Kurnik. Budowa i inne tematy kurnikowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Myka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sty 2007, o 15:15
Lokalizacja: Cork, Irlandia/ Jawor, Dolny Slask
Kontakt:

Kurnik. Budowa i inne tematy kurnikowe

Post »

witam!

przenieslismy sie w koncu na prawdziwa wies ;:138 taka gdzie mamy prawdziwy ogrod i nawet kawalek lasku. gdzie miejsce do spacerowania nie ogranicza sie do 20 m kw. ;)

w zwiazku z tym:

a) chcielibysmy miec ze 2-3 kurki na jajka

b) chcielibysmy by nasze fretki mialy mozliwosc przebywania na dworze.

czy znacie jakis dobry patent na miejsce dla kur/fretek? dla fretek moze byc identyczny jak dla kur tyle ze lepiej zabezpieczymy ;) oczywiscie mozliwie niskie koszta mile widziane ;)

za wszelkie wskazowki będę baaaardzo wdzieczna.
Nie mam polskich czcionek ;)
cx

Re: kurnik, woliera dla fretek

Post »

Witam.

Ten kurnik ma być na Wyspie?Jeśli tak to podstawowe pytanie czy w okolicy grasują lisy oraz czy są myszołowy?W Polsce to podstawowe zagrożenia warunkujące "model" :) kurnika.
No i jak wyglądają zimy=jak długo,jak zimno?
Awatar użytkownika
Myka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sty 2007, o 15:15
Lokalizacja: Cork, Irlandia/ Jawor, Dolny Slask
Kontakt:

Re: kurnik, woliera dla fretek

Post »

witaj!

zdecydowanie na wyspie i zdecydowanie grasuje jeden osobnik, ktory kocha wyciagac ze smietnikow szklane butelki... w ich poszukiwaniu robi nam masakre na podworku ;) mamy juz elektrycznego pastucha na tego jegomoscia, w sam raz do ogrodzenia kurnika.
obecnosci myszolowow nie stwierdza sie ;)

co do zimy to w tym roku pierwszy raz od 1964 roku spadl snieg ktory utrzymal sie cale 2 (slownie: dwie) doby!
zimy sa cieple, ok 6 stopni na plusie zawsze. latem tez nie ma upalow. żadne ekstrema jak w pl ;) duzo opadow.
Nie mam polskich czcionek ;)
cx

Re: kurnik, woliera dla fretek

Post »

Witam.

Jeśli nie ma zim to problem izolacji cieplnej znika-kura gdy ma za zimno w swej sypialni może zastrajkować i przestać produkować to dlaczego ją karmimy...no chyba że dla ozdoby ją mamy :wink: .
Nie wiem czy pastuch będzie wystarczającym zabezpieczeniem,jeśli tak to nie trzeba robić specjlnego ogrodzenia.Należy zdecydować czy kury mogą łazić=brudzić i grzebać,gdzie chcą czy tam gdzie my chcemy.Jeśli to drugie to wewnątrz ww pastucha wydzielić im "pastwisko" przy pomocy najtańszej metalowej siatki 1,5 m wysokości-możliwe że będzie konieczność podcięcia skrzydeł kurom-zabieg bezinwazyjny przy pomocy grubych nożyczek lub sekatora :) ,ale to po stwierdzeniu,że chcą większy teren niż mają.
Kurnik zasadniczy nie musi być duży dla kilku kur starczy~~1,5-1,8/0,8-1/1,5-1,8.W środku grzęda,koło 0,8-1 od gleby na długości połowy kurnika.Przed grzędą wzdłuż ścianki czołowej korytko i poidełko.W drugiej połowie obok grzędy gniazda z wyściółką dla jaj,ale z wyściółką na poważnie :D .Daszek spadzisty,całość lepiej w miejscu zacisznym.
A z czego...z tego co tanie i Twym zdaniem estetyczne,drewno,elemnty starych mebli,od frontu stare okna-jako drzwi itd itp...

Jeśli pastuch nie wystarczy:całość ogrodzić siatką i wkopać ją naokoło 0,5m-jeśli siatka w plastiku można nie betonować-ale bezpieczniej zalać betonem;jeśli siatka ocynk to zabetonować.Droższe rozwiązanie zrobić ładną podmurówkę z zabetonowaną siatką.

