Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 51  
Autor Wiadomość
markonix
 Tytuł: Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7
PostNapisane: 9 maja 2019, o 18:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jako że u mnie w ogrodzie z racji pogody nie dzieje się prawie nic więc nie będę o tym pisał ... ;:108

Za to mój wzrok przykuły widoczne budki , które co jakiś czas obserwowałem w Krakowie , dziś się zmobilizowałem i cyknąłem fotkę takiej konstrukcji - to własność Wydziału Biologii UJ w trakcie projektu : Wpływ kwietnych łąk na sukces reprodukcyjny murarki ogrodowej.
W środku trzcina i pudełeczko w już obecnie pustymi kokonami.
Dla mniej wtajemniczonych ; kwietne łąki to zazwyczaj pasy między jezdniami lub fragmenty trawników które poprzez odpowiedni dobór i wysiew miododajnych głównie kwiatów mają ulepszyć życie pszczół w Krakowie. Choć z mojej obserwacji wynika że większość z nich kwitnie dużo później niż obecnie , ale mimo to cieszą takie akcje - choć usytuowanie budek dosyć dziwne - zawsze znajdzie się ktoś komu będą przeszkadzać i bez problemu może je zniszczyć .

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kenaj5389
PostNapisane: 10 maja 2019, o 06:31 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Bardzo dziwne usytuowanie przecież te pszczoły nie przeżyją zostaną z nich mokre plamy na szybach samochodów.

pasjon
PostNapisane: 10 maja 2019, o 12:54 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
klik napisał(a):
pasjon No właśnie zainspirowałeś mnie tym artykułem i też sprawdzałem dzisiaj co oblatuje mniszka.

klik- no czuję się onieśmielony tym moim inspirowaniem ;:114 , bo żeby eksperta zainspirować, to jest coś ;:1 - ot, tak lubię wolnym późnym wieczorkiem poszukać coś ciekawego do poczytania, a że polubiłem dzikie pszczółki, to szukam, czytam- dzielę się czasami.
U mnie w "ulu" pokazały się małe, nieidentyfikowalne ze zdjęć Lasioglossumy- póki co lata chyba z 6 szt, tylko pogoda niezbyt lotna- "wieje jakby baba się powiesiła". Nożycówek jeszcze nie widzę, trzmieli też nie(jakiś pomór na nie w moich stronach)- widuję pojedyncze sztuki mimo, że odwiedzam i łąki i ugory i lasy. Mój eksperyment z wkładaniem do sztucznych gniazd wyściółki spod myszek ze sklepu zoologicznego spalił w tym roku na panewce z racji braku trzmieli właśnie- nie miał kto zamieszkać. Ale jestem wytrwały- sprawdzę za rok, dwa...
Ale z "glinianą ścianką" mam sukces- po 3 latach od zrobienia wprowadziły się i murarki- na razie 3 i osy- na razie 1(więc sezonowanie takich konstrukcji kilku letnie)

Wasio
PostNapisane: 10 maja 2019, o 22:18 
100p
100p

0 szt.
Wszyscy się chwalą, pochwalę się i ja :) Pomalutku, po cichutku powstaje mały apartamentowiec :)
Obrazek

kmszeryf
PostNapisane: 11 maja 2019, o 10:57 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Od wczoraj pogoda trochę lepsza to i pszczoły wróciły do pracy. Noszą na brzuchach żółty pyłek (nie wiem z jakich roślin) i w paszczach glinę. Na chwilę obecną mało zamurowanych słomek z trzciny ale mam nadzieję, że to się zmieni jak pogoda się utrzyma. Trzy tygodnie temu nabyłem plastikową formatkę ale jak narazie zainteresowanie nią zerowe. Pszczoły wolą jednak chyba naturalny materiał. Oprócz Murarek pojawiają się też tacy goście:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

seedkris
PostNapisane: 11 maja 2019, o 11:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ten na górnym przypomina skakuna.

