Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Już kapuję, tu mnie zmyliło viewtopic.php?p=5954805#p5954805 nie kapowałem gdzie ten staw, i skojarzyłem z niebieskim kółkiem.
Pomysł Kalo mi się podoba
kaLo pisze:.. otoczyć działkę folią "basenową" wystającą kilkanaście cm ponad powierzchnię. ..Do tego byłby potrzebny szpadel drenarski.
Rozumiem że folia byłaby opaską, tak?
Wykonałeś już kawał roboty, szpadlem drenarskim? naprawdę podziwiam.

Tą studnię widziałem, ale toto małe, myślę że większość działkowiczów wykopała sobie takie studnie w różnej konfiguracji. Może i się teraz u niego przelewa, albo wybija i trafia do Ciebie.

Ten niebieski istniejący rów tak zostawiasz? Może sam pomyśl o studni przy żółtymxniebieskim i wyprowadzenie przez aleję, tak sobie tylko pomyślałem.. Kalo ma cenne uwagi to może przytrzym cię za łokieć, żeby się q.. nie narobić bezsensu.
Obrazek

Jakbyś potrzebował - prawo wodne art. 234 http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDet ... 0170001566
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Jeszcze dzisiaj jestem na telefonie i nie wszystko widzę dokładnie. Te jaśniejsze połacie wokól stawu to co to jest? Jakie to tereny? Na zdjęciu wyglądają na suche albo tak mokre, że niewiele na nich rośnie. I pytanie zasadnicze, skąd woda w stawie? Zasila go jakiś strumień czy źródła? Gmina powinna mieć mapkę geologiczną. Może to pomoże zrozumieć co tam się dzieje.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

pelikano11
Pracowałem zwykłą sztychówką, niestety tej wody idzie bardzo mało tym rowem wykopanym na nieużytkach. Co do folii, nie wiem czy to coś da, wydaje mi się, że to gdzie wybija woda na powierzchnię zależy od przekroju geotechnicznego. Jak dobrze myślę, to miejsca pokryte wodą to miejsca w których występuję inna gleba, taka która dobrze chłonie wodę i ta woda ciągle siedzi w niej. Taki obszar obejmuje 1/3 mojej działki, całą wschodnią część, pozostałe 2/3 od zachodu jest położone na niższym poziomie, a jednak gleba jest tam w miarę sucha.
Fajna uwaga co do tego niebieskiego rowu. Ten niebieski rów co idzie od północy i idzie wzdłuż płotu po mojej działce wyprowadzę gdzieś wyżej nad moją działką na aleję do zbiorczego rowu i już moja działka będzie mniej dostawała wody.

kaLo
Nie wiem niestety skąd ten staw, jestem na warmii, a tu zbiorników wszędzie jest dużo, w promieniu kilometra jest duże jezioro i rzeka. Widziałem mapę geologiczną, ale nic mi to nie dało za bardzo.

Jak grunt dalej będzie taki mokry to postawie tam rabaty warzywne, podwyższone na 50-80cm i ewentualnie ustawie je na folii, albo zrobię pod nimi drenaż z gałęzi. A żeby tam wejść ułożę tam płyty betonowe. Może ta działka nie jest stracona :)
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12948
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

U mnie nadmiar wody to tzw.wody gruntowe i zle lub celowo ułożony parking / tak jakby kostka brukowa ułożona spadająco na mój ogród, a w parkingu dla dekoracji jak się okazało "atrapa" niby drenaż. Zalewana jestem non stop, w końcu wykopaliśmy rowy, obłozyliśmy kamieniami i heja odpływ przed działkę. Teraz jak ide dalej ulicą to widzę jak spływa woda, posądzana jestem, ze u mnie krany odkręcone itd. ale mam to w nosie. Nie jest to idealne rozwiązanie ale innego wyjścia nie było, oczko wodne nie zdało egzaminu. Fotki może mało czytelne

Obrazek

Obrazek

A tak to wyglada zimą:

Obrazek

Obrazek

a tak płynie strumyk................


Obrazek
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Metzger No ciekawa sprawa, że podmokły teren na Twojej działce jest wyżej niż na pozostałej części :lol:
Wniosek jeden - to co bije z ziemi u sąsiada zalewa na maksa, reszta(spływ na nieużytek) jest do ogarnięcia, z resztą już to zrobiłeś.

Pamiętam, że to co bije jest na głębokość 2 metry, tak? jakiś kij tam wkładałeś, czy jakoś tak..nie wiesz przypadkiem czy to jest obudowane wgłąb typu rura, studnia?
Bo może - jakby sie dało - nałożyć coś w rodzaju otwartej dziękuję z odpływem bocznym, a bocznym Ty byś przejął wodę i wyprowadził do głównego kanału. Nie trzeba by kopać przy wschodniej granicy, a w razie potrzeby kopania wzdłuż północnej granicy można by tam tez wodę wrzucić.

