MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
jurek49
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 28 sty 2016, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie, k/Częstochowy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

markonix w roku ubiegłym kokony też były czyszczone w piasku. W tym roku pozostawiam kokony tylko te które są czyste, natomiast kokony które są z roztoczami lub inne z chorobami odkładam na bok , jeszcze nie wiem co z nimi zrobię, ale prawdopodobnie pójdą do utylizacji.



Otworzyłem do wyłuskania paczkę rurek trzcinowych i to co zobaczyłem po otwarciu to aż się wystraszyłem, prawie same roztocza. Na 15 rurek tylko dwie są nie zainfekowane.
Obrazek
Czy to może być też moja wina, że wyłuskuję tak późno, w roku ubiegłym otwierałem rurki na początku grudnia. Jak się ustrzec na przyszłość? Im większa średnica rurki tym bardziej zainfekowana.
Pozdrawiam
Jurek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Myślę że to był taki rok. Ja choć co roku czyszczę kokony to w zeszłym roku też miałam dużo zainfekowanych rurek.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 868
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

witam po raz pierwszy na forum u mnie też dużo roztocza ,larw muszek i grzyba białego ale też dużo zdrowych kokonów. : :wit
Pozdrawiam zagiel
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

jurek49 to co masz na kokonach rusza się? Żółte kokony niekoniecznie są pokryte roztoczami, tylko resztkami pyłku, nie wszystkie muszą być błyszczące. Weź lupkę i się przyjrzyj, może jednak nie jest aż tak źle
jurek49
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 28 sty 2016, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie, k/Częstochowy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Te pokazane rurki gdzie jest tak "żółto" to były takie najgorsze. Najładniejsze kokony miałem w formatce, chociaż w rurce też czasem znajdę 8 - 9 czystych kokonów. W sumie nie jest najgorzej, planuję pozostawić około 1000 szt. kokonów a to co zostanie to mam już trzech chętnych na kokony murarki.
Pozdrawiam
Jurek
Loko_Poko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 sty 2020, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

A możesz napisać co to za formatka, z której miałeś najładniejsze kokony? Z reguły to najlepsze zawsze były w trzcinie.
Polska język, trudna język. Ja nie znać tak dobrze.
jurek49
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 28 sty 2016, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie, k/Częstochowy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Loko_Poko Formatki są zrobione z sklejki 12mm a otwory frezowałem frezem 8 mm. Zdjęcia są na str. 57. Jest faktem, że murarki najpierw korzystały z rurek trzcinowych ale później wykorzystywały formatki.
Pozdrawiam
Jurek
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Jak wygląda sytuacja zajmowania rurek w mieście.
Mieszkam w bloku na 1 piętrze i zastanawiam się czy nie zamocować małego pęczku rurek trzcinowych na balkonie.
Pozdrawiam Paweł
kmszeryf
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 cze 2013, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne woj. Świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Zakończyłem wyłuskiwanie kokonów z trzciny. Zeszło mi z tym ładnych kilka godzin. Sporo komórek zajętych przez pasożyty ale dużo też z samym pyłkiem lub pyłkiem i martwą larwą. Znalazłem kilka kokonów skonstruowanych z liści - liczę na dalszy rozrost tej populacji. Cieńsze słomki przeniesione w inny kąt ogrodu tam gdzie mam miejsce dla mniejszych pszczół. Może koło niedzieli zabiorę się za liczenie kokonów. Ciekawe czy będzie progres. No i po trzcinę muszę się wybrać.
Plastikowa formatka, którą kupiłem w zeszłym roku nie cieszyła się zbytnim zainteresowaniem ale może z tego powodu, że była wystawiona później niż słomki. Ponadto lekko się wypaczyła w kilku miejscach.
Jeśli chodzi o dezynfekcję to ja ogarnąłem domek gdzie ponownie włożę pakiety trzciny elektryczną opalarką - w celu eliminacji ewentualnych zabłąkanych roztoczy.
Ja tak jak klik myślę, że na zdjęciu dodanym przez jurek49 w niektórych komorach jest pyłek a nie roztocza.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 868
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Roztocza mają kolor rudawo kakaowy (faceci mają problemy z kolorami) i wypełniają całą komórkę u mnie jak się ogarnę to ;:124 zrobię zdjęcia
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 868
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

u mnie na działce w rurkach jest dużo pasożytów bo tylko dodałem świeże i nie łuskałem w zeszłym roku ale to był ostatni raz a kupiłem na początek tylko 100 kokonów czyli to trzeci sezon z murarką i przyrost jest spory :;230
Pozdrawiam zagiel
Loko_Poko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 sty 2020, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Chcę jeszcze naciąć ale czekam na mrozy, które nie wiem czy w tym roku przyjdą. Wszedłbym wtedy na lód, tam od strony wody jest trochę grubsza ta trzcina, chociaż i tak z grubą trzciną u mnie ciężko. Myślę, że te 500-600 sztuk na wiosnę będę miał (jak będzie lód) :twisted:
Polska język, trudna język. Ja nie znać tak dobrze.
pawel62
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 maja 2014, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie, Sędziszów Małopolski

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Witam.

W tym roku będzie czwarty rok przygody z murarką, i po wydłubaniu kokonów pierwsza sytuacja z ujemnym przyrostem populacji :(
Z 3 tys., mam teraz 1 tys. Jednym z problemów było pewnie zaatakowanie domku z formatkami przez mrówki, w innym domku natomiat w jeden dzień znikły wszystkie samice (był w wybiegu dla kur, więc podejrzewam, że któraś się połakomiła, co prawda była siatka przeciw ptakom). Eksperymentuję z formatkami z Pszczelinki, w pierwszym roku wydłubałem 2,5 tys kokonów, no a w tym tylko 150 szt. sic!, no ale to pewnie głównie przez mrówki, a i pogoda nie była zaciekawa. A jeśli chodzi o roztocza, to na razie ich populacja jest u mnie na stałym, niskim poziomie. Z tego co czytałem to po kilku latach przebywania w tym samym miejsu murarki wzrasta fauna jej towarzysząca, i chyba się to dzieje, bo już 4 inne owady znalazłem w rurkach, rok temu był tylko jeden gatunek, niestety miesierki jeszcze nie mam :).Czy ktoś ma doświadzenie z formatkami z Pszczelinki?
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”