MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Pirat
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 kwie 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Rzeszowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

adam_k27 pisze:Nie wiedziałem że takie stworzenia istnieją. Też zacznę zbierać muszelki ślimaków i może na przyszły rok wystawię.
adam_k27
Widzę że jesteś z okolic Rzeszowa, możesz zdradzić gdzie zdobywasz trzcinę zdatną dla murarki rogatej.
Wszystkie miejsca "trzcinowe" które odwiedziłem nie oferują trzciny o odpowiedniej średnicy zdatnej do hodowli rogatej.

Z góry dziękuję i pozdrawiam w nowym roku.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1013
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Coś mało piszecie o bambusie. Po zrezygnowaniu z uprawy pomidorów na balkonie pozostało kilkanaście tyczek do utylizacji.
Rozumiem że powinienem ciąć na odcinki z jednej strony zamknięte.
W sprzedaży widziałem ,Bambusowe Tuby Dla Dzikich Pszczół 70 Szt 12cm''. Czy lepsze będą dłuższe ?
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 868
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Wroniarz a gdzie widziałeś i po ile. Ciekawe jak się je łupie ;:215 Jak na razie pogoda kiepska i brak możliwości łupania bo brak miejsca zadaszonego i zimnego a cięcia trzciny w deszcu to kiepska robota ;:145 A czasu do wylotu ogrodowej i rogatej coraz mniej.



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Łupie się fatalnie , jest totalnie twardy , miałem kilka sztuk rurek ale wywaliłem bez cienia wątpliwości ...

Jakiś czas temu pisaliście o murarce muszlowej , podeślę link do filmu o niej , króciutkiego ale dającego pojęcie o. takiej pszczółce
https://fb.watch/aw9EUbQhOU/
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 868
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

A ja się zastanawiałem jak ustawić moje muszle ( w większości mam po winniczkach )a tu widzę że same sobie muszle układają ;:215 fajny filmik dzięki. markonix a jak u Ciebie Prace nad dzikimi zapylaczami ? ;:304



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1013
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Zachęcony ciekawym tematem spróbuję postawić w lutym pierwsze domki dla tych pożytecznych owadów. Wcześniej widywałem chyba murarki jak wspólnie z trzmielami zapylały kamczatki i borówki.
W związku z tym mam jedno pytanie. Czy ma ktoś doświadczenia w wieszaniu pęczków rurek bez okrywania daszkiem, czy lepiej zabudowywać je deseczkami ?

Nad Wisłą poniżej Warszawy trafiają duże skupiska trzciny.
e/3f07c75ab0ae9f86]Obrazek[/URL]

Efekt jednej wyprawy.
Obrazek

Gdyby brakowało trzciny spróbowałbym z bambusem. Szkoda by mi było jednak rozłupywać je po sezonie. Jest trochę ofert np. 70 rurek bambusowych: każda o długości 10 cm.
Wszechstronne zastosowanie: idealne do opieki nad potomstwem dla pszczół murarek, lepiarek i miesiarek. Cena to około 80zł.

Obrazek
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

ZAGIEL póki co nie mam czasu , ale zbliża się ciut wolnego w pracy więc postaram się coś wydłubać , pogoda kiepska i nie mam jak się dostać do trzciny , mrozu mało a wszędzie bagno po kolana ...

Wroniarz
po to się robi daszki aby nie zalewało rurek gdy pada deszcz , raczej prosta odpowiedź na Twoje pytanie ...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Wroniarz, jeśli masz jakieś zadaszenie, gdzie nie zacina deszcz to zrób podobnie jak u mnie, tu akurat umieściłam nad drzwiami do kibelka przy domku na działce, Przycisnęłam te rurki kawałkiem porąbanego drewna po wiśni, wiatr mógłby wywiać. Może masz jakąś szopkę?;

Obrazek

Dwie inne wiązki rurek owinęłam w cieniutką, silną siatkę plastikową (nie mam fotki) i przywiązałam do gwoździ wbitych po obu stronach krokwi. Pszczoły miały do nich dostęp z obydwóch stron.
Pozdrawiam! Gienia.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1013
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Szukam prostych rozwiązań, a widziałem mnóstwo pomysłów. Między innymi wiązkę rurek przywiązaną luźno do drzewa, coś jakby karuzelę dla pszczółek.

Genia, skorzystam z pomysłu i dłuższe wiązki przymocuję od spodu do dachu ganku.

Na https://dzicyzapylacze.pl/jak-zrobic-domek-dla-owadow/ znalazłem coś, co może się przydać początkującym.

Obrazek
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 868
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Wroniarz jak już pisano na forum rurki muszą być nieruchome bo jak czerw spadnie z pyłku to już po nim ;:215 W takim przypadku karuzela odpada.Mam jeszcze sporo dużych pakietów do łuskania i trzcinę do cięcia a pogoda do du..y,mrozu brak plucha i wieje.




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 868
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Robię eksperyment zbieram odpady po cięciu trzciny bez kolanek a rurki grube zrobię dwa duże pakiety jak im zabraknie towaru to pewnie i to zamurują ;:304 zdjęcie jak znajdę kabel do kompa ;:223



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Wroniarz pisze:Szukam prostych rozwiązań, a widziałem mnóstwo pomysłów. Między innymi wiązkę rurek przywiązaną luźno do drzewa, coś jakby karuzelę dla pszczółek.


A teraz pomyśl tak na trzeźwo : jak miałyby pszczoły wlatywać to tych rurek jak będzie wiało , będą latać za wlotem do trzciny ? To jedne z tych pomysłów , które należy omijać z daleka a zanim się coś takiego napisze to trzeba sia zastanowić bo za jakiś czas ktoś inny to zacytuje i tak rodzą się głupoty na necie...
Masz tutaj na forum szereg gotowych i sprawdzonych rozwiązań , więc skorzystaj .... ;:108

Hej ;:304
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1013
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Nie zrozumieliśmy się. Pomysł z karuzelą miał być w moim zamierzeniu przykładem głupoty.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”