Przepust nad rowem/dojazd do działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Witam, dostałam działkę, do której nie mam dojazdu-muszę wykonać przepust nad rowem. Czyli pewnie powiększyć rów, wsadzić rurę, zasypać gryzem/zalać betonem? Ile takie coś kosztuje? Cała operacja? Czy potrzebuję pozwolenia? Proszę o informację. Pozdrawiam.
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Musisz dowiedzieć się kto zarządza drogą przy której masz działkę: gmina, powiat czy województwo i wtedy udać się do odpowiedniej instytucji.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Upewnij się przy okazji w urzędzie gminy lub starostwie, czy ten rów nie jest czasem melioracyjny. Za ingerencję w taki rów grożą kary pieniężne. Warto by skontaktować się w tej sprawie także z lokalnym Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Pozdrawiam Lucyna
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

roots23 pisze:Witam, dostałam działkę, do której nie mam dojazdu-muszę wykonać przepust nad rowem. Czyli pewnie powiększyć rów, wsadzić rurę, zasypać gryzem/zalać betonem? Ile takie coś kosztuje? Cała operacja? Czy potrzebuję pozwolenia? Proszę o informację. Pozdrawiam.
Mogę się mylić, ale chyba kolega był w podobnej sytuacji.
Wykonałem dla niego projekt wykonawczy wjazdu na działkę, zwymiarowany, z przekrojem który zawierał m.in. umiejscowienie wjazdu na mapie sytuacyjnej, szerokość wjazdu, średnicę przepustu.
On zgłosił to do starostwa i dopiero oni wydali zgodę na wykonanie takiego wjazdu.
Jeśli dobrze wiem, to jak buduje się wjazd na drodze publicznej, to po wykonaniu podlega on odbiorowi technicznemu przez zarząd dróg lub przedstawiciela gminy.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Odbioru zjazdu nie ma (przynajmniej u nas nie było), ale na pewno jest potrzebna zgoda na zjazd z drogi publicznej, tak jak piszesz Metzger - projekt i wniosek o zgodę do odpowiedniego zarządcy drogi. A do starosty wtedy, kiedy łącznie z pozwoleniem na budowę domu występuje się również o zgodę na zjazd z drogi publicznej - wtedy dostaje się jeden papier i załatwia starosta.
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Nie orientujecie się ile może ta cała operacja kosztować?
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Projekt pewnie ok. 300-500zł, a co do wykonania nie wiadomo co planujesz na wierzch dojazdu, jaka średnica rury (koszt rury rośnie bardzo mocno wraz z zwiększaniem średnicy). Z wykonaniem myślę że za rurę, piach, koparkę, beton, układanie kostki i sama kostka to strzelam że ok. 2000-3000zł. Zależy też jak będzie cenił się wykonawca.
Warunki wg których ma być wykonany zjazd wydaje Zarząd Dróg na decyzji na wniosek zainteresowanego.

PS. rury nie można zasypywać gruzem, a to dlatego że obciążony gruz w skrajnym przypadku może uszkodzić rurę
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Projekt zrób sama, to tylko zgłoszenie. Narysuj na mapce z rejonem twojej działki, jak nie masz to kup za kilkanaście PLN. Opisz parametry i materiały. A koszt materiałów i wykonania to jak sobie załatwisz, np kręgi betonowe to nie majątek, warto poszukać, albo popytać sąsiadów. Jeśli działka jest na wsi to pytaj rolników jak będziesz mieć zgodę. https://www.olx.pl/oferta/kregi-betonow ... f7925f613e

W goglarce wrzuć przepusty melioracyjne i zobacz obrazki
Ten np jeden z najprostszych i chyba najtańszych
Obrazek
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Potwierdzam, "projekt" to zbyt dumnie brzmi- bardziej nazwałbym to wnioskiem i można bez problemu zrobić samemu.

Ja na kopii mapki ze starostwa narysowałem miejsce wjazdu, opisałem jaka ma być szerokość "zakrycia" rowu melioracyjnego (tutaj uwaga - jeżeli chcesz zakryć dłuższy odcinek to może być różnie no i co 40m musi być specjalna rewizja co trochę podnosi koszty).
Napisałem też jaka jest planowana średnica przepustu, jaki materiał i oczywiście uwaga, że zobowiązuję się do uporządkowania terenu i doprowadzenie do estetycznego wyglądu (bo to jakby nie patrzeć teren poza moją działką).

Nie podawałem natomiast żadnych dat - nie było to konieczne.
Nie wiem jak to będzie u Ciebie traktowane - czy jako zgłoszenie (wtedy jak nie ma sprzeciwu to po 30 dniach możesz robić) czy inaczej.
Ja poprosiłem o zezwolenie/odpowiedź by w razie czego mieć na piśmie - różni są ludzie i mogą pytać ciekawscy lub złośliwi.
Cały koszt wniosku to kilkanaście zł (mapka ze starostwa- ale jak masz już jakąś np. do celów budowlanych to u mnie wystarczyło, nie trzeba było wuciągać specjalnie oryginału).
Dostałem zgodę na piśmie z opisem co mogę zrobić - i po problemie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Dokładnie jak napisałeś - jedna uwaga - co innego zgoda zarządcy drogi (robi to na piśmie) a co innego zgłoszenie budowy zjazdu z przepustem (nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a zgłoszenie tylko na niektóre drogi). Tak więc MarSz powinieneś był może jeszcze zgłosić, ale co tam .. :wink: Najważniejsze, żeby dopilnować zmiany ciągłej linii na przerywaną na wjeździe (jeśli takowa jest).
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Złożenie wniosku na zjazd z drogi publicznej (jeśli jest to działka przeznaczona na cele mieszkalne) nie wiąże się z opłatami.

-- 9 sty 2018, o 11:49 --

czy udało Ci się rozwiązać problem?
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Przepust nad rowem/dojazd do działki

Post »

Przepust będziemy gdzieś robić w okolicach wiosny/lata dopiero.
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”