Podkłady kolejowe w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Dlugosci pokladow kolejowych na nadbrzeza

Post »

Są podkłady starsze które prawie nie śmierdzą i są nowsze które już "dają"
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dlugosci pokladow kolejowych na nadbrzeza

Post »

W moim ogrodzie zastosowałam podkłady kolejowe i mostownice do utworzenia podwyższonych rabat.
Zainspirowałam się ogrodami Ruys Mien, która zastosowała w swoich ogrodach żwir i podkłady kolejowe.
http://www.flickr.com/photos/rangaku1976/6201156504/
Mam je już kilkanaście lat.( nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu)
Może dlatego, że były stare i zużyte.
Wyglądają dekoracyjnie w ogrodzie i są bardzo wytrzymałe w porównaniu z palisadą drewnianą.
Jednak po uświadomieniu sobie jak agresywnej dla zdrowia chemii użyto do konserwacji
tego drewna, nie zastosowałabym ich w moim ogrodzie.
Pozdrawiam, Elżbieta
andrety
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 paź 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Myszków

Podkłady kolejowe

Post »

Witam, mam pytanko.Chciał bym zrobić odcięcie tuji od trawy tylko nie wiem za bardzo czym.Krawężnik odpada, myślałem by użyć podkładów kolejowych i tu moje pytanie.Czy się nadadzą? ładnie to wygląda ale jak ze skutkami ubocznymi.Wiadomo że w takim podkładzie jest cała tablica Mendelejewa i czy to nie odbije się w przyszłości na tujach i trawie obok podkładów.Może ma ktoś tak zrobione?.
Proszę o jakąś podpowiedz.
Pozdrawiam
Arek.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Podkłady kolejowe

Post »

Witaj. Nie martwił bym się o tuje tylko o ludzi. Konsekwencje mogą być tragiczne. Kiedyś na SGGW robili badania i to co oddają do środowiska to jest tragedia. POczytaj ten wątek od początku!
Zamiast podkładów użyj kostki brukowej. Będzie dużo taniej , popatrz tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2&start=84
m_trybulec
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 wrz 2010, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

Z oryginalnymi podkładami faktycznie jest problem co do wpływu na zdrowie. Ale jeśli komuś odpowiada estetyka belki drewnianej to można się doszukać producentów kostek i płyt betonowych w takiej stylizacji.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

Ten beton wygląda ładnie na zdjęciach jak się go nie impregnuje przynajmniej raz na rok.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: PODKLADY KOLEJOWE

Post »

gruuubas pisze:- czy miłośnicy podkładów kolejowych (podobno są i tacy, którzy usiłują stosować je w domu!) pamiętają jak działa WC w pociągach i gdzie ląduje zawartość muszli klozetowej?
Argument wątpliwy, świadczy o braku wiedzy. Akurat to nie ma znaczenia absolutnie. Tym samym w końcu są nawożone pola pod żywność.

Jednak to czym były nasączane te podkłady, to choć to nie cala tablica Mendelejewa, a zaledwie 1 główny składnik (i to złożony), to jest na tyle wystarczający, że mimo ogromnej urody - jak kłody czarnych dębów topionych onegdaj dla córek - jakoś do dzisiaj nie zdecydowałem się na montaż tego podkładu w swoim ogrodzie.
GregSXF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 sie 2017, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mur oporowy z podkladow kolejowych ?

Post »

Witam, przede wszystkim jestem totalnym nowicjuszem jeśli chodzi o temat ogrodu :( a potrzebuje pilnie pomocy.
Dzialka na ktorej zaraz stanie nasz dom jest dosc nietypowa, poniewaz na samym jej koncu znajduje sie skarpa. Tuz za skarpa sa betonowe slupki na ktorych rozciagnieta jest siatka.
Skarpa nie dosc ze zabiera czesc dzialki to jescze jest nie pkartyczna. Chcialbym wyrownac dzialke do samej granicy tj do tych betonowych slupkow.
Pomysl jest taki zeby tuz za skarpa i tuz przed slupkami poukladac podklady kolejowe. Podklady poukladac poziomo jeden na 2 tak do wysokosci 1,6m. Podklady stworza sciane oparta o te slupki. Nastepnie miedzy podkladami a skarpa nasypac ziemi przez co wyrowna sie poziom do samej granicy. Pytanie brzmi czy to w ogole ma sens ? I czy faktycznie jest to do zeralizowania ?
Dodatkowo zastanawiam sie czy nie dodac miedzy tymi slupkami jakis metalowych slupkow zbetonowanych w ziemie tak zeby umocnic cala konstrukcje.
Dodam ze mieszkamy w niemczech gdzie jakie kolwiek konstrukcje betonowe sa bardzo drogie i trudne do zrealizowania. Takie podklady moglbym za dosc rozsadne pieniadze przywiezc z PL i bez wiekszych problemow w kilka osob porozkladac przy tych slupkach.
Na zdjeciu widac skarpe i te slupki.

http://imageshack.com/a/img922/2305/xVWPuW.jpg
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