Mówię o otwartej studzience z góry, bo to chyba na działce sąsiada, wody mu nie możesz zamknąć na amen, bo rozwali.
Wiesz o jakiej studzience piszę, coś w tym rodzaju, wiadomo o co chodzi...jeśli jest na co ją nałożyć/obudowac
https://www.google.pl/search?q=studzien ... 54zg3ZTlaM :
No i trzeba by u tego u góry wyprosić :lol: .. żeby to jednak nie były jakieś kanały, bo może zadziałac prawo naczyń połączonych...a już widziałem takie dzieła zbudowane przez meliorantów ;:14

To oczywiście takie moje pomysły na szybko. Dalej zasypują staw?
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

pelikano11 pisze:Metzger No ciekawa sprawa, że podmokły teren na Twojej działce jest wyżej niż na pozostałej części :lol:
Wniosek jeden - to co bije z ziemi u sąsiada zalewa na maksa, reszta(spływ na nieużytek) jest do ogarnięcia, z resztą już to zrobiłeś.

Pamiętam, że to co bije jest na głębokość 2 metry, tak? jakiś kij tam wkładałeś, czy jakoś tak..nie wiesz przypadkiem czy to jest obudowane wgłąb typu rura, studnia?
Bo może - jakby sie dało - nałożyć coś w rodzaju otwartej dziękuję z odpływem bocznym, a bocznym Ty byś przejął wodę i wyprowadził do głównego kanału. Nie trzeba by kopać przy wschodniej granicy, a w razie potrzeby kopania wzdłuż północnej granicy można by tam tez wodę wrzucić.

Mówię o otwartej studzience z góry, bo to chyba na działce sąsiada, wody mu nie możesz zamknąć na amen, bo rozwali.
Wiesz o jakiej studzience piszę, coś w tym rodzaju, wiadomo o co chodzi...jeśli jest na co ją nałożyć/obudowac
https://www.google.pl/search?q=studzien ... 54zg3ZTlaM :
No i trzeba by u tego u góry wyprosić :lol: .. żeby to jednak nie były jakieś kanały, bo może zadziałac prawo naczyń połączonych...a już widziałem takie dzieła zbudowane przez meliorantów ;:14

To oczywiście takie moje pomysły na szybko. Dalej zasypują staw?
W sensie, że budowanie rowów spowoduje napływanie większej ilości wody?

Nie widziałem, czy stawu nie zasypują, ale widać było że to nie jest robota robiona szybko i niedawno, ale jakby nawozili od kilku lub kilkunastu miesięcy. Jak teren jest podzielony na działki budowlane pod domki, to pewnie powoli będzie szło do przodu.
Ten rów w ktorym wybija woda z filmiku prezesowa chce rozkopać minikoparką na wiosnę i dopiero zastanawiać się co robić dalej. Ci ludzie są tam 20-30 lat, więc mam nadzieję że wiedzą co robią.
Nie wiem jaki on jest głęboki, ale sztychówka weszła cała bez żadnego upychania jej.
Metzger
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 3 gru 2017, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Jakby ktoś był ciekawy jak zasypać staw to proszę, zdjęcie google z przed 2-3 miesięcy.
http://oi66.tinypic.com/20f7xc3.jpg
RobertOgrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 sie 2022, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Odświeżam wątek.

Witajcie, śledziłem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi konkretnie na mój problem. W ogródku stoi mi woda po intensywnych lub długotrwałych deszczach. Czy sprawdzi się odpływ liniowy ze zdjęcia w zaznaczonym miejscu? Woda wylatywała poza ogrodzenie. Wody gruntowe są dosyć wysoko i boje się wkopać drenaż rurowy. Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21719
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

Proszę wgrać zdjęcia obrazujące problem ze swojego komputera z pominięciem innego forum.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
RobertOgrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 sie 2022, o 07:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odwodnienie ogrodu - proszę o wskazówki

Post »

["RobertOgrodnik"]Odświeżam wątek.

Witajcie, śledziłem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi konkretnie na mój problem. W ogródku stoi mi woda po intensywnych lub długotrwałych deszczach. Czy sprawdzi się odpływ liniowy ze zdjęcia w zaznaczonym miejscu? Woda wylatywała poza ogrodzenie. Wody gruntowe są dosyć wysoko i boje się wkopać drenaż rurowy. Bardzo proszę o pomoc.[/quote]



Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”