Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
adasko1fly
50p
50p
Posty: 55
Od: 5 kwie 2011, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkkopolska

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Prędzej czy później będziesz musiał go poszukać. Pisałeś że masz kawałek swojego więc jeśli ten las ma oficjalny status lasu to też podlega pod LASY PAŃSTWOWE i wszelkie prace związane z podcinką i przecinką musisz mu zgłosić(bo na razie to cię czeka jeśli chcesz mieć wartościowe drewno). To niby twoje ale nie można sobie tak samopas wycinać jak się chce. Ale to chyba wiesz



Pozdrawiam!!!! ;:180
pucyk19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lut 2014, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: grzybno

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Planuje w tym roku wkopywać słupki i myślałem właśnie nad smołą tylko nie wiem czy to będzie dobre. Co o tym sądzicie????
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Ja impregnowałem słupki przepalonym olejem, w ciepły słoneczny dzień -drewno ładnie chłoneło olej. Na część podziemną przygotowałem "skarpety" z folii budowlanej, sporządzone na zgrzewarce. Zrobione na wymiar a góra obwiązany by wilgoć się nie dostała do takiej workowate skarpety. Stoi ponad 10 lat i jak kiedys musiałem wykopać i przesuwac jeden słupek to widzałem że część podziemna była w takim samym stanie jak ta nadziemna
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Miałem poniemieckie słupy (25cmx18cm)z rozbiórki starego spichlerza, malowałem 2x przepalonym olejem - zgniły po 5 latach. Miałem świeże, okorowane słupy świerkowe (średnica 15-20cm), 2x malowane olejem i dolna część szczelnie owinięta smołowanym płótnem - zgniły po 5 latach. Przyczyna to wilgoć, ale nie tylko. Na styku z gruntem drewno jest atakowane przez masę szkodników. Największa zaraza jaką miałem to spuszczele, straszne dziadostwo. Zniszczyło drewno prawie całkowicie, a czego nie zjadło, to wykończyła woda i grzyby. Nigdy więcej nie wkopię drewna bezpośrednio do gruntu.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
pucyk19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lut 2014, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: grzybno

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Rozumiem ze drewno w ziemi wieczne nie będzie ale jak na razie to nie stać mnie na inny materiał wiec chce go jak najlepiej zabezpieczyć żeby chociaż te 5 lat wytrzymało. Z tymi "skarpetami" dobry pomysł tylko muszę pomyśleć nad zgrzaniem tej foli :)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Dlatego zamiast impregnować (co dobre to i tak drogo wychodzi), warto zainwestować w odpowiednie drewno - najlepiej w naszym klimacie akacjowe. Takie słupki potrafią naprawdę długo stać i to bez żadnej impregnacji.
pucyk19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lut 2014, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: grzybno

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Ja mam niestety sosnę i chce ja jak najlepiej zaimpregnować. Akacja jest mocnym drzewem i na pewno wytrzyma więcej. Pamiętam jak mój dziadek chodził na wierzby żeby wycinać kołki na podpory, wkopywał takie sierze po ścięciu i tylko obcinał odrosty , a później ładnie wyschły i trzymały parę lat. Łaty z tartaku jednak trzeba zaprawić żeby trochę wytrzymały :) wiec zależny mi na dobrym zabezpieczeniu ?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

pucyk19 pisze:Rozumiem ze drewno w ziemi wieczne nie będzie ale jak na razie to nie stać mnie na inny materiał wiec chce go jak najlepiej zabezpieczyć żeby chociaż te 5 lat wytrzymało. Z tymi "skarpetami" dobry pomysł tylko muszę pomyśleć nad zgrzaniem tej foli :)
Grubą folię budowlaną zgrzewałem starą lutownicą (ciągnąłem jak krawędzią żelazka). Początkowo przez aluminiową folię spożywczą a potem już na żywca
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Można moczyć około 3-4tygodni w oleju najlepiej krezolowym. ale to też ma ograniczoną wytrzymałość , Ja stosuje kołki impregnowane w autoklawie pierwsze mam już 20 lat i nic się z nimi nie dzieje , Mają delikatnie zielono żółty kolor. ;:303 :wink:
PaleDrewniane
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 kwie 2020, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Myślę, że w kwestii zabezpieczenia drewna możesz uzyskać pewne podpowiedzi na blogach internetowych firm, które na co dzień pracują z materiałami drewnianymi.
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

czy nie lepiej zainwestować w metalowe słupki , w składach złomu kupić można , tak tylko pytam
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Metalowe dla odmiany trzeba zabezpieczyć przed rdzą ;:136 .
Ja mam słupki drewniane, zabezpieczone niby takim czarnym preparatem przeciw próchnieniu; pewnie za jakiś czas przegniją, ale może do tej pory wymyślę coś skuteczniejszego :wink:

edit: No, chyba że chcesz zabetonować te metalowe...?
Pozdrawiam słonecznie, Ika
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

moja działka jest na wsi z dala od ruchu ulicznego pomiędzy polami , miałem z tzw demobilu rury po instalacji grzewczej , najpierw przyspawałem do nich uchwyty na belki poprzeczne i nakrętki by przeciągnąć drut pod siatkę potem pomalowałem zabetonowałem , do środka wlałem beton i założyłem zielona siatkę , stoi już kilka lat , osobiście taki miałem plan i tak zrobiłem ale każdy z nas ma inne plany miłego dnia
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”