MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jane_Rose
100p
100p
Posty: 154
Od: 10 lut 2016, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Tydzień temu byłam na działce i zobaczyłam pierwszą w tym roku pszczołę - była taka pięknie włochata, brązowa i uroczo nie ogarniała jak się lata. Murarka! Jej widok wzruszył mnie chyba bardziej, niż wystające noski roślin cebulowych.
Niestety znów przespałam temat i kolejny rok nie mam swoich murarek, ale za rok to na pewno się zmieni ;:333 Wszystkim murarkowiczom życzę owocnego sezonu ;:7
Mów mi Jane! :)
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

norbi007 pisze:Wczoraj dojechały do mnie pszczółki murarki rogatej - wszystkie przyszły na świat w drodze. Okazalo sie, że przesyłka 24 godz. z Poczty Polskiej szła do mnie od poniedziałku do popołudnia w czwartek - całe 24 godziny (he he) - więc pszczółki postanowily sie na świat wydostać. Musiałem je w lodówce chłodzić, żeby je wyłapać i przenieść do ula ;:129 .
Cześć Norbi.
Skąd udało ci się zdobyć rogatą, przez alle czy inne źródło. ? Bo poluje na nią od kilku lat i jakoś jej nie spotkałem w poprzednich latach a ten sezon wysyłkowy jakoś "przespałem "
Jak ci się dobrze rozmnoży to odpalisz parę sztuk, albo wymienisz na murarkę rzepakową ( jeśli wszysko u mnie bedzie ok ) ?
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Jane_Rose, jeszcze nie przespałaś. Murarki dopiero powoli zaczynają się wygryzać więc masz szansę na pomyślny start hodowli. Siądź sobie wieczorkiem zrób trochę rurek, choćby z papieru, upchaj je w ulu którym może być na przykład obcięta butelka 2l po napoju... Butelkę zamocuj w ogrodzie w takim miejscu żeby Ci nie przeszkadzała do jesieni bo w trakcie sezonu nie należy jej ruszać. Skoro tak Cię ta pszczółka wzruszyła to jeszcze większą radość odczujesz kiedy zobaczysz że coś w butelce zamieszkało i zaczyna się urządzać. Przy pomyślnych wiatrach na przyszły sezon będziesz już miała garstkę własnych kokonów
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Danielu - myślę, że nie będzie problemu - jeśli pszczółki się rozmnożą!!! Mieszkamy wszak niedaleko!
Murarka rogata wygląda dla mnie jak "lew" wśród pszczółek (taki mały trzmiel) jest pomarańczowa i bardzo włochata i dużo, dużo większa niż ogrodowa.
Mam nadzieję, że szybko się troszkę cieplej zrobi - bo padną z głodu.....
Ps. rogatą kupiłem na O.Xie - troszkę za późno!
Awatar użytkownika
MarcinP87
50p
50p
Posty: 95
Od: 10 lis 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Witam wszystkich :) w nowym sezonie

W mnie w tunelu foliowym już chmara ze 100 pszczółek lata jak oszalałe. ;:3 Pszczółki zasiedliły się w deskach i w konstrukcji drewnianej.
Na razie nic nie kwitnie więc dokarmiam wodą z cukrem piją czyli im smakuje.
Storczyka im postawiłem i zainteresowanie ogromne.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Tak sobie czytam o innych pszczółkach które można spotkać i przypomniałem sobie spotkanie z kwietnia 2010 r , kiedy znalazłem zziębniętą pszczołę , mam tylko jedno zdjęcie z tamtego okresu i niestety ciut niewyraźne ....

Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

DaniM od kiedy masz Osmia brevicornis? Jak liczną grupkę udało Ci się zgromadzić? Rozłupałeś gniazda i brak było przegród komórkowych? Fajnie , że Ci się udało coś nowego wyłapać :)
Tam gdzie blisko do rzepaku i innych krzyżowych powinny być w miarę pospolite. U mnie niestety najliczniej z tej rodziny roślin występują tylko czosnaczki, rzeżuchy łąkowe i taszniki, ale szału nie ma. Może jednak gdzieś się tułają po mojej okolicy.

markonix to "ziemniak" , zdaje się że pszczolinka ruda.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Moje zaczęły się już wygryzać więc na szybko skończyłem ich lokum (a mój pierwszy domek dla murarskie).

Co sądzicie? Może być?

Mam nadzieję, że się sprawdzi. Zaczyna już kwitnąć dereń a zaraz za nim widzę będą śliwy japońskie, jabłonie i brzoskwinie więc będą miały myślę co jeść.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Lokum jak widzę gotowe , tylko wypatrywać teraz mocno plusowych temperatur ;:215


Ja dziś znalazłem mocno zziębniętą panią trzmiel , wykorzystałem więc okazję i przeniosłem do domku do którego próbuję je zachęcić do założenia gniazda , poczęstowałem miodem i z satysfakcją patrzyłem jak go pije - a wyszukała go bardzo szybko . ;:138
może się zagości na dłużej :?:


Obrazek

Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Dzisiaj piękny słoneczny dzień. Rzuciłem tu i ówdzie okiem. Z pszczół latają chwilowo tylko miodne, trzmiele i pierwsze porobnice. Reszta robactwa jeszcze u mnie kima. Przyszły tydzień ma być też słoneczny i dosyć ciepły , więc kwiaty zaczną szaleć, a za nimi różne Majki. Jeszcze nie wstawiłem kokonów do chatki, może zrobię to jutro rano przed pracą :)
szaman76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 17 maja 2016, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Wczoraj i dziś pracowite dni były, rozwożenie hotelików, meblowanie rurkami wystawianie samych lokatorów. W sumie ponad 8000 kokonów i 12000 rurek. Hoteliki wystawione w różnych lokalizacjach:
sad jabłoniowy - 1 ,
sad czereśniowy - 1,
plantacja malin i truskawek w pobliżu lasu -2 hoteliki w których ma rozrastać się moja populacja pszczółek,
grunty orne w pobliżu których występuje sporo terenów nieużytkowanych - 1,
stary dom mieszkalny z białego kamienia w którym prawdopodobnie sporo dzikusów się gnieździło, w pobliżu sadu wiśniowego - 1
działka na ogródkach działkowych - 1
Do tego jeszcze jeden który kolega sobie zrobił w plantacji porzeczek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Venon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 20 paź 2015, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Nie no Szaman pełen szacun! ;:333
Ja też wczoraj wykorzystałem wolny dzień, zrobiłem 3 mini uliki z rurky pcv i porozwieszałem na nieuczęszczanych ogródkach działkowych i nieużytkach. A w moim przydomowym uliku oglądałem, jak w jedym momencie 2 samczyki się wygryzły...
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Marcin P87
fajowe maleńkie zbóje. Na jednej fotce wygląda jakby chciały rozerwać ten kwiat ;:136 ;:136

Moje majki jeszcze śpią a temp. od 2 dni już w dzień po 20st. lada dzień forsycje zaczną kwitnąć więc bd miały co jeść moje zbójaczki.
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”