Hej.
Awatar użytkownika
Myka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sty 2007, o 15:15
Lokalizacja: Cork, Irlandia/ Jawor, Dolny Slask
Kontakt:

Re: kurnik, woliera dla fretek

Post »

czy znacie jakas stronke albo galerie gdzie mozna obejrzec projekty kurnikow?
Dzięki za odpowiedz :)
Nie mam polskich czcionek ;)
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: kurnik, woliera dla fretek

Post »

Witaj! W jakimś angielskim programie widziałam kurnik w kształcie igloo. Zajrzyj tu i tutaj. Może coś takiego jest dostępne w Twojej okolicy, albo poszperaj w Internecie.

Zapewniano, że Eggloo zabezpiecza kury przed lisami, ale też i zimnem. Poczytaj, może akurat to się u Ciebie sprawdzi :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Myka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sty 2007, o 15:15
Lokalizacja: Cork, Irlandia/ Jawor, Dolny Slask
Kontakt:

Re: kurnik, woliera dla fretek

Post »

niestety eggloo jest stanowczo ponad nasze sily (ok 450 euro). mam nadzieje, ze da sie zbudowac i kurnik i fretkownie za te cene ;)

szukamy projektu dalej. jeśli sie ktos natknie na jakis rozsadej budowy kurnik to prosze o cynk ;)
Nie mam polskich czcionek ;)
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kurnik, woliera dla fretek

Post »

Myka pisze: mam nadzieje, ze da sie zbudowac i kurnik i fretkownie
To ciekawy pomysł,kurnik i fretkownia.Kiedyś coś z łasicowatych wlazło mi do kurnika.
Kurki liliputki,bażanty były ładnie ułożone w rządku,a każda sztuka z dziurą w głowie.
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kurnik, woliera dla fretek

Post »

Dobrze, aby w kurniku było okno. Kiedy kury mają więcej światła dużo lepiej się niosą. Na wsiach widziałam praktycznie bez okien, dlatego o tym piszę :D
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurnik, woliera dla fretek

Post »

Może dlatego,że kury nie potrzebują światła do spania.Cały dzień łażą po dworze,
śpią z zamkniętymi oczami.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Kurnik, woliera dla fretek

Post »

To jest zależne czy kury mają być w kurniku na stałe, czy będą miały zapewnione coś na miarę wybiegu.

Nasze kuraki mieszkają w wydzielonym pomieszczeniu w budynku gospodarczym, mają dość duże ogrodzone miejsce. Okno w budynku jest, ale małe. Kury cały dzień spędzają za zewnątrz, tylko noszą się w gniazdach "u siebie".

Zauważyłam, że wchodzą na chwilę do kurnika, znoszą jajko, po czym wychodzą na zewnątrz. Rozumiem z tego, że światła im do znoszenia jaj nie trzeba.

Myko- poszperaj w Google, a na pewno trafisz na ciekawy pomysł. Przy odrobinie kreatywności z desek, siatki i styropianu (dla izolacji) zrobicie kurnik jak się patrzy :)
Ważne, by zabezpieczyć drobną siatką wybieg przed lisami itp. tak samo od góry, jak i od dołu (lis może się podkopać). Kury muszą być zamykane na noc! Koniecznie trzeba zrobić im gniazda, bo kury jak już nauczą się nosić w jakimś miejscu, to trudno to zmienić.

Koniecznie pochwal się co udało Wam się zbudować!

Pozdrawiam!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kurnik, woliera dla fretek

Post »

mirzan pisze:Może dlatego,że kury nie potrzebują światła do spania.Cały dzień łażą po dworze,
śpią z zamkniętymi oczami.
Może ;:153 , a może dlatego, że lepiej się niosą.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurnik, woliera dla fretek

Post »

Wg mojej książki o hodowli drobiu kurnik powinien mieć okno ;) w sumie przerabiałem hodowlę kur i kaczek na działce więc troszkę coś tam mogę powiedzieć jak co :) no i myślę że lepiej na zimę kury pozabijać, dla 2-3 szt nie opłaca się zwiększać kosztów, a i nieść często przestają. Pomieszczenie nie musi być duże ja dla 4 kaczek miałem jakieś 2x1m z czego one cały dzień łaziły po placu a tylko noc spędzały wewnątrz stulone w jednym kącie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”