Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Nic tam nie wjedzie, alejką nie da się nawet przejść, a co dopiero przejechać. Porobię więcej zdjęć działki jak będzie pogoda, może będzie łatwiej zidentyfikować czy to łąka łęgowa.
No cóż, brzmi to beznadziejnie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Nie dotarłeś skąd ta woda? nie płynie tam naturalny ciek/strumień/ itp? Nie ma tam gdzieś wyżej stawów?
Ciekawe, że wiosną nie widziałeś w ogóle wody...a teraz płynie
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

pelikano11 pisze:Nie dotarłeś skąd ta woda? nie płynie tam naturalny ciek/strumień/ itp? Nie ma tam gdzieś wyżej stawów?
Ciekawe, że wiosną nie widziałeś w ogóle wody...a teraz płynie
Znalazłem z necie mapę wysokościową http://www.wysokosc.mapa.info.pl/
300m od działki jest staw na rzędnej 3,5 metra wyżej niż moja działka mam go na północnym wschodzie.
W promieniu tych ok. 300m wszystkie tereny na północy, wschodzie i zachodzie są wyżej niż mój teren. Tylko na południu jest niżej.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Może to zbiornik retencyjny i zrzucają wodę co jakiś czas..No nic , jeśli chcesz podrążyć temat póki nie ma śniegu, to może jakaś wycieczka szlakiem zniszczonej melioracji :lol: ..sory to wcale nie jest śmieszne..
Metzger pisze:W promieniu tych ok. 300m wszystkie tereny na północy, wschodzie i zachodzie są wyżej niż mój teren. Tylko na południu jest niżej.
Dobrze że lawiny tam nie schodzą.. :lol: Żartowałem, ja naprawdę widywałem tak zlokalizowane ogrody działkowe, fakt, rowy/strumienie/ były bardzo zadbane, no i doliny były dość szerokie, nie taki jar jak ty pokazujesz.
ps
http://www.geoportal.gov.pl/ - to jest ci obce?
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

pelikano11 pisze:Może to zbiornik retencyjny i zrzucają wodę co jakiś czas..No nic , jeśli chcesz podrążyć temat póki nie ma śniegu, to może jakaś wycieczka szlakiem zniszczonej melioracji :lol: ..sory to wcale nie jest śmieszne..
Metzger pisze:W promieniu tych ok. 300m wszystkie tereny na północy, wschodzie i zachodzie są wyżej niż mój teren. Tylko na południu jest niżej.
Dobrze że lawiny tam nie schodzą.. :lol: Żartowałem, ja naprawdę widywałem tak zlokalizowane ogrody działkowe, fakt, rowy/strumienie/ były bardzo zadbane, no i doliny były dość szerokie, nie taki jar jak ty pokazujesz.
ps
http://www.geoportal.gov.pl/ - to jest ci obce?
Wycieczka raczej nie jest konieczna, wygląda jakby ten żółty rów był melioracyjny, a dalej spływa to poza ogrody, co do melioracji pod kątem tej wody na alei to i tak nic nie znajdę, bo nad tym terenem są ciasno upchane ogrody działkowców i członków zarządu, już oni zadbali abym nic nie znalazł.
Nie do końca ogarniam ten geoportal.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Kasę zainwestowałeś to trzeba jakoś wybrnąć. Ty jesteś meliorant? Wiesz jak to najlepiej ogarnąć? Czy może chcesz zrezygnować z tego ogrodu?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Te wysokości na geoportalu sa raczej przypadkowe. Moja działka w ROD Krzewinka jest dokładnie w miejscu strzałki. Z prawej strony ten szary kolor to wieczne trzęsawisko położone ze 3 metry niżej . Rzeczka płynąca zgodnie z kierunkiem strzałki za mostkiem płynie pod górę, bo wg tej mapy jest tam ponad metr wyżej.

Obrazek ObrazekObrazek Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

U Ciebie Kalo wystarczy na warstwice popatrzeć, rzeczka (za ulicą która przyblokowała spływ wody) to raczej jest całkiem dobrze uregulowana. Swoją drogą Kalo jak sie popatrzy na Twoje miejsce to czego to ludzie nie wymyślą :lol: W środku naturalnego cieku w dolinie wpierdzielone jakieś zakłady produkcyjne/zabudowa..?? tak mi sie wydaje, na szybko z mapy/nie z Twojej, ale też z geoportalu.
U Ciebie to chyba tylko spływ z góry i na szczęście jesteś na piaskach.
Metzger jest prawie w oku cyklonu :D
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Obrazek
Teren zakreślony na czerwono to kiedyś była piaszczysta morena polodowcowa służąca okolicznej ludności za kopalnię piasku, w latach 60 czy 70 wyrównana spychaczem.Na części powstały garaże, na części ogrody działkowe a z 10 lat temu Soudal machnął fabrykę pianki.Teren zakreślony na niebiesko to podmokły las olchowy z roślinnością bagienną. Pod drogą przechodzi przepust odbierający wodę. Jak był zapchany to w mokre lata woda przelewała się przez drogę. Podałem to tylko po to, żeby wykazać, że te wysokości podawane na geoportalu to można miedzy bajki włożyć.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

A kto cię namawiał, żeby tak sprawdzać wysokości? no chyba nie ja.. :wink:
Takie miejsca jak Twoje to gdzieś tam po sąsiedzku.. pięknie pourządzone parki, to tak poza tematem.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

pelikano11 pisze:Kasę zainwestowałeś to trzeba jakoś wybrnąć. Ty jesteś meliorant? Wiesz jak to najlepiej ogarnąć? Czy może chcesz zrezygnować z tego ogrodu?
Zainwestowałem. Nie jestem meliorantem, nie znam się. Nie wiem jak to ogarnąć. Nie uśmiecha mi się rezygnować, opłaciłem 1000zł składek, wpisowych itp itd.
To co pisze kaLo ma dużo sensu, a jasno pisze, że nic nie poradzę na tę wodę.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Gleba pewnie jest torfowa i nasiąka wodą jak gąbka więc zastanawiam się czy dało by się na granicy działki wykopać rowki o głębokości kilkudziesięciu centymetrów i otoczyć działkę folią "basenową" wystającą kilkanaście cm ponad powierzchnię. Poza folią, zgodnie ze spadkiem terenu trzeba zrobić rowki odbierające napływającą wodę. Do tego byłby potrzebny szpadel drenarski. Oczywiście trzeba by poczekać na taki moment, że wody będzie mniej. Z reguły takie prace na terenach podmokłych są prowadzone w zimie.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Witam ponownie, dziś zrobiłem mały zwiad na działce, a jutro postaram się wykopać rowy na działce od północy i południa i na nieużytkach od wschodu, aby sprawdzić czy to pozwoli odsączyć ziemię.
Z myślą głównie o teorii KaLo zrobiłem więcej zdjęć i filmik aby pokazać więcej tej okolicy, może pozwoli to na ustalenie czy to rzeczywiście jest ten łęg.
Niektóre zdjęcia mogą wydawać się dziwne, a dlatego że są panoramiczne, i obracałem się do 180 stopni aby ująć jak najwięcej otoczenia.
link do zdjęć: http://www.mati.nstrefa.pl/dzialka/
link do filmiku z pracujących wód termalnych :) https://youtu.be/fO1ggk3-3uo
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”