MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Suppa, wspomniałeś że w tym sezonie przechodzisz na formatki. Jaki model wybrałeś?
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
vascode
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 11 mar 2012, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WLKP.
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Moje domki czekają na mieszkańców, mam nadzieję że przygoda z murarkami będzie "owocna"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
-vascode-
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

[quote="vascode"]Moje domki czekają na mieszkańców, mam nadzieję że przygoda z murarkami będzie "owocna"


będzie będzie fajne proste domki wpasowały się w otoczenie , jedyne co zmieniłbym w przyszłości to wysunąłbym daszki z 20 cm tak żeby deszcz nie zalatywał do rurek .
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Dzisiaj wykonałam taki oto domek dla trzmieli (inspiracja z internetu). Donicę wkopałam na 1/3 jej wysokości do góry dnem, otwór przykryty talerzykiem i kamieniem. Pod donicą jest niewielki dołek, na dnie położyłam trochę mchu, suchej trawy, część starego ptasiego gniazda z drzewa i nawet trochę zużytych trocin z mysiego gniazda, po które specjalnie udałam się do sklepu zoologicznego ;:306 Boki grajdołka ubiłam, wsadziłam pod donicę węża ogrodowego, który ma być "wejściem" dla skrzydlatych. I zobaczymy czy się lokum spodoba :wink: W zeszłym roku na przełomie marca/kwietnia widziałam taką wielką trzmielową królową, była piękna i buczała jak samolot, niestety nie miałam dla niej chaty. Może teraz się uda zwabić panienkę :D

Obrazek
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Nie znam pierwowzoru Twojej konstrukcji ale mam wątpliwość czy trzmiela zainteresuje taka długa rura wystająca z ziemi. W lecie ten dyndający na wietrze odcinek może się na dodatek rozgrzać od promieni słonecznych. Może należałoby to skrócić albo przynajmniej czymś z góry osłonić, choćby suchą darnią, tak żeby był widoczny tylko ciemny otwór. Ogólnie ciekawy pomysł. Życzę powodzenia.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Faktycznie rura może być trochę przydługa, następnym razem skrócę. Domek będzie w cieniu leszczyny którą widać obok. Dodatkowo posadzę w okół jakieś kwiaty żeby to osłonić.
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Nabyłem trochę murarek trzymam na razie w lodówce. Mam pytanie techniczne. Nie mam żadnego doświadczenie pod kątem ich wypuszczenia. Jak długo one się z tego kokonu swojego wykluwają? Dzień, dwa, tydzień? Nie mieszkam w miejscu, gdzie będą latać więc nie wie i jak je wypuścić. Czy gdzie w jakiejś szopie bez padania promieni słonecznych czy gdzie w miejscu nasłonecznionym. Gdyby ktoś mógł napisać ile im zajmuje czasu wydobycie się z tego kokoniku w zależności od warunków.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Cześć - w sumie odpowiedź masz w ostatnim swoim zdaniu - w zależności od warunków , wystawienie ich na samo słoneczko spowoduje raczej ich uziemienie już na stałe . Zamknięcie w szopie też może być problematyczne - bo jak się wydostaną na zewnątrz .Najlepiej umieść je na zewnątrz z lekko zacienionym miejscu , musisz je zabezpieczyć przed deszczem i gryzoniami . Najpierw wyklują się samce , po kilkunastu dniach zaczną również samiczki . Samo wyklucie z kokonu trwa około od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i będą się wylęgać nierównomiernie .
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Masele Wyjaśnij tylko co Ty z nimi zamierzasz. Chcesz zasilić populację dziko występującą w okolicy? Mają budować gniazda w przypadkowych miejscach? Czy chcesz jakoś nad nimi zapanować?
Wygryzają się z kokonów w temperaturze około 15 stopni. Upływ czasu od pierwszego wygryzionego samca do ostatniej wygryzionej samicy jest bardzo różny i wszystko zależy od warunków pogodowych. Mi zdarzyło się, że trwało to prawie dwa miesiące.
Murarka ogrodowa jest silnie związana z miejscem w którym wylezie z kokonu. Większość samic szuka i znajduje miejsca na gniazdo tam gdzie się wygryzła. Jak nie znajdzie nic konkretnego, to założy gniazdo w każdej szparze, dziurze, dziurce itp. byle była blisko miejsca pierwszego spojrzenia na świat.
Awatar użytkownika
alehar
50p
50p
Posty: 67
Od: 6 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja w tym roku nastawiłem się na rozwój w trzcinie, co prawda formatki z Bidaru zostaną, ale po porażce z zeszłego roku nie mam specjalnie nadziei, dlatego teraz trzcina. Kupiłem 1000 kokonów . Zbudowałem taki "domek" ;) i czekam na pogodę.

Obrazek
Pozdrawiam
alehar
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Witam , gość na oelixie ma na sprzedanie formatki z poliwęglanu , pokazane jest na fotce że robi się rurki z papieru i wsuwa w otwory zdało by to egzamin dla murarek?
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Rurki z papieru u mnie pszczoły akceptują. Zdaje to egzamin, jeżeli sezon nie jest zbyt mokry. Nie używam co prawda poliwęglanu tylko inne konstrukcje (fotki w linku w podpisie). Szkielet nośny ma jedynie zadanie utrzymania w ryzach rurek, jeżeli nie są one po zwinięciu sklejane lub inaczej wzmocnione (na przykład owinięte nitką). Papier nie może być impregnowany bo we wnętrzu robi się błoto. Całkiem przyzwoicie zachowuje się najtańsza tapeta do ścian, przeznaczona do malowania lub gruby szary papier do pakowania. Przez papier bardzo łatwo przebijają się pasożyty murarek więc po zakończeniu sezonu warto delikatnie przenieść rurki gdzieś do domu, gdzie zajdzie ostatecznie dojrzewanie larw i zamknięcie kokonów. Inny sposób to zabezpieczenie ula gęstą tkaniną żeby utrudnić dostęp, na przykład osom Monodontomerus obscurus
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ja też stosuję dodatkowo rurki z papieru. Sprawdzają się kartki z starych zwykłych podręczników lub do drukarki. Zauważyłam ze istotny jest papier bez połysku i niezbyt cienki ani zbyt gruby, taki który jest w stanie odprowadzić nadmiar wilgoci z rurki. Istotny też jest przewiew w domku. Rurki na końcu zaklejam gliną.jak próbowałam woskiem to ich nie zasiedlały lub próbowały go wygryźć i wynieść. Pierwszą partię wystawiłam 15 .03 i jak na razie nic się nie dzieje. Ostatnio na krokusach widziałam 2 pszczoły które nie były miodnymi. Bąki też jeszcze nie latają. Niby wiosna a owadów za bardzo jeszcze nie widać.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”