Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

linia kroplująca którą kupiłem nie rozciąga przynajmniej widocznie , są fabryczne kotwy do jej mocowania w gruncie , więc się nie przesuwa tzn. nie zmienia miejsca położenia , generalnie można z niej wykonywać łuki ale o sporej średnicy , w zestawie są kształtki umożliwiające załamanie linii np. zawrócenie kierunku jej ułożenia
Karpik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 sty 2021, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

W linii emitery są za rzadko. W grę widzę wchodzi taśma lub wąż pocący.
Karpik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 sty 2021, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Ponawiam pytanie. Ktoś używał taśmy kroplującej? Nada się do doraźnego podlewania warzyw, na zasadzie rozwiń-podlej-zwiń?
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Jak ktoś lubi się napracować to się nada
Takie linie rozkłada się na sezon i po sezonie sprząta
Ciągłe zwijanie i rozwijanie po pierwsze dość uciążliwe A po drugie zawsze ryzykuje się uszkodzenie np zagięcia plastiku
Karpik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 sty 2021, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Właśnie chodzi mi o szybkość rozłożenia i złożenia. Zakopywanie na warzywniku mija się z celem a jak rozłożę na stałe na wierzchu to z działki mogą ukraść. Dlatego też niechciałbym bawić się z plastikowymi kolankami czy trójnikami. Cała linia miała by wyglądać tak- pompa, filtr, reduktor, długa taśma i zaślepka. Czy to się uda jak wąż będzie przepleciony po warzywniku?
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Czy to się uda?
Wszystko jest do zrobienia.
Powiem więcej Ty to będziesz robić.

Już lepiej z węża podlać od czasu do czasu.
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

jak mówił mój znajomy linii kroplującej nie trzeba zwijać na zimę , ja wyciągnąłem tylko korki na końcu rurki, moja linia zasilana jest z 1000 l zbiorników , więc pompy i filtrów nie stosuje .
uważam że skoro nikt nie ma doświadczenia w innych systemach \moje \ jest ubogie jeden sezon , może warto było by kupić taśmę kroplująca i spróbować , sądzę że koszt nie jest wielki .
ukraść z działki można dosłownie wszystko , na mojej akurat od pukać jakoś nic nie zginęło
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Mam pytania a propos nawadniania kroplowego.
Niewątpliwie muszę użyć reduktora ciśnienia, ale nigdzie nie znalazłem jaki ma to być reduktor. Wytwórcy podają ciśnienie wyjściowe, ale nigdzie nie podają ciśnienia wejściowego. Podlewanie byłoby z hydrofora, w którym ciśnienie zmienia się w granicach 1,5 do 6 at. Hydrofor ma 50 l tylko, więc pompa chodzi dość często.
W domu przydał by się system z pompką ( nie będę przecież ciągnął węża z łazienki przez całe mieszkanie !), ale automatyczna konewka Gardeny przystosowana jest do skrzynek ( kroplowniki przelotowe ). A mnie przydał by się system rozgałęźny z kilkoma wylotami, i możliwością dozowania wody. Jest coś takiego ( dość taniego)? Oczywiście widziałem wielowylotowe sterowniki Gardeny ( istne komputery !), ale cena pewnie kosmiczna.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Miałem przez dłuższy czas sterownik 8 sekcyjny do nawadniania Nelson, a gdy się zużył i już nie było potrzeby na tyle sekcji, to kupiłem dużo tańszy Hunter 6 sekcyjny. Nie potrzebowałem reduktora ciśnienia, ponieważ jedna sekcja zasilała 600 mb i to powodowało wystarczające obniżenie ciśnienia. W zależności na przekrój zasilającego węża i ciśnienia, to reduktor ma zawsze utrzymywać równe ciśnienie na wyjściu. W Twoim przypadku przypuszczam, że masz pompę mało wydajną i prawdopodobnie reduktor nie będzie potrzebny, ewentualnie można regulować dławiąc zawór zasilający.
wirus48
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 maja 2013, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Podlewanie ogórka

Post »

Witam.Mam zamiar nawadniac taśmą kropelkową pole z ogórkami .Będę pobierał wodę z rzeki za pomocą pompy spalinowej o wydajności 1000 na min.Odległość pola od rzeki 120m .Jakim wężem najlepiej pociągnąć wodę z rzeki?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Podlewanie ogórka

Post »

Będziesz musiał wodę oczyszczać, bo nawet używanie wody pitnej z domu może pozapychać taśmy kroplujące i trzeba założyć filtr. Dlatego przekrój węża stanowi najmniejszy problem, można by podejrzeć jakie przekroje ma straż pożarna.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Faktycznie wydajność rzędu 1000l /minutę to już taka z kalibru straży pożarnej, tam używa się węży W75 jako magistralę i po rozdzielaczu W52 - te liczby w oznaczeniach to oczywiście milimetry. Tylko nawet te węże to na sporym ciśnieniu pracują przy takiej wydajności. Druga sprawa gdzie będzie pompa, jak nie przy rzece a polu to potrzebujesz zbrojony albo twardy z PVC.
Pozdrawiam,
Tomek
Cerbin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 maja 2013, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wola Batorska k. Niepołomic

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Hej.
Sprawdzicie fachowym okiem, czy dobrze myślę, projektując nawadnianie do swojego mini ogródka?
Zestaw 3 grządki podwyższone dł 3m + 3 dł 5m jakieś 20m dalej.
Nawadnianie pod ogórki, pomidory, cukinię itd, czyli pod korzeń.
Grządki pokryte zrębką na parę centów - używane emitery patykowe.
Rura całoroczna, przysypana zrębka. Emitery się wyjmuje na zimę?
Rura irygacyjna, montażowa podziurkowana własnoręcznie, łączona między grządkami na złączkach skręcanych. Rura będzie ze 3 razy schodziła w dół/górę po 30cm z poziomu gruntu na poziom grządki.
Jak płytko wystarczy taką rurę wsadzić w ziemię na trasie źródło-woda, żeby wytrzymała parę lat? Trawnik, dzieci, kosiarka. Wystarczy sznyt w darni i parę cm w głąb? Nie chce mi się ryć trawnika na 20cm..
Reduktor - jeden za źródłem wody czy też kroplowniki "grzybki" z kompensacją i na nie nakładana rurka z emiterem patyczkiem?
Dziękuję z góry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”