Kurnik. Budowa i inne tematy kurnikowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
jarko212we
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 mar 2018, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kurnik. Budowa,automatyczne zamykanie kurnika i inne sprawy

Post »

Witam,

Automatyczne zamykanie/otwieranie kurnika...

Jak w temacie, zamierzam produkować taki system, opierający się na sterowaniu czasowym. Wiem, że hodowla kur, to miłe zajęcie, jednak wymagające dużej odpowiedzialności. Jak wiadomo, kury są delikatnymi i raczej bezbronnymi zwierzętami. Nie każdy ma mnóstwo wolnego czasu aby o odpowiedniej porze otworzyć, bądź zamknąć kurnik. Większość miłośników kur, zapewne pracuje, a już najtrudniej, gdy praca odbywa się w systemie zmianowym. Wracając późno z pracy, możemy zastać pusty kurnik, albo rannych i zabitych po stoczonej walce z intruzem. Proponuję "inteligentne drzwi", które otworzą się i zamkną o wybranych przez nas godzinach. 
Proszę wyrażać swoje opinie i zainteresowanie na ten temat.

Pozdrawiam, 

Jarosław
Awatar użytkownika
Kacper1999
200p
200p
Posty: 226
Od: 19 lut 2018, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Witam, mimo iż jestem młody mam kilka kurek tak o z czystej przyjemności. Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Od kiedy coś zabiło mi sporo kur, kogutów oraz bażantów, a także papugi, to zamykam kury każdego wieczora i nie powiem jest to dosyć uciążliwe. Chociaż na pewno mam większe możliwości niż Ci, którzy chodzą do pracy. Jednak trzeba się pofatygować, przejść i zamknąć jeżeli nie chce się mieć strat. Moim zdaniem taka automatyzacja drzwiczek do kurnika całkiem fajna sprawa :D Bardzo duże ułatwienie. Pozdrawiam !
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Pomyśl o czujniku zmierzchowym.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

a skąd "inteligentne drzwi" będą wiedzieć, że zamyka kury w kurniku, a nie kurnik z kurami na zewnątrz?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Foxowa, masz świętą rację! Trzeba by nauczyć kury punktualności, albo zainstalować system liczący kury. Myślę że niewielki komputerek dałby radę! ;:138
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Wasze kury po zmroku szlajają się po wsi ? :)
Awatar użytkownika
Kacper1999
200p
200p
Posty: 226
Od: 19 lut 2018, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Moje już między 18 wchodzą i na grzędy haha :) wiadomo latem dzień dłuższy to i dłużej siedzą na zewnątrz :D
jarko212we
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 mar 2018, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Witam ponownie i dziękuje za zainteresowanie.
Może trochę o mnie...
Wychowałem się na gospodarstwie rolnym, gdzie było dość dużo różnych zwierząt, między innymi i kury. Ich liczba nigdy nie była mniejsza niż 15 i rzadko przekraczała 40 sztuk w stadzie. Będąc jeszcze dzieckiem, zaobserwowałem, że kury są już w kurniku gdy robi się wieczorna szarówka. Jeśli ktoś się zastanawiał skąd się wzięła nazwa "kurza ślepota" to własnie dlatego, że kury w tym momencie dnia widzą dużo słabiej i są zdezorientowane, więc zwyczajnie idą tam, gdzie czują się komfortowo - do kurnika. Jeśli ktoś posiada kury, nie tylko w celach zarobkowych, ale i z pasji, powinien takie rzeczy wiedzieć. Jako ciekawostkę, dodam, że kury da się też wytresować, jednak jest to nie opłacalne, gdyż żyją zbyt krótko, a tresura trwa zbyt długo.
Wracając do tematu...
System, który chcę zaoferować, ma na celu pomóc, a nie wykonywać za nas robotę. Tak jak wspomniałem wcześniej... jeśli ktoś pracuje do późna (np. do 22:00), a jeszcze gorzej gdy jest zima i kury siedzą w kurniku już od 16-17:00 (bo jest ciemno), to są narażone na atak intruza, który już o tej porze zaczyna polować (o wieczornych przymrozkach tylko napomknę).
Obserwujemy kury.. wiemy o której chodzą spać.. ustawiamy czas zamknięcia.. a do kur i tak możemy zajrzeć po pracy.
Nawet jeśli jakaś kurka nie wejdzie, bo też tak się może zdarzyć, a już szczególnie gdy jest jakaś nowa w stadzie, ( u nas na ok. 40 starych kur, taka sytuacja miała miejsce dwa, trzy razy do roku), to chyba mniej nam będzie szkoda jednej zmarzniętej, bądź straconej kury, niż wyrżniętego całego stada. Chyba się tu nie mylę, prawda?
Co do otwierania.. tu się zwrócę do kolegi "newrom". Myślałem nad takim czujnikiem, ale co jeśli mamy obok wybiegu dla kur sąsiadów, którzy pragną sobie w niedzielę dłużej pospać, a nasze kury biegałyby i gdakały już wcześnie rano (latem nawet lekko po 4:00, bo tak się robi widno) i niedzielne spanie do 10:00 przy otwartym oknie - przekreślone. Można mu ustawić mniejszą czułość, ale wtedy mógłby znowu wieczorem za wcześnie zamknąć, bądź nawet w dzień przy zachmurzeniu.
Dlatego myślę, że idea czasowego kontrolowania drzwi, jest nieco lepsza.

