MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Ja wystawiłem już w zeszłym tygodniu, bo mi się pojawiły pierwsze samce w lodówce :shock: ale jak na razie nic nie widać i reszta śpi :)
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dziś jest ten dzień to jest ten czas , zaraz się zbieram wystawić dobytek pszczely .
Temperatura już w większości ma być plusowa i coraz więcej słońca co myślę że pobudzi roślinność do rozwoju więc pożywienie będzie .
Oczywiście mówię tu cały czas o Krakowie i okolicach , nie wiem jak tam inne rejony z pogodą i temp.
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tradycyjnie dwa domki wypełnione po brzegi trzciną i kokonami . Teraz czekamy . Pewnie z 2 tyg.zanim zaczną pojawiać sie samce , a może wcześniej .
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Ja też swoje dziś wystawiłem :)
Pozdrawiam
alehar
rycho48
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 cze 2017, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Kilkanaście dni temu wystawiłem domek z zakupionymi trzcinami ale bez kokonów. Dzisiaj w południe zauważyłem niezdarnego osobnika, który po pewnym czasie się "zahibernował" i chyba już z tego transu nie wyjdzie .. :( szkoda..
Wygląda na to, że zakupione trzcinki nie do końca są puste...
Wygląda jak osa..

Obrazek
Pozdrawiam
Ryszard
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Rogata w garażu wykluwa się powoli. Więc część już wystawiłem - lecz przy temperaturach w okolicy 8 stopni w dzień to i tak mało co poleci.
W uliku, w pieńku, siedzą wyklute osobniki i czekają na ;:3 albo partnerki :)
Foto zrobiłem komórką dlatego jakość żadna.

Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

norbi007 Moje samce rogatej, o których pisałem Ci na privie jakoś żyją. Miałem problem z dostawcą, trochę/mocno ciała dał i kokony przegrzały się w styczniu. Prawdopodobnie już wtedy były częściowo wybudzone i czekały tylko na pierwszy cieplejszy dzień. Wcześnie się wygryzły, ale jak widać są trudne do zabicia-miłe z ich strony.
Nie pamiętam tak zmasakrowanego zielska jak w tym roku. Kilkunastostopniowe mrozy na gołą ziemię zrobiły swoje. Wszystko szaro-bure. Trochę potrwa zanim coś u mnie zacznie obficie kwitnąć. Najgorzej , że praktycznie wycięło jasnotę purpurową, pierwsze jej kwiaty pojawiły się w styczniu. Teraz nie po niej śladu. Pszczoły mają u mnie ciężki start. Muszą sobie poradzić, trzymam za nie kciuki.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

No to koledzy daliście czadu , słonko świeci , temperatura z 5 st , więc ruszajmy ....
Ja też mam rogatą w lodówce która wylęgła się w podróży , ale póki co tylko 2 szt - reszta chyba śpi spokojnie...


Dzisiaj mając na uwadze ilość roztocza które wymieszało sie podczas wyjmowania kokonów zdecydowałem sie pierwszy raz na ich kąpiel ....już się nie będę bał tej czynności i do tego suszenie w trudnych warunkach , ale skuteczne

Obrazek, Obrazek


no i coś się wylało z kąpielą ...

Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

markonix Samica i wygląda jak ubrudzona pyłkiem? Jak to Ty zrobiłeś? Jak dojdę do siebie, bo chwilowo prawie nie żyję - grypa himalajsko/kosmiczna mnie rozpierdziela - zrobię zdjęcia kokonów Stelis sp. w gnieździe Osmia caerulescens i wrzucę. Taka ciekawostka.
Był diodas1 przez chwilę , ale nic nie napisał, tylko sobie poszedł, dziad jeden :(
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Tak to u mnie wygląda. Po wystawieniu na słońce od razu wygryzły się trzy sztuki i gdzieś poleciały...
Na zdjęciu widać tego pierwszego odważnego :)
Zrobiłem też na próbę formatki ze sklejki.
W przyszłym tygodniu zrobię resztę.
Mam też kilkadziesiąt rurek papierowych "schowanych" w butelce po wodzie, też wystawię.
Ogólnie mam 500 kokonów.
Pozdrawiam
alehar
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

No to gratuluję oprzyrządowania.... ;:333 rozważałem podobny pomysł frezowanie od dołu , ale prościej mi było od góry .

klik
markonix Samica i wygląda jak ubrudzona pyłkiem? Jak to Ty zrobiłeś?
Wrzuciłem wszystko co wyjąłem z formatek do pudła :kokony odchody i pyłek- musiała wyjść wcześniej przed kąpielą... :;230
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jestem, jestem :) Dzisiaj mam tyle zajęć że nie nadążam załadować do taczki. Przez mój dom też ostatnio przewaliła się grypa która przywlokła się z Australii z krótkim postojem w Irlandii. Okrutnie paskudny szczep, trzeba być czujnym bo powikłania daje straszeczne. Zachęcony Waszymi przygotowaniami do wiosny jutro zamierzam wyjąć też swoje pszczoły z lodówki. Dawno do nich nie zaglądałem więc nie wiem czy po otwarciu drzwi same nie wyjdą. Ostatnio robi się odczuwalnie cieplej a pączki na drzewach już wyraźnie puchną więc powinno się wszystko ładnie zatrybić. Zrobiłem krótką inspekcję w ogrodzie i na szczęście mróz sprzed paru dni nie narobił u mnie widocznych szkód. W tym sezonie oprócz moich wynalazków, pszczółkom zaserwuję też trzcinki od Ciebie. Będą się o nie zabijać. Mogłeś zauważyć moją chwilową obecność bo oprócz tego wątku zawiesiłem się też w innym na tym forum- o hodowli poziomek i tam także zaczęło się wiosenne ożywienie. Życzę zdrówka.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Obrazek

Kolejna rogata dusza sprzed chwilki. Doczłapałem do pudełka, jakoś doczłapałem :wink: , a tu chyba 80-ty samczyk rogaty w tym roku na porodówce. Noooo nie ma czasu chorować :wink:
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”