Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Siedzę w roamingu, więc filmu teraz nie oglądnę. Ale jeśli pług jest mniejszy niż konny to szkoda na niego pieniędzy.
Robiłeś kiedyś glebogryzarką ? Bo ja podszedłem podobnie jak Ty, ale szybko doszedłem do wniosku że na moją ziemię, zwłaszcza kawałki po nieużytkach to lekka glebogryzarka to porażka i sprzedałem.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Jeszcze nie robiłem. A jaką miałeś?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Fortschrittem, takie coś ważące koło 60kg z silnikiem simsona (też miało różne dodatki, nawet przyczepkę miałem i koła pompowane).
Używałem też w ramach pomocy u rodziny jakiegoś wynalazku z przed 20 lat, ale nazwy nie pomnę - kupione w polskim sklepie.
Na ciężkiej ziemi nie jest to lekka robota, a wieczorem dochodziłem do wniosku że wolę łopatę ;)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

newrom pisze:Ale jeśli pług jest mniejszy niż konny to szkoda na niego pieniędzy.
Robiłeś kiedyś glebogryzarką ? Bo ja podszedłem podobnie jak Ty, ale szybko doszedłem do wniosku że na moją ziemię, zwłaszcza kawałki po nieużytkach to lekka glebogryzarka to porażka i sprzedałem.
Nie wiem jakiej wielkości jest pług konny ale mój wygląda tak:

Obrazek

Maszyna to Agria 400. Ponadto jest kosiarka listwowa, którą skosiłem całe 18 ar perzu.

Obrazek

Obrazek

Całkiem ładnie to idzie ale chyba noże trzeba podostrzyć, bo gdzieniegdzie zostawiła niedocięte. Sam silnik to B&S i ma 5km. Mam do tego jeszcze kultywator. Oczywiście myślę by wynająć ciągnik z talerzami wpierw bo ziemia talerzowana była w ubiegłym roku, i potem to przemielić glebogryzarką, ale jak nie da rady to pewnie będę musiał sam to wpierw ruszyć/odchwaścić kultywatorem a później pójdzie pług i glebogryzarka. Zobaczymy jak to wyjdzie. Mogło by trochę popadać to było by łatwiej.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Jeśli się sprawdza to super, sprawdź czy pociągnie pług. Jeśli pociągnie to miód i orzeszki :)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Byłem dziś na działce, pługa pociągnie ale do czasu i później koła się kręcą (mam gumowe, może metalowe lepiej by się sprawdziły). No chyba że to dlatego że jechałem na max prędkości, chociaż pasek był założony do jazdy pługiem. Ale może wolniej by jechał to by się nie kopał. Teraz o tym pomyślałem dopiero. Przód glebogryzarki obciążony jest ciężarkiem, na oko jakieś 30 kg pewnie. Susza na działce jest taka że ciężko szpadel wbić, do tego stopnia ze w pewnym momencie cały kurz spod glebogryzarki leciał w moją stronę :P Mam jeszcze zaczep kultywatorka trzyzębnego ale on też za głęboko się nie wbija. Korzenie perzu w suchej ziemi znacznie to utrudniają. Musiałbym czekać na porę deszczową wtedy pewnie to miało by sens. Na szczęście na juro wynająłem kolegę, który przeora całą działkę ciągnikiem więc później będzie mi łatwiej to wszystko rozdrobnić. Tylko nadal nie posiałem jeszcze łubinu i zastanawiam się teraz czy w czasie takiej suszy jest sens cokolwiek siać?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Wysiej, przykryj i poczekaj. Burza może przyjść w każdej chwili, wrzesień za kilka dni, deszcze na pewno przyjdą. U mnie rano ziemia jest wilgotna od rosy, coś tam nasiona wchłoną.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

