Studnia.Dziura w ziemi

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

dziadek22 pisze:
toldi pisze:Czytam o Waszych problemach i robicie kilka błędów. Rurę z przygotowanym filtrem ale nie z włókniny tylko siatki studniarskiej należy umieścić w warstwie grubego piachu lub żwiru, ale nie w kurzawce. Co do ruskiej pompki to wibracje jakie daje bardzo szybko niszczą złoże co prowadzi do utraty wydajności studni.
Studnie się wierci podczas suszy.

Mój POD założył mój zakład pracy u schyłku lat 60-tych. Załatwił teren. Architekt z Urzędu według wytycznych Zarządu Wojewódzkiego POD zrobił projekt. Teren wyrównał spychacz, a po nim zaorał i wybronował traktorzysta z podwrocławskiego PGR-u. Geodeta z Urzędu wytyczył zgodnie z tym projektem punkty odniesienia w terenie i działkowcy pod jego nadzorem wytyczyli aleje i alejki, miejsce na cele socjalne, miejsca na studnie, zewnętrzne bramy i furtki.
Najpierw wykopano podczas letnich upałów studnie z kręgów studziennych, tak rozmieszczone aby do studni nie było dalej jak 100 m.
W zimie mechanicy zrobili świder oraz rurę zamykana elastyczną gumą do wyciągania błota. Z powodu kurzawki na czwartym metrze nie szło głębiej wiercić. Do pięciometrowej rury dospawywano szerszy od rury stożek. Metrowy odcinek rury nad nim gęsto nawiercano wiertłem 10, owijano gazą młynarską i lutowaną tę gazę do rury. Taką studnię do spółki z sąsiadem wywierciłem w upalny sierpniowy dzień. Jak już nie mogliśmy przezwyciężyć kurzawki ile się dało wbiliśmy rurę dużym młotem kowalskim. Udało nam się nie zerwać gazy młynarskiej. Do wywierconego w ziemi otworu nasypaliśmy ile się dało nazbieranych wcześniej kamyczków. Cztery metry rury były w ziemi, metr wystawał. Na gwint na końcu rury nakręcono kołnierz abisynki i miałem wodę na działce.
Na wiosnę i jesienią nie szło wiercenie.
Po przykręceniu pompy do kołnierza przez kilkanaście godzin wypompowywałem wodę dorzucając do dziury wokół rury dalsze kamyczki. Po kilku dniach woda była już "czysta".
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Ja już zakończyłem dalsze pogłębianie bo pokazuje się glina na 6,40 a woda na 3,30 więc ok 3 metry słupa wody jest, tam gdzie woda o jest sam żwir , rury osłonowe fi 160 będą wyciągane po wszystkim .Ale teraz najważniejsze pytanie w sprawie pompy.
1 rura 110-ka z siatką filtracyjną plus pompa głębinowa
2 rura 25mm z filtrem na dół i zasypać żwirem plus hydrofor
Cenowo podobnie tylko co lepsze .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Jeżeli masz tak płytko wodę to najtańsze rozwiązanie pompa zewnętrzna ze zbiornikiem a do rury 110 rura 1" z zaworem zwrotnym. Przy wyciąganiu rury 160 obsyp przestrzeń między rurami żwirem. Uważaj też żeby nie wyciągnąć razem z osłonową 110-ki, bo lubią iść razem. Najlepiej ją obciążyć wieszając na niej obciążenie. Jak już ruszy osłonowa na ok metr to 110 zaciśnie się na końcu i obciążenie można zdjąć.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Gdzieś czytałem że jak zakłada się pompę zewnętrzną typu hydrofor to wąż calowy z filtrem wkłada się na dno, zasypuje żwirem, wyciąga rury osłonowe i dalej zasypuje piaskiem. Podobno pompa zasysając wodę ma ją ściągać z całego złoża, natomiast wkładanie filtra do rury skazuje na samoczynny dopływ wody. Ja nie mam żadnej pewności ani w tej sprawie ani innej i chciałbym aby ktoś autorytarnie mi doradził.
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Chyba chodziło o wytworzenie naturalnego filtra ze żwiru po usunięciu rur osłonowych. Istotne jest miejsce umieszczenia siatki na rurze filtracyjnej. Zostawia się ok 0,5 metra rury od gliny powyżej ok 2 m siatki na perforowanym odcinku i rura do powierzchni gruntu zakończona głowicą. Ważne jest aby filtr był tylko w dolnej części rury zawsze pod wodą. W takiej sytuacji ciśnienie powoduje, że woda do rury napływa z całego złoża. Nie robi się siatki na całej wysokości warstwy wodonośnej bo wtedy woda napływa z góry.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Masz rację jak słup wody ma 3 metry a filtr z dziurkami robimy 1,5 metra od dołu to już mamy jakieś ciśnienie napływowe, więc 110-ka z nawiniętym filtrem 1,5 metra od dołu załatwi sprawę. Chyba powinno, bo