Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Chyba dobrze to w końcu rozpracowałeś. Nie jestem tu ekspertem, żeby nie było, też wiem tyle, ile wyczytam. A tego big baga już nie masz? Włożyć do środka tę dziurkowaną rurę (może być taka karbowana, elastyczna), przesypać fusami od kawy (np. z kawiarni), dodać jakiegoś próchna na zachętę i sprawdzić za rok.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Big baga właśnie się pozbywam - zajmuje miejsce obok planowanego tarasu.Przechodzę na kompostownik docelowy. Big baga stopniowo opróżniam (no, na spodzie już taki prawie gotowy kompost jest). W nadchodzący weekend opróżnię go do końca, wypłuczę i stawiam w miejscu publicznym z kartką "Do wzięcia" ;-). Może komuś się przyda.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Bo - dodam jeszcze - big bag wart jest grzechu. Jest rozpięty na drewnianej ramie zaimpregnowanej jakiś współczesnym substytutem bitumu i posiada - w ramach tej ramy - sztywną klapę na zawiasie (z jednej nieprzeciętej górnej krawędzi big baga). Długo służył, ale nie ma już dla niego miejsca. Chwilowo pozostanie jeszcze drugi, ale tam jest podręczny składzik resztek geotekstyliów, siatek itd., który musi poczekać na urządzenie domku.

Obrazek

PS. Jak Administrator będzie miał czas, to może połączyć ten post z moim poprzednim, który już nie dał się zedytować, a mnie męczyło, aby go uzupełnić ;-)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Jeszcze jeden pomysł na wykorzystanie zrębków to założenie grządki lub całego ogródka metodą "na lazanię" (lasagna gardening). Polega to na ułożeniu warstw różnych materiałów, tak jak w lazanii np. Warstwy

Tu moje truskawki na takiej grządce. Dałam tekturę, wióry sosnowe, obornik koński, liście. Potem robiłam w tym dołki, sypałam w nie trochę trochę ziemi liściastej i sadziłam truskawki.

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Żylak olbrzymi

Post »

Jest jeszcze jeden sposób - tytułowy żylak olbrzymi. Nazwa okropna, ale jest to grzyb, który "wytwarza enzymy rozkładające jedynie tkankę martwą. Jest organizmem saprotroficznym, bezpiecznym dla środowiska". Jest tylko jedno "ale": mój kompostownik jest zbudowany z impregnowanych drewnianych łat 40x50mm, dodatkowo są one zabezpieczone w miarę równomiernie środkiem chroniącym drewno przed próchnicą firmy Ultrament - takie lepikopodobne coś ;-). Nie wiem, na ile mogę ryzykować wpuszczenie tego grzyba do kompostownika... Jak mi zacznie rozkładać konstrukcję? Chyba, że go zastosuję w torbie foliowej do samych trocin?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

ullak pisze:Jeszcze jeden pomysł na wykorzystanie zrębków to założenie grządki lub całego ogródka metodą "na lazanię" (lasagna gardening). Polega to na ułożeniu warstw różnych materiałów, tak jak w lazanii np. Warstwy

Tu moje truskawki na takiej grządce. Dałam tekturę, wióry sosnowe, obornik koński, liście. Potem robiłam w tym dołki, sypałam w nie trochę trochę ziemi liściastej i sadziłam truskawki.

Obrazek
Dawałaś obornik nie przekomponostowany ?
Jeśli tak to czy to bezpieczne?
Mam dostęp do obornika końskiego i szukam , dowiaduję się jak go wykorzystywać.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Obornik nieprzekompostowany, ale o ile dobrze pamiętam nie sadziłam truskawek od razu. Obornik na jesieni, truskawki na wiosnę. Miał więc szansę przekompostować się trochę na polu.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Trafiłam tu pierwszy raz i chcę powiedzieć,ze wszelkie patylasy-z cięcia drzew,krzewów,pnączy-rozdrabniam,a następnie całe lato stosuje jako opał w dwufunkcyjnym piecu co,ogrzewając wodę.Mam ekologiczny opał,porządek na ogrodzie,aerobik przy tej robocie.Doszłam do wniosku,ze to moja najfajniejsza maszyna ogrodnicza.
Halina
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

A grill w majówke? No bo tego chyba regulamin Rodu nie zabrania :D
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Ja pieca żadnego nie mam. I raczej go nie planuję. Więc ten sposób pozbywania się gałęzi odpada. Jeśli zaś chodzi o grill, to próbowałem w zeszłym roku - strasznie się dymi (dobra, to był modrzew, a nie drzewa owocowe) i z powodu ilości to musiałbym grilować i grilować ;-).
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Ostatecznie stwierdziłem, że część rozdrobnionych gałęzi zostawię jednak do kompostowania - na przekładkę do skoszonej trawy (będzie azot i węgiel). I dodam Radivitu, czyli bakterii kompostowych. Liczę na szybkie zmniejszenie objętości, bo teraz mam jeszcze miejsce na jedno koszenie... Pozostałą część wykorzystam do ściółkowania przyszłych malin i jeżyn: na spodzie geowłóknina, na to rozdrobnione gałęzie, na to kora (bo jeszcze trochę jej mam, a na pewno ładniej wygląda niż te ścinki) i, żeby wiatr nie wszystkiego nie rozwiał, zastosuję patent z któregoś wątku z tego forum: drobną przyszpiloną siatkę. W kompostowniku wygląda to tak:

Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Przeczytałam cały temat. Też nam co roku sporo gałęzi, ale nie drzew owocowych tylko klonów, głogów , sosen. Przepuszczam przez "gryzarkę" do gałęzi - robota nie wymaga skupienia, więc mam czas na przemyślenie różnych problemów :D Bardzo lubię to zajęcie . A zrębki wykorzystuję do podsypywania pod żywopłoty oraz na ścieżki między skrzyniami z warzywami (pod spodem położyłam agrowłókninę) - zero chwastów.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Informuję wszem i wobec, że coś mi się kompostowanie nie udało. Mam przegniłą trawę i pomiędzy nią zrębki ;-). W tym roku mam cztery worki zrębków - dwa wiązu bezlistnego, jeden wiązu, który już miał małe liście i jeden worek zrębków z wilków z jabłoni i śliwy z pąkami. Jeden worek wiązu zaprawię Bioekolem, drugi nie i potem porównam. Na podsypywanie się to nie nadaje, bo za drobne oraz z zawartością dłuższych fragmentów cienkich gałązek, które prześlizgnęły się przez rozdrabniarkę bez całkowitego pocięcia.

*****************

Dwie rady odnośnie rozdrabniarki gałęzi, aby się nie zatykała podczas pracy. Można wprowadzić dwie modyfikacje:
1. Obciąć plastikowe "stateczniki" przy wylocie.
2. Nie montować/usunąć bolce "zawiasów" w dolnej części pokrywy - dzięki temu można pokrywę co jakiś czas odchylić i szybko i wygodnie wyjmować zablokowane zbitki zrębków i gałązek (pokrywa trzyma się na śrubie i przy odchylaniu jest odcinane zasilanie, więc jest bezpiecznie, a szybciej niż z odkręcaniem i zakręcaniem śruby)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”