Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Wczoraj przetestowałem glebogryzarke. Dokupiłem dwa segmenty noży 45cm każdy co w połączeniu z moimi dało jakieś 130cm szerokości pracy. Nie czekałem na deszcz którego nie było od miesięcy. Maszynka pomimo 5km działała zadowalająco, rzadko się przyduszała, może ze dwa razy. Na suchej ziemi ładnie się wkopywała ale pewnie było by lepiej gdybym jej przód czymś obciążył, ale nie miałem takiej możliwości. Muszę coś dorobić. Jednakże największym wyzwaniem był wszechobecny perz a właściwie jego pozostałe korzenie. Potrafił się zawijać wokół noży działając jak sznur i ograniczając głębokość pracy. Pewnie za długo czekałem z oraniem bo gdybym zrobił to na wiosnę teraz nie było by problemu. Musiałem co jakiś czas stawać i odwijać sznury perzu. Wydaje mi się też że źle dobrałem system orki jaką zrobił mi znajomy. Przeorał działkę dwoma pługami, bez bron (chociaż nie wiem czy by dały radę na takie kępy przerośniętego perzu. Chyba że jakieś ciężkie brony) Przez co korzenie perzu nie były rozciachane a występowały w kłębach, bruzdach, wielkich skupiskach, poodwracanych jedynie do góry nogami. Myślę że gdyby mi stalerzował to teraz bym się tak nie męczył. Glebogryzarka wgryzała się w fałdy ziemi z perzem, mniejsze skupiska przemieliła, ale po większych przejechała ostatecznie. Myślę że gdyby było mokro to możliwe że korzenie były by miękciejsze i łatwiejsze do obróbki. Chociaż może to też przyczyna tego że do koszenia użyłem kosiarki listowej przez co nie podziabała pędów i dość wysoko ją ustawiłem więc sporo chwastów było obcinanych dopiero jakieś 20 cm nad ziemią. Jak w ogóle powinno niszczyć się perz?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Mój ciągnik ma 17 koni (miał tyle w każdym razie gdy żółte rączki go poskładały ;) ) ale glebogryzarka 130cm szerokości daje mu w kość przy głębszym grzebaniu. W piaskownicy tym grzebiesz ? ;:oj
Na perz to trzeba było zrobić oprysk, albo ciąć i mieszać co 2tygodnie cały rok.
U mnie opryski + orka + glebogryzarka chodzi minimum 2x w roku (a często 4x) i perz dalej rośnie ;(
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Dlaczego w piaskownicy? Ziemia klasy 6, wstępnie przeorana. Nie miała większych problemów gdyby nie ten perz. U teściów na ziemi mokrej, podlewanej zakopała się po same błotniki (pewnie by poszła jeszcze głębiej).
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Zastanawiam się w jaki sposób następnym razem skosić wysoką trawę, tudzież posianą facelię (która będzie koszona gdy osiagnie ok 40 cm), tak by ją bardziej rozdrobnić by glebogryzarka miała łatwiej zmieszać ją z glebą. Myślałem o kosiarce bębnowej jak od Fortschritt e931 ale w opisie ma że jest to do traw poniżej 10 cm.
Obrazek

Ktoś tu pisał o bijakowej, ale jak ona działa? Ma duże obroty, czy noże są luźne i koszą na zasadzie wahadła? Mam jedną wolną przekładnię od glebogryzarki którą mogę podłączyć i dorobić na wałkach noże takiej kosiarki.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

https://www.youtube.com/watch?v=nUJNN4xaSek
Facelia póki nie zakwitnie jest łatwa do koszenia.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Trochę czasu minęło od wysiewu facelii i gorczycy, po czym przebronowałem to jak mogłem i pierwsze efekty mogłem zobaczyć już po tygodniu. Wydaje mi się że nieco gęsto mi się posiało, robiłem to z ręki (chociaż jak siałem wydawało mi się pomijam place więc dosiewałem i zużyłem sporo więcej nasion niż przewidziałem), dodatkowo pewnie brona w wielu miejscach pospychała do kupy nasiona przez co w niektórych są gołe place a w innych jest gęstwina. Dni są dość ciepłe, ziemia wilgotna ale wydaje mi się że coś wolno to rośnie. Chyba że to tak na początku ma wolny wzrost. Po zasiewie nie użyłem drugiej dawki azotu (mocznika). Zastanawiam się czy nie zrobić to teraz, czy już za późno i popali mi liście? Obecnie roślinki mają jakieś 15-20 cm wysokości, nie wiem czy to więcej urośnie jak zapowiadają chłody, ale na przeoranie wydaje się za małe:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”