No w sumie racja, tylko zaprawie nasiona żeby nie zmarnowały się, mam jakiś tam środek wspomniany wcześniej. Ale ziemia jest sucha jak pieprz, potrzeba ton wody żeby zwilżyła się na chociażby 5 cm. Pamiętam jak kiedyś był całodniowy opad deszczu - na drugi dzień sprawdziłem szpadlem i ziemia była wtedy wilgotna na góra 3 cm.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Działka przeorana i czeka na deszcz. Niestety zapowiadane ulewy i powodzie nad wielkopolskę nie przyszły więc nadal walczę z suszą. Wykopałem już większość drzewek posadzonych na wiosnę, które zaczęły podsychać i zamierać. Najlepiej poradziły sobie (i zostały na działce) Świdośliwy i podkładki Gisele5 które wg informacji znalezionych w internecie lubią żyzną (więc domniemam również wilgotną) glebę. Ba... nawet winorośle zaczęły mi padać choć długo były zielone, więc je również wykopałem i obecnie moczą się w wodzie. Fakt że posadziłem wszystkie krzaczki pod starą jabłonką w celu ochrony przed słońcem więc nie wiem czy przypadkiem jabłonka nie wyciągnęła wody z gleby, ale mimo wszystko susza w tym roku straszna więc nie wiem czy jabłonka przyczyniła się znacznie do wysuszenia gleby.
Znajomy co orał powiedział że z wysiewem lepiej się wstrzymać do deszczów bo u nich 2 km dalej jest również podobnej klasy ziemia i wysiana gorczyca czy inne rośliny na poplon po prostu murszeją w ziemi w oczekiwaniu na deszcz.
Kolejna sprawa to dotarłem do miejscowego rolnika, który dysponuje obornikiem w nieograniczonych ilościach, i po zapytaniu czy go sprzedaje odpowiedział "a weź przyjedź i sobie weź ile potrzebujesz". Tylko ile ja potrzebuje na 20 ar ziemi oraz jak to rozrzucić? Powiedział że ma rozrzutnik 10 tonowy ale on daleko rozrzuca więc nie wiem czy sąsiadom w okna nie zacznie rozrzucać :P (a jest to nowo budujące się osiedle). Chyba że przejedzie mi rozrzutnikiem środkiem działki? Jakieś pomysły jak rozrzucić obornik na działkę 37x50 m? No i czy nie lepiej wykonać to na jesień? Gdyż teraz planuję po pierwszych deszczach wyrównać ziemię broną i rozsypać:
* superfosfat w ilości 5kg na 20 ar
* sód potasowa 5 kg na 20 ar
* mocznik 5 kg na 20 ar
.. i przejechać glebogryzarką a później posiać facelię 3 kg na 20 ar oraz gorczycę 2 kg (zmieszane razem).
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Obornik weź w każdej ilości jaką Ci da, rozrzuć rozrzutnikiem, albo taczki i widły. Później przyorać.
Najlepiej na jesień. Pełny rozrzutnik na początek, a później się dogadaj żeby co rok odbierać podobną ilość przez kilka lat, nim wytworzysz tam warstwę żyznej ziemi. Chłop wie co robić żeby ludziom po oknach gównem nie rzucać (ani sąsiadowi pola nie nawozić) ;) Jak masz miejsce gdzie nikomu nie będzie przeszkadzać to niech zwiezie i zrzuci ile ma, za rok-dwa będziesz mieć idealny nawóz pod korzeń. W mojej w okolicy obornik to towar deficytowy i nikt nie chce sprzedawać.
U mnie nic nie murszeje, tylko pokropiło ociupinkę i gorczyca zaczęła wschodzić.
Jak sucho to niby jak coś ma zmurszeć ? Nasiona w worku czy w piasku tak samo leżą.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Też tak pomyślałem żeby zwieźć ile się da (może na przyczepce?), zmagazynować na działce i przykryć i wykorzystywać. Chociaż jeśli bedzie o zbyt cieżka robota to wziac tyle ile potrzebuje na ten rok, a w następnym roku podjechać znowu. Widziałem dziś pracę takiego rozrzutnika, rzuca na jakieś 10 m więc u mnie to były by ze 2-3 przejazdy jakieś pół godziny roboty jak nie mniej. A jak nie to taczki i dzień z głowy
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Jak się rolnik zgodzi przyjechać rozrzutnikiem to się nie zastanawiaj tylko go bierz. Załaduje do pełna u siebie, przyjedzie, rozrzuci i po kłopocie. Na przyczepkę wrzucisz niewiele, z tego co pamiętam to 10t jest na 20ar (50t/ha). Na paliwo nie wyrobisz ;)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Mam pytanie o brony. Nabyłem na szrocie na razie jedno pole brony lekkiej i chciałem ja podłączyć do glebogryzarki celem wyrównania fałd po oraniu lub jeśli się okaże za lekka to będzie służyć po sianiu. Pytanie tylko czy zamontować to na sztywno ( takie widziałem np. w Fortshrittach) czy na łańcuchach i czy obciążać czymś?
Poniżej zdjęcia dwóch typów bron z glebogryzarek:

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”