MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

https://youtu.be/OnspqFz6DV8
Tak to wyglada u nas :oops: :lol:
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Gniazdo pszczoły parsiwoltinicznej, czyli takiej której kokony z jednego gniazda wygryzają się częściowo w jednym roku i częściowo w następnym. Kokony jak sznur perełek :wink: . Niestety nie oznaczyłem jeszcze gatunku.


Obrazek

W środku prawdopodobnie następny Stelis sp. Ten kokon usunę i będę go inkubował oddzielnie.


Obrazek

Nie wiem czy nie zrobiłem błędu otwierając trzcinkę. Jeżeli nic się nie stało larwom, to część z nich wygryzie się w tym roku w lipcu, pozostałe w przyszłym roku w maju.

ania1590 Można na tackach, tylko za kratami, takimi nie do przejścia przez ptaki, ryjówki i myszy. Mieliśmy już jeden przypadek, że ktoś wystawił kokony na tacce luzem i zostały mu tylko te z martwymi pszczołami.
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Czy ktoś używa zamiast trzciny formatek ze styroduru ? jak one się sprawdzają,bo chce zakupić i się właśnie nad tym zastanawiam ??
Pozdrawiam Marcin :)
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

aturi pisze:Czy ktoś używa zamiast trzciny formatek ze styroduru ? jak one się sprawdzają,bo chce zakupić i się właśnie nad tym zastanawiam ??
Ja używałem , ale wywaliłem je ostatecznie w tym sezonie , dla mnie nie do przyjęcia , kliknij https://youtu.be/bJhTPyyenvI mam kilka wzmianek na filmie o tym produkcie .
Jednak są osoby które je mają , aczkolwiek oglądają filmy na youtube prawie w większości występuje pleśń .


Marek
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

To jednak zostanę przy trzcinie i rurkach plastikowych.
Pozdrawiam Marcin :)
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Chociaż trzciny ci u nas dostatek, ale średnica nie dla murarki. Od początku tj od ok 4 lat używam rdestowca, który rośnie na pobliskiej łące. W rurkach o mniejszej średnicy są ułożone pionowo, w szerszych rurkach poziomo. Nie wyjmuję też kokonów przed zimą, lecz jak w naturze, gdy zaczynają kwitnąć pierwsze kwiaty rozcinam rurki i czyszczę kokony .Murarki nie narzekają, jest ich w tym roku 3-4 razy więcej niż w roku ubiegłym.
ania1590
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Aturi
Ja używam, szału ni ma ale o wiele bardziej pszczółki wolą styrodur niż rurki do napojów.
Ja w tym roku zrezygnowałem z rurek całkowicie, za to rdest się u mnie świetnie sprawdził, w 100% go zalepiły... Nawet ten o szer. 2cm pionowo kokony.

Dlatego w tym roku rdest tylko daję i styrodur.
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

ania1590 Zobacz jak to wygląda u mnie- zajrzyj do galerii zdjęć, link w podpisie "moje pszczółki".

Też przybyło mi kokonów dlatego nieco zmodyfikowałem swoje "ule" a kokony rozłożone na obszernej tacy ogrodniczej wsuwam do skrzynki, przez poziomą szczeliną wyciętą w tylnej ściance. Tace stoją na formatkach wewnątrz skrzynek więc ptaki się nie dostaną a myszy na balkonie nie mam. Jako ule wykorzystuję skrzynki magazynowe z tworzyw sztucznych kupione w sklepie narzędziowym. Dorobiłem im tylko wysunięte do przodu okapy chroniące przed zacinającym deszczem. Umeblowanie uli jak widać różne: deski drewniane z frezowanymi rowkami, trochę trzciny i wypróbowane już formatki z gipsu z wkładkami papierowymi. Pszczoły nie wybrzydzają i zasiedlają wszystko po kolei. To co istotne po ostatniej modyfikacji uli, widoczne jest na zdjęciach p1, p2, t, wyj, wys

Mondfa Pewnie na to jeszcze nie zwróciłaś uwagi- koło miejsca wylęgania stadka pszczół, na deskach pojawiły się jasne plamki. To obowiązkowa solidna kupka którą pszczoła wita świat po zimie bez dostępu do toalety ;:oj Na razie tego niewiele ale gdy liczebność wzrośnie, zrobi się ciekawie.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Nieprawdopodobne jak wcześnie! Jednak ostatnie "upały" robią swoje. Pierwszy samczyk Osmia caerulescens znaleziony przed chwilą w pudełku. Klejnocik, podobnie jak jego samiczka!!!!


Obrazek

Przepraszam za moje łapsko na zdjęciu,
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dzięk idiodas1. Super pomysł miałeś i ulik urządzony extra. Pewno to Twoja pasja, bo ogromnie się napracujesz i jeszcze te pozimki. Szacun.
ania1590
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klikNie ma za co przepraszać. Pszczoła jak na dłoni a dłoń jakby wystawiona do wróżenia. Jest jakaś Cyganka na forum? ;:138
ania1590 Poziomki się sprawdziły a teraz także w rurach ma być plantacja pomidorów. Czego się nie robi dla pszczółek... i trochę dla siebie :oops:
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Pewnie na to jeszcze nie zwróciłaś uwagi
Zauważyłam, bo i na szybach i na drzwiach... No cóż począć. Coś za coś :roll: Trzeba będzie elewację przemalować :roll: :wink:
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik pisze:Nieprawdopodobne jak wcześnie! Jednak ostatnie "upały" robią swoje. Pierwszy samczyk Osmia caerulescens znaleziony przed chwilą w pudełku. Klejnocik, podobnie jak jego samiczka!!!!


Przepraszam za moje łapsko na zdjęciu,
Wywaliłem nie to zdjęcie co trzeba ze skubanego fotosika, więc jeszcze raz podstawię , nie chce mi się szukać, czy można przywrócić.


Obrazek

Przepraszam :oops:

Dzisiaj nad kwitnącą w kącie ogrodu ałyczą unosiła się chmurka kilkuset samców ogrodowej. Piękny widok.
Jakoś tak 16 września 2017 r. otworzyłem w ramach crash testów papierowe rurki z ogrodową. Stały przez całą jesień i zimę na zewnątrz w słoiku z podziurawioną zakrętką. Pięknie się wygryzają, a dzisiaj z tych umartwianych kokonów wyszła pierwsza samiczka. Mają moc i cierpliwość nasze Majki.


.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”