GregSXF, nie jestem inżynierem (żałuję ;:145 ), ale na mój babski rozum poukładane jeden na drugim podkłady nie utrzymają naporu ziemi wysokości 1,6m, istniejące słupki betonowe pewnie mają mały fundament. . Poza tym taka ściana byłaby wątpliwa estetycznie :( Rozważ, czy nie lepiej już z tych podkładów zrobić 3 tarasy: pierwszy od dołu poziomy bez zabezpieczania podkładami od strony słupków, drugi wysokości ok. 1m mniej więcej w połowie skarpy, i trzeci w ten sposób, aby góra podkładów była ciut wyżej poziomu płaskiego terenu. I trzeba by te podkłady wkopać lub dać mocne wsparcie od zewnętrznej . Tarasy możesz obsadzić roślinami wedle upodobania i zasłonią te czarne bele. No i pamiętaj, że podkłady nie są wieczne: po 20-tu latach wiele będzie spróchniałych. Wiem co piszę, bo na działce mam z wagonu podkładów porobione mury oporowe :D
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
GregSXF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 sie 2017, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

Emilia dziekuje za odpowiedz i wskazowki :D Bardzo zalezy mi zeby dzialka byla do samej granica rowna dlatego tez kombinuje z tym murkiem zaporowym. NIe do konca chcialbym robic rozne poziomy.
Te slupki wydaja sie byc bardzo stabilne a do tego jakby dodac jescze pomiedzy nimi stalowe slupki to moze nie bylo by tak zle. Tym bardziej ze istniejaca skarpa jest juz sama z siebie ubita wiec trzeba bylo by nasypac do rownego poziomu. i ta scianka miala by trzymac tylko ten nasypany material...
Co do wiecznosci to masz w pelni racje tyle ze póki co staram sie znalezc takie rozmiazanie ktore nie tylko ze bedzie skuteczne ale tez latwe do zbudowania a te podklady mozna ukladac jak klocki co jest mega plusem...
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

A co za teren jest na zewnątrz działki - za siatką? Czyj to jest teren? Siatka to jedno, a taka ściana -to co innego. Chyba potrzebne by było jakieś zezwolenie :cry: No i jeśli chcesz polegać na stabilności istniejących słupków i ewentualnie nowych, weź pod uwagę długość podkładów. One nie są jednakowej długości: jedne mają 2,5m, inne 2,3m lub coś koło tego. Raczej samemu albo przez zaufanego człowieka trzeba wybierać w składzie, bo mogą też się trafić spróchniałe miejscami.

Jeszcze dodam, że z jednej strony mojej działki jest kilka opuszczonych działek. Były ogrodzone siatkami, ze słupkami zabetonowanymi w ziemi. Kiedy była dobra cena za złom (3-4 ? lata temu) złodzieje wycięli kilkaset metrów siatki, wyciągnęli słupki z grubych rur razem z fundamentami 50x50x50cm, rozbili fundamenty i rury zabrali. Najwyżej dwóch ludzi to robiło i dali radę !
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

Nie ma szans, żeby te słupki betonowe utrzymały oparte belki/podkłady z dosypaną ziemią. Zobacz jak są robione fundamenty pod gabiony, może Cię natchnie. Poza tym poziom terenu jest chyba wyżej niż słupki betonowe, wtedy byłoby jeszcze gorzej..
Obrazek
GregSXF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 sie 2017, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkłady kolejowe w ogrodzie

Post »

Emilia pisze:A co za teren jest na zewnątrz działki - za siatką? Czyj to jest teren?
tam jest stare boisko, teren nalezy do szkoly choc nic z tym nie robia...póki co :)
pozwolenie potrzebne przy konstrukcjach z fundamentem tzn jakbym stawial mur z pelnym fundamentem to tak ale przy slupkach to nie.

Podklady ktore znalazlem maja 2,6 m i wszystkie sa rowne ale co do ich stanu to cieko powiedziec bo nie widzialem na zywo. Sprzedajacy twierdzi ze sa roznego gatunku ale nie ma spruchnialych (takie niby usuneli) ale czy to prawda to trudno powiedziec...
pelikano11 pisze:Nie ma szans, żeby te słupki betonowe utrzymały oparte belki/podkłady z dosypaną ziemią.
Wczoraj wymyslilem opcje zeby miedzy te slupki betonowe wstawic slupki od bram wjazdowych takie 10cmX10cm i wysokosci 200cm. Zabetonowalbym je na 40 cm w zimie - to chyba calkiem stabilna konstrukcja ?

Poziom bedzie wyrownany do wysokosci slupkow bo sama skarka jest troche wyzsza od reszty dzialki wiec nie bedzie problemz troche obnizyc.

A co myslicie jakby zamiast tych podkladow wstawic normalne betonowe segmenty ?
http://imageshack.com/a/img924/1123/3UA8I9.jpg

One sa zbrojone pretami w srodku i cala konstrukcja tej sciany byly by duzo lzejsza niz z podkladow. Wystarczylo by 3 takie segmenty bo każdy jest po 50 cm....


Czy przy tych koszach gabionowych nie potrzeba by bylo solidnych fundamentow ? Musialbym osiagnac 150cm wysokosci wiec raczej musi byc mega stabilne...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”