klik
PostNapisane: 11 maja 2019, o 13:16 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
W chatkach lata 5 gatunków, co prawda 3 to tylko samce, ale jest liczba. Co nie? :wink: . Wczoraj ogrodowe męczyły się na pyłku zdaje się jabłoni, bo deszcz spłukał kwiaty wiatropylnych. Dzisiaj już przestawiły się na normalne tory i targają to co najbardziej lubią, czyli łatwo, szybko i przyjemnie-wiatropylne.
pasjon "...bo żeby eksperta zainspirować.." Dobry dowcip :D ! Lasioglossumy to głównie ziemne pszczoły, niektóre gatunki gnieżdżą się w zmurszałym drewnie. Oczywiście są szanse, że Ci się jakiś gatunek z nich zalęgnie, ale zawsze trzeba najpierw jechać po pospoliciuchach. Jakbym mógł obstawić , pewnie to są nożycówki pospolite. Podobne mocno do pseudosmuklików, a samce łudząco podobne. No i to jest ich czas.
Wasio Oooo ja Cię, ale bunkier robisz! Wystarczy dla Twoich praprapraprawnuków.
diodas1 Zalegam Ci z odpowiedzią. Co mnie wkurza w Twoich wpisach? Intuicyjność! 30% intuicja działa, 70% nie. Niektóre Twoje posty są skrajnie niebezpieczne. Np. 22.012019 r. "...Po wyjęciu narażone są na osuszanie choćby z powodu podmuchów wiatru i co gorsze, światło słoneczne. Niektórzy nawet spryskują je czasem wodą ale z umiarem żeby nie wyhodować pleśni...." Kiedyś Suppa spryskał ostatnie niewygryzione kokony wodą żeby je pogonić. To jedyny przypadek, z którym się spotkałem. Jeżeli masz jakieś źródło, to podaj. Uważam, że takim postem możesz komuś zlikwidować "hodowlę" przed startem. Z moich doświadczeń- ma być sucho od początku do końca.
Teraz odpowiedź na prywatną wycieczkę: "....najważniejsza jest poprawna terminologia, najlepiej po łacinie.." No tak, po łacinie, bo to nazwy międzynarodowe. Internet ma to do siebie, że jest dostępny na całym świecie, no prawie. To taki odcisk łapy, żeby gościu z "Bośni i Hercegowiny" mógł mnie znaleźć :wink: i wymienić się doświadczeniami. "....Wiem że można również wyłożyć trzcinę bez żadnych własnych kokonów i liczyć na to że skusi się jakaś dzikuska..." No tak, polecam wszystkim, tak zaczynałem. Teraz są tysiące ogrodowych + przyłów. Z mojej strony - koniec i bomba.
kmszeryf Osowate to Ancistrocerus sp. jak mi się wydaje.

Ramon 57
PostNapisane: 11 maja 2019, o 13:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Jolek napisał(a):
Udało mi się dziś podejść do największego trzmiela z mego otoczenia którego nijak nie można było sfotografować bo uciekał. Widocznie piwonia drzewiasta jest na tyle atrakcyjna że, pozwolił się podejść. Chyba to trzmiel kamiennik
Obrazek

Zdjęcie nie jest najlepszej jakości, ale moim zdaniem to nie jest trzmiel kamiennik, lecz trzmielec czarny. Trzmiel kamiennik ma dwa żółte pasy na tułowiu.

NOWY 83
PostNapisane: 12 maja 2019, o 20:36 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Jeest kilka rurek zamurowanych ;:138 ;:138 i znów chłody ;:222 .

Suppa
PostNapisane: 13 maja 2019, o 21:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Formatkowa hodowla też dopiero raczkuje, całe 5 otworów zaklejone :wink:
Murarki przez wcześniejsze chłodne dni przesiedziały długo w siedzibie, dopiero przed niedzielą wzięły się do pracy. Trochę wybrzydzały na formatkę na początku, ale teraz widzę zajmują kolejne otwory. Zauważyłem, że zdecydowanie mniej im pasują przezroczyste formatki.

Obrazek

Wasio
PostNapisane: 14 maja 2019, o 22:08 
100p
100p

0 szt.
Szanowni forumowicze, mój ul jest już powoli na ukończeniu. I tu moje pytanko: czy drewno na dach, ściany i podłogę mogę impregnować, czy lepiej zostawić naturalne? Planuję pomalować go tylko na zewnątrz (chyba, że w środku też można). Jakieś doświadczenia w tym temacie?

pasjon
PostNapisane: 15 maja 2019, o 10:47 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
w ścianach mieszkać nie będą, jako że w tym roku będzie już raczej za późno na wystawienie- bo za 2-3 tyg. murarki skończą żywot to i impregnacja wysezonowuje się do przyszłej wiosny. Ale generalnie im mniej chemii tym lepiej! Jednak skoro lubisz na wysoki połysk to też żaden problem- "wolnyś Wasiu na swojej działce".

Wasio
PostNapisane: 15 maja 2019, o 10:57 
100p
100p

0 szt.
pasjon napisał(a):
w ścianach mieszkać nie będą, jako że w tym roku będzie już raczej za późno na wystawienie- bo za 2-3 tyg. murarki skończą żywot to i impregnacja wysezonowuje się do przyszłej wiosny. Ale generalnie im mniej chemii tym lepiej! Jednak skoro lubisz na wysoki połysk to też żaden problem- "wolnyś Wasiu na swojej działce".

Nie chodzi mi o wysoki połysk, a o trwałość. Chciałbym żeby posłużył mi lata :)

markonix
PostNapisane: 15 maja 2019, o 14:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja mam pomalowane również od wewnątrz , farba wodorozcieńczalna , szybko schnąca bezproblemowa - i tak będziesz musiał malować pewnie raz na sezon bo woda i słońce zrobią swoje.

A swoją drogą kończy się czas dla naszych pszczółek ,
Jako że mam duży ogród i muszę go zasilać nowymi roślinami to sprzedaż kokonów miała pokryć część wydatków - ale chyba zbyt optymistycznie spojrzałem na ten sezon .... jak tak dalej pójdzie to będę musiał chyba dokupić kokonów na wiosnę :;230
Mam ich raptem 40 zaklejonych , pozostaje jeszcze ciut do zaklejenia.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 708 ]  Idź do strony nr...        1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 51  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: AGA Z i 58 gości