Gniazdo os, zabezpieczanie się, likwidacja?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czyj to domek?

Post »

Lucyna, bardzo dziękuję! Nie przypominam sobie tych os ani ich gniazd u siebie na działce, ale...pewnie przydałyby się lepsze okulary :;230 Dobrze, że nie będą próbowały wrócić do starego gniazda w samochodzie :lol:
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Czyj to domek?

Post »

Czy z tych os jest jakiś pożytek z punktu widzenia zapylania roślin? Znalazłem dwa takie gniazda na krzakach.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Czyj to domek?

Post »

dziad_Jag Klecanki są przede wszystkim drapieżne, polują min. na owady szkodliwe w naszych ogrodach, więc są pod tym względem pożyteczne. Co do zapylania roślin, w niewielkim stopniu żywią się też pyłkiem i nektarem, więc czasem jakąś roślinę zapylą, ale nie mają takiego znaczenia w zapylaniu jak pszczoły czy trzmiele
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Osy na i w roślinach

Post »

Odkopię stary "osowy" wątek, żeby nie zakładać nowego.
Mam od niedawna na balkonie wazonik, w którym umieszczam różne rośliny do ukorzenienia (aktualnie m.in. miętę). Zauważyłam, że często przylatuje do niego osa, daje nura głową do dołu, pije łapczywie i odlatuje. Pomyślałam, że w sumie nawet fajnie, że owady mają wodopój.
Ale od tego czasu wewnątrz wazonika i wszędzie dokoła znajduję i codzień zamiatam niemałe ilości czegoś białego, co trochę przypomina styropian, albo jakiś taki puszek. Nie udało mi się znaleźć w necie co to może być. Wie może ktoś z Was czy to faktycznie sprawka osy i co to w ogóle jest?
Na zdjęciu sekator jako punkt odniesienia.


Obrazek
G2000
100p
100p
Posty: 133
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Osy na i w roślinach

Post »

Mam garaż blaszak który służy za składzik narzędziowy. Osy zrobiły sobie tam gniazdo. Jeśli je zrzucę to one je porzucą czy dalej będą tam wchodziły?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Osy na i w roślinach

Post »

Osy są w pewnych przypadkach pożyteczne, u mnie w szklarni dzięki nim mam na niskim poziomie mszyce, gdy brakuje im wody do picia, to nawet do mnie podlatują, wtedy zraszam stoły i podlewając tam rosnącą paprykę. Nie muszę chemicznie zwalczać mszyc. Gdy raz spadło duże gniazdo os w garażu, to założywszy rękawice posmarowaną miodem na nowo przybiłem gniazdo gwoździami do belki. Chyba wiedzą, że jestem dla nich przyjazny i nie atakują mnie. Gorzej jeśli wystąpi inwazja os i zaatakują owoce w sadzie, ale to zdarza się raz na kilka lat.
darianna1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lip 2022, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Osy na urlopie

Post »

Hej :) nie wiem czy wybrałam odpowiednie forum i dział, ale może ktoś mi doradzi :) otóż w zeszłym roku jak byliśmy z mężem na domku była plaga os. Pół urlopu spędziłam na uważaniu i odganianiu żeby nasze koty żadnej nie chwyciły
. W tym roku chciałabym skutecznie je od nas odpędzić
. Czy ktoś zna jakis sposób. Nie ukrywam, że wolałbym nie inwestować w drogie lampy na kilka dni pobytu, a aerozole które znalazłam sa raczej na gniazda z pomieszczeniu
Z góry dziękuję, pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”