Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

A jakie tam jest pH?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

No dzisiaj jadę po glebę i będę badał. A czy to nie jest tak że gorczyca i łubin potrzebują lepszej jakościowo gleby? Cały czas się głowię czy nie powinienem podsypać nawozem, może mocznik? No ale teraz mogę posiać czymś innym, tylko co? Ogórecznik, żyto, gryka?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

pH gleby to 7. Także z jakichś innych powodów gorczyca i łubin nie chciały szybko rosnąć
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Kupiłem dziś 10 kg łubinu i 10 kg saletry amonowej. Czy można siać to razem czy lepiej poczekać aż saletra się trochę rozpuści?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Doczytałem że raczej bez sensu jest dawać saletrę pod łubin skoro to on ma wprowadzić azot z powietrza do gleby a nie z niego wyciąga oraz że lepiej dać sól potasową i superfosfat zamiast tego.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Ubiegłoroczna Gorczyca nie pozostawiła śladu po sobie więc korzystając z okazji że ziemia w miarę czysta posiałem łubin żółty bez wcześniejszego przygotowywania gleby. Po tygodniu pojechałem na działkę sprawdzić jak rośnie i nie okazało że trawa zaczęła górować a łubinu na razie nie widać. Czy będzie miał szansę przetrwać czy raczej go wydusi? Widzę z chyba nawet wyka skądś wykielkowala
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Zrób oprysk na trawę nim łubin wykiełkuje, on jest wrażliwy na temperaturę.
Po jakimś czasie przerośnie trawę, ale ona dalej będzie rosła.
Awatar użytkownika
Kamis95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 sty 2018, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Świetny wpis! Dziękuję bardzo, że taki temat został poruszony!
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Tylko jak spryskać ręcznie 18 arów. Czyli są jakie podręczne urządzenia w tym celu? Czy jak teraz noce są chłodne (dzisiaj było 4st) to łubin wykielkuje?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

No jak to jak ? Idziesz i pryskasz, później tankujesz nową porcję itd. Do tego celu dość wygodny jest opryskiwacz plecakowy (zwłaszcza ten z silnikiem, ale on jest ciężki). Nie masz tam jakiegoś sąsiada co za kilka złotych wleje do opryskiwacza na ciągniku i opryska ? Bo ręcznie oczywiście się da, ale szkoda dnia. Na ten areał wejdzie z 60L cieczy.
Sprawdziłem w internetach, łubin kiełkuje nawet w 1°C, kwestia tempa rozwoju. Weź pod uwagę że liczy się temperatura ziemi. Ona jest stabilniejsza niż temp powietrza.
Z niskimi temperaturami jest ten problem że mogą ściąć łubin, dlatego sieje się go raczej końcem kwietnia, początkiem maja (przynajmniej u mnie, na Jurze). Wtedy gdy minie ryzyko większych przymrozków.
Aha, przypomniałem sobie że u mnie (na ziarno) robiłem oprysk na jednoliścienne gdy łubin miał już 5-10cm. Tylko środek był stosunkowo drogi, niestety nie pamiętam nazwy łubin miałem 2-3 lata temu.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

A po jakim czasie łubin powinien zacząć kiełkować? Nie za bardzo mi się widzi kwestia kolejnego ugniatania ziemi ciągnikiem, dlatego wolałbym ręcznie. Później znowu przyjdzie oranie i tak pewnie z kilka razy w ciągu najbliższych kilku lat. Trzeba by znowu glęboszować czego pewnie i tak nie uniknę po skończonej budowie, maszyny ciężkie też swoje na działce "wygniotą".
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

Nie przesadzaj z tym ugniataniem, zwłaszcza że łubin ma ładny korzeń palowy który rozluźni glebę :-)
Poszukaj czasu kiełkowania w sieci, wydaje mi się że po 2 tygodniach już wyłaził z ziemi. Było sucho o ile sobie przypominam i nasiona suche. Nasiona są duże, więc możesz wykopać kilka i sprawdzić jak jest u Ciebie.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jak rozpoznać kierunek padania slońca?

Post »

No ale chyba raczej nie wykiełkował. W sklepie powiedziano mi że powinien być przebronowany bo powinien kiełkować na ok 5 cm głębokości i że jest przysmakiem dla gap czy gołębi. Także zakupiłem facelię jako nie potrzebującą bronowania i juro przed wysianiem przejadę wypożyczoną glebogryzarką. Zastanawiam się czy przed glebogryzarką nie posiać łubiny żeby nasiona się zakopały. Czy raczej je poszatkuje? Ewentualnie jakimś dołączonym kultywatorem, aeratorem, wertykulatorem? Zadziała jak brony?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”