Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Gałęzie z wycinki i sposoby ich zagospodarowania

Post »

Porobiłem nieco porządków wiosennych i w efekcie otrzymałem mnóstwo ściętych gałęzi. Za dawnych czasów rozpaliłbym ognisko, ale teraz... Wrzucenie ich do kompostownika w całości odpada - zajmą całą objętość. Mam rozdrabniarkę do gałęzi i o ile z dużymi w zasadzie nie ma problemu, to rozdrabnianie "chrustu" jest bardzo uciążliwe. Niby mogę to wszystko wrzucić do kontenera na działkach, ale to takie... niehonorowe ;-) Wychodzę z założenia, że sam powinienem sobie radzić z własnymi odpadami. Tym bardziej, że to również zajmie tam sporą objętość. Są zatem na takie odpady jakieś sprytne sposoby? Jeśli nie rozdrobnię "chrustu" (cały czas używam cudzysłowu, bo to nie są suche gałęzie, tylko drobne świeże - przeważnie z wiązu i jakiegoś krzewu ozdobnego, który przerastał mi od sąsiadki), jak szybko się skompostuje? Zamierzam w tym roku wpuścić dżdżownice, więc może sobie szybko poradzą z tymi gałązkami, a ja za dużo kombinuję?
Obrazek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: CO zorbić ze ściętymi gałeziami?

Post »

Najsprytniejszy sposób to chyba jednak rębak. Jest jeszcze coś takiego jak "Hugelkultur", ale to chyba nie Twoje klimaty. Chociaż w sumie możesz zrobić estetyczną podniesioną grządkę z patykami i innymi materiałami na dole. Dżdżownice nie jedzą patyków jako takich, coś innego musi zjeść je najpierw.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

Dzięki za zainteresowanie. Ten rębak jest nieco bardziej uniwersalny niż rozdrabniarka. Rozdrabniarka ma mały otwór wejściowy i wpychanie tam gałązek nie jest zbyt łatwe, gdy trzeba złożyć wiązkę, ani krótkotrwałe, gdy robi się to pojedynczo. I aby złożyć wiązkę, trzeba je poobcinać konarów...
Wyczułaś mnie ;-) - Hugelkultur to nie mój klimat, choć samo w sobie jest to szlachetne podejście do gospodarowania odpadami. Ładny schemat takiej konstrukcji zamieszczam poniżej:

Obrazek
[źródło: http://www.permies.com.evohst.org ]

No to patent z kompostownikiem i wersją nierozdrobnioną odpada, bo będzie się długo rozkładać, jak nie można liczyć na wsparcie dżdżownic Donalda Trumpa.

Czyli co? Albo poza działkę, albo weekend z rozdrabniarką ;-)?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

No a ta wzniesiona grządka? To co pokazałeś na schemacie, ale ładnie obudowane. Albo zakopane w ziemi.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

Zakopanie w ziemi odpada, bo założyłem brak grządek w ogródku. Prędzej już obudowa i uprawa skrzynkowa. Nawet planuję coś takiego: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7&start=70 tylko tam nie byłoby zbyt wiele miejsca. No i co w kolejnym sezonie? Bo jak będę przycinać regularnie jabłonie (wilki) i żywopłot, to co roku będę miał tyle gałęzi. A skrzynki planuję dwie. I to za jakiś miesiąc-dwa, znając moje tempo. A gałęzie leżą... Poszukuję zatem cyklicznej metody pozbywania się gałęzi. Stąd zakup rozdrabniarki, gdzie jednak nie przewidziałem, że czasochłonność zajęcia jest spora...
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

Zawsze można rozejrzeć się za jakimś panem, który ma sporo czasu, a brakuje mu na piwo..
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

Nie, nie... Ten kierunek zdecydowanie odpada.
zacząłem się zastanawiać nad jakąś beczką stalową, plastikową i wiertarką z jakąś końcówką do mieszania zaprawy lub czymś podobnym... Żeby łamało, cięło te małe gałązki, aby w takiej formie można je było wrzucić do kompostownika - zajmą mniej miejsca i może przemieszane z innymi odpadkami szybciej się rozłożą? Tylko nie wiem, jak wygląda konfrontacja takiego mieszadła z gałęziami. Może kupię jakieś za 20 zł, popróbuję i dam znać?
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

Oooo ! Podostrzyć mieszadło i będą noże jak w Moulinexie, tyle, że do gałęzi :) Daj znać jaki będzie efekt. Podpowiem mojemu M. jak się sprawdzi.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

No jeśli jesteś złota rączką, kup starą sieczkarnię i przerób na rębak. Inwestycja trochę droższa, ale pewnie skuteczniejsza.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

Rzecz w gabarytach - mieszadło zajmuje znacznie mniej miejsca. Wypróbuję mieszadło, ale nie porzucam wciąż planów weekendu z rozdrabniarką ;-) Dam znać.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

Dłuższe gałęzie przydadzą się przy uprawie groszku aby roślina miała się czego złapać.
Ewentualnie zutylizować drewno w ognisku a popiół rozsypać po działce, albo pójść jeszcze dalej piec typu koza załadować gałęziami i do tunelu foliowego i ile takowy jest w razie przymrozków zawsze można rozpalić i rozsada przetrwa, mały minus takie gałęzie długo nie będą się palić - ale to humanitarny sposób.

Ja zawsze pozostałości z jesieni spalam w ognisku na polu, a jest tam wszystko od gałęzi, ususzone krzaki pomidorów, po 7 taczek liści z orzecha - tu nie ma wyjścia trzeba spalić.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

Marcinie, namawiasz mnie do przestępstwa ;-) Gdybym rozpalił ognisko na moim Rodzinnym Ogrodzie Działkowym, to zaraz pojawiłaby się Straż Miejska i dała mandat. A ponadto naraziłbym się na ostracyzm sąsiadów i nieprzyjemności od Zarządu. Nieźle nie? Jak byłem mały, to w ogródku co roku rozpalane było ognisko i była to wielka atrakcja. Teraz czasy się zmieniły.... Gdyby można było wciąż palić ogniska, to nie zawracałbym nikomu tematem takich porządków głowy, bo to z punktu widzenia organizacji prac porządkowych na działce najlepszy sposób na utylizację odpadów organicznych jak liście i gałęzie. No, ale kwestia smogu zabija temat ;-)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Post »

rozdrabniarka, rębak - to jedno i to samo. A to urządzenie jest najbardziej efektywne. Stara sieczkarnia, szczególnie ręczna nie zajmuje dużo miejsca, a działa bardzo skutecznie. Jeśli nie rozrobnisz to będzie znacznie dłużej się rozkładało i pozostaną długie celulozowe włókna.... brrrr

Ogniska nie można? Zbuduj piec z beczki....
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”