Pozdrawiam,
Wesołych Świąt Wielkanocnych i oczywiście - smacznego jajka.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Zrobisz jak uważasz, z włącznikiem zmierzchowym być może automat zakupię, z czasowym na pewno nie.
Zresztą wystarczy podłączyć do programatora (ze trzy dychy kosztuje) i nie otworzy się nim nie dostanie prądu.
jarko212we
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 mar 2018, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Panie kolego "newrom"... rozumiem Pana problem, pragnę poinformować, że nie sztuką jest komuś coś narzucić.. trudno jest zaspokoić oczekiwania wszystkich zainteresowanych tematem... z tego tytułu, chcę poinformować Pana (oraz innych zainteresowanych), że planuję użyć czujnika zmierzchowego. Chciałbym wypuścić produkt w dwóch seriach na początek. Jeden produkt (tak jak opisywałem), działałby tylko na zasadzie programatora czasowego, natomiast drugi, opierałby się tylko na czujniku zmierzchowym (hybryda tych dwóch zestawień, na tą chwilę, przekraczałaby budżet zwykłego "Kowalskiego"). Chciałbym, aby produkt spełniał oczekiwania hodowców oraz był w miarę możliwości jak najtańszy.
Cieszę się z Pana gwałtownej reakcji, gdyż świadczy to, o głębokim zainteresowaniu tematem i sygnalizacji swoich potrzeb.
Czekam na inne (rozważne, jak kolegi "newrom") uwagi, które na tym etapie moich poczynań, mogę usprawnić.
Pozdrawiam,
Jarosław.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Elektronikę można wykonać za małe pieniądze, gorzej z drzwiczkami, które mają odpowiednio zamykać i otwierać.
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Mój mąż też sam skonstruował automatyczne zamykanie i otwieranie drzwiczek z czujnikiem zmierzchu i jest to super rozwiązanie. W 99 % przypadków wszystkie kurki już śpią w kurniku jak drzwi się zamykają. Kiedyś wstawałam o 6.00 nawet w weekendy żeby kury otworzyć, ah :) - jaka wygoda teraz!
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Awatar użytkownika
magduska81
500p
500p
Posty: 562
Od: 11 wrz 2012, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad Wisła-Ach Lubelskie :)

Re: Automatyczne zamykanie kurnika

Post »

Fajny pomysł :)
Przez mo­j ogród prze­wineło się wiele osób... po każdym zos­tała ja­kaś pa­miątka. Naj­droższe są te, które po­zos­tały w sercu.
Sprzedam/wymienię:Byliny Krzewy Kwiaty rustykalne
Moje małe co nieco
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”