Co myślicie o takim ogrzewaniu szklarni z poliwęglanu wymiary szklarni to długość 4m szerokość 2 m i wysokość 190 szklarnia jest z poliwęglanu 4 mm jak by to kupić i do tego akumulatora podłączyć taki telmowentylator czy wystarczyło by prądu w akumulatorze naładowanym przez ten panel żeby ten telmowentylator mógł chodzić całą dobę ustawiony na 20 stopni
Adrian, tej mocy 20 Wp moduł, może posłużyć jedynie do podświetlenia numeru posesji, za mała moc. Lepiej podgrzewać energią słoneczną wodę w jakimś zbiorniku w szklarni, w nocy będzie oddawała ciepło. Można także zainwestować w kurtyny termoizolacyjne, zaoszczędzimy następne kilkadziesiąt procent na stracie ciepła ze szklarni.
To jest jeszcze słabsze niż słabe panel 20Wp nie nadaje się praktycznie do niczego. Ogrzewacz wtykany w gniazdko pobiera około 400W a chcesz go zasilić panelem o mocy 20W i napięciu 12V?
Mam 7,5kW w panelach fotowoltaicznych grzałem w ubiegłym roku tunel foliowy grzejnikiem elektrycznym bez termostatu na wiosnę, w październiku zaskoczył mnie mróz jednej nocy i wszystko zmarzło.
Poza tym wszystkim, nie wiem co za moda aby proponować ogrzewanie panelami fotowoltaicznymi wraz z grzejnikiem?
Jak chcecie ogrzewać tunel nocą jak nie ma słońca? Aha Akumulator samochodowy... A czym zrobicie 230V? Aha przetwornicą, a ile to kosztuje?
1) 1 panel fotowoltaiczny 300W około 500 PLN
2)akumulator samochodowy ze szrotu 50 PLN
3) Kontroler ładowania 50 PLN
5) przetwornica 12 ->230V 2kW około 300 PLN
w sumie 900 PLN ile prądu za to kupię?
900 / 0.6PLN/kWp (tylko droga taryfa G11) = 1500kWh / grzejnik bez termostatu 2kW = 750 GODZIN ogrzewania non stop.
A ile pogrzeje tym akumulatorem z panleami? W akumulator samochodowy 100Ah 12V upchniemy 1,2kWh energii elektrycznej pomijam wszystkie straty na przetwornicach 1,2kWh starczy na ogrzewanie tym samym grzejnikiem elektrycznym o mocy 2kW przez niespełna 40 MINUT!!!
Mam nadzieje że tym akcentem skończycie proponować panele fotowoltaiczne do ogrzewania tunelu.
Jeśli ktoś ma do wydania 30000 PLN na instalację on grid o mocy 7kW bez problemu dzień i noc będzie grzał swoim prądem tunel/szklarnie czy co tam chcecie a rachunek za prąd nie przekroczy 11 PLN/2m-ce.
Przecież Marcin już to wyliczył biorąc do obliczeń dokładnie taki sam akumulator, choć mocniejszy grzejnik. Moc 1,2 KWh z w pełni naładowanego akumulatora zużyjesz w niecałe 2 godziny. Akumulator w opisanym wyżej komplecie zostanie naładowany dopiero po 16 godzinach pracy zestawu z panelem w pełnym słońcu. Masz takie warunki? Nawet jeżeli zainstalujesz panel na konstrukcji, która automatycznie będzie podążać za słońcem i ustawiać panel zawsze w stronę słońca nie zdołasz z uzyskać takiej mocy, by w pełni doładować akumulator w ciągu dnia.
To już staje się męczące. Zrób sobie bilans energetyczny. Z jednej strony masz źródło energii o pojemności 1,2KWh, a z drugiej konkretną kubaturę do ogrzania w niesprzyjających warunkach. Jeżeli Marcin wyliczył, że z akumulatora 100Ah grzejnik o mocy 2KW pracuje 40 minut, dziecko ze szkoły podstawowej wyliczy, że grzejnik o mocy 0,2KW może pracować 400 minut. Urządza Cię to? Kupuj i instaluj, choć dostałeś już odpowiedź, że idziesz w złym kierunku. Możesz zaniżać moc grzejników i szukać o najniższym poborze mocy, ale to spowoduje, że wydajność źródła ciepła będzie za mała dla szklarni i nie zdołasz jej ogrzać.
Fizyki i matematyki nie oszukasz. Do ogrzania powietrza o konkretną ilość stopni w pomieszczeniu o konkretnej kubaturze potrzeba konkretnej energii - to można wyliczyć, ale to będzie złe wyliczenie, bo w grę wchodzi oddziaływanie zimnego powietrza na zewnątrz, które dodatkowo obniża temperaturę powietrza w środku, powodując zwiększenie zapotrzebowania na energię.
Adrian, wyobraź sobie żarówkę 140 W ile ona da ciepła, może nagrzejesz sobie kołdrę w chłodnym pokoju. Panele fotowoltaiczne mają kilkanaście procent sprawności w przeliczeniu jakie daje słońce na daną powierzchnię, dlatego jest niecelowe, aby z nich energię elektryczną zamieniać na cieplną. Dlatego lepiej nawet zmontować solary ze starych blaszanych kaloryferów, gdzie z 1 m2 można uzyskać moc prawie 700 W. Jeśli do tego zastosuje się zaizolowany zbiornik o większej objętości, to już od połowy marca można ogrzać za darmo niezłej powierzchni szklarnię.
Ogrzewanie energią elektryczną może być opłacalne przy zastosowaniu pomp ciepła i do tego jako akumulator użyć sieć energetyczną, w ten sposób można potroić energię cieplną.
Żeby był sens wykorzystania paneli to ja bym pomyślał o innej koncepcji.
Trzeba by zainstalować większą moc która produkowałaby energię głównie latem i przechować ją w sieci (tracisz 20% z wyprodukowanej energii).
Do ogrzewania wykorzystałbym folie na podczerwień. Tanie i można sobie samemu stworzyć odpowiadający nam kształt i wielkość. Prosty sterownik temperatury też nie jest drogi.
Post zmoderowałam.
Proszę o poprawną pisownię na forum.
bab...
Tak dla przykładu: panele 5 kWp dzisiaj mi wyprodukowały niecało 4 kWh, co by dało zasilić grzejnik o mocy 0,4 kW przez noc. No oczywiście w kwietniu będzie tego więcej, ale musi być sieć energetyczna, bo akumulatory są za drogie. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zastosować jak najlepszą termoizolację szklarni, wówczas będzie można zaoszczędzić kilkadziesiąt procent energii cieplnej.