Szklarnia zagłębiona w ziemi. Walipini.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szklarnia zagłębiona w ziemi. Walipini.

Post »

dziad_Jag
Nie chodziło mi o małpowanie z innych krajów o innych warunkach klimatycznych. W pobliżu mam pozostałości Królewskiej Akademii Rolniczej z przełomu XIX i XX wieku. Na jej terenie powstały szklarnie, które pamiętam z młodych lat i one właśnie były zagłębione i one mnie zainspirowały. Opolszczyzna jest stosunkowo ciepłym województwem a z Prószkowa pochodzi nawet rekord ciepła. W tej chwili zimy mamy znacznie cieplejsze więc nie sądzę żeby trzeba się było wkopywać aż 1,5 metra. Wkopię więc sobie trochę, bo będzie chyba jednak ciut cieplej i dla mnie taniej bo profile i poliwęglan (nietani) muszę kupić, a szyby i drewno mam za darmo. Sąsiadom też ciśnienia taką szklarnią nie podniosę bo ich po prostu nie mam. Prosiłam o rzeczowe podpowiedzi. Po co ta ironia w odpowiedzi.
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia zagłębiona w ziemi. Walipini.

Post »

Trochę, to chyba nic nie da.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Szklarnia zagłębiona w ziemi. Walipini.

Post »

Nawet nie przyszło mi do głowy, że odbierzesz mój wywód jako ironię. ;:180
Ot, nieco zgryźliwy wpis. Wszak jestem męską odmianą Baby Jagi. ;:306
Ale do rzeczy! Oczywiście, że w Polsce były zagłębione szklarnie. Ale nie wynikało to z nadzwyczajnych właściwości grzewczych ziemi tylko z wysokiej ceny dużych tafli szkła. Po prostu oszczędzało się 50 % na szkle, bo szkliło się tylko dach. Ceglane ściany były tanie, bo cegła i praca mulorza była tania. W twoi wypadku i tak musisz mieć te metr osiemdziesiąt minimum, a jeśli masz drewno i szkło za darmochę, to po co się wkopywać. Im więcej szkła tym wyższa temperatura w środku.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szklarnia zagłębiona w ziemi. Walipini.

Post »

Ok, nie ma sprawy. Pokłony mnie rozbroiły.Przyjmuję tłumaczenie. Być może faktycznie kierowali się ekonomią i stosowali takie rozwiązania. Nie będę wobec tego komplikowała sobie roboty. Postawię tylko jakiś fundamencik czy ściankę żeby drewno nie leżało na ziemi bo mi szybko zgnije. Pozostaje tylko czekać na wykonawcę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”