stanowi dla niej to żadnego problemu. Szkody zrobił mi dzięcioł, ale dla niego nawet 5 cm to spoko/wystarczy do ochrony gniazd. Ważne żeby odległość miedzy rurkami, a siatą była kilkanaście cm, tak żeby Majki miały jak tam latać. Kilkanaście cm odległości wystarczy żeby dzięcioły się nie dobrały, a pszczoły spokojnie dolecą do gniazda, bez spacerów. W tm roku trochę ogrodowych wyłapały mi kapturki, ale na nie żadna siata nie pomoże. Mam ogrodowych tyle , że nie zauważyłem ubytku. Smacznego im życzyłem.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Czyli lepiej będzie gdy założę plastikową siatkę z tym oczkami większymi 3cm na 2,5 cm :?: bo mówisz ta z 1,5cm na 1,5cm pszczółki będą mieć kłopot z przemieszczaniem się do rurek z bagażem ? a dzięcioł czy inny ptak przez nie przejdzie :roll:
pasjonat
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 mar 2009, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Siatkę na ptaki o drobnych oczkach od kilku lat zakładam ok. 1 VI jak murarki przestają latać i jak na razie to się u mnie sprawdza.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Chodzi mi o to że zaczynam od przyszłego roku hodować pszczółki murarki i zrobiłem ulik już tylko zostało mi założyć siatkę na drzwi i nie wiem którą mam założyć :( która lepsza
pasjonat
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 mar 2009, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

W takim razie ja bym założył tą z większymi oczkami a jak będzie problem to dołożył tą drugą.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Może poczekam jak się więcej osób wypowie jak już mają siatkę z otworami 1,5 na 1,5cm czy nie za drobne te oczka dla naszych Maji :shock: czy może ta druga 3 cm na 2,5 cm nie będzie za duża i coś będzie wchodzić do ulika i kokony wyjadać :roll:
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Wróciła pierwsza O. caerulescens ;:138 . Nie do nowej, przeznaczonej dla nich chatki tylko do starej, w której były w ubiegłym roku. W tym roku ta stara chatka została przeznaczona dla nożycówek. A nożycówki właśnie przebiły 100 gniazd. Brawa, brawa brawa dla nich. Potrafią strasznie się tłuc przy gniazdach. Takie maluchy, powolne, gapowate, ale charakterek mają, proszę, proszę.
Awatar użytkownika
mar95
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 sty 2019, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Rawska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

W kwestii siatek zabezpieczających, u mnie stosowane są 2 rodzaje, frontowa 1.5 x 1.5 cm oraz boczne 0.5 x 0.5 cm i muszę przyznać, że murarka przeciska się nawet przez tak wąskie oczka, ale jeśli chodzi o swobodny wlot do ula to ma problem już w tych 1.5 cm, tzn. jest taki moment zawieszenia (wylądowania) i ponownego startu.
Pozdrawiam Marcin
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Już nie aktualne z tymi oczkami od siatki bo założyłem 2cm na 2 cm :wit i zobaczymy jak to pójdzie w przyszłym :D roku
kmszeryf
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 cze 2013, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne woj. Świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

U mnie sezon powoli dobiega końca. Sporo jeszcze pszczół krąży ale mam wrażenie, że zalepiają już tylko wejścia do otworów gliną bez noszenia pyłku. Wczoraj pojawił się taki zawodnik:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pojęcia nie mam co to jest i co on on tam targa.
Trochę ruchu jest przy innym domku, gdzie dałem więcej trzciny o mniejszych średnicach:

Obrazek

Obrazek
Podejrzewam, że to Wałczatka lub Nożycówka. Smukły owad zajmujący otwory mniejsze niż Murarka i zalepia bardzo ciemnymi korkami.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

kmszeryf Pierwszy to jak myślę Auplopus carbonarius. Targa pająki, tylko upiernicza pająkom nogi, więc można się nie domyślić co to. Ma też niemiły zwyczaj wybierania ziemi z korków gniazd murarek. Drugie to oczywiście nożycówki. Na wałczatki to trzeba jeszcze trochę poczekać. Korki nożycówek są takie ciemne, bo dodają do ziemi, którą zaklejają gniazda nektaru. No i będą wklejać na końcu korka mikro kamyczki.
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Podsumowanie dzisiejszej wizyty na działce. Praca wre. W porównaniu z ubiegłym tygodniem, mam trzy razy tyle zalepionych dziurek. Ogólnie prawie połowa zamurowana. Jak na pierwszy rok przygody z murarkami, to całkiem niezły wynik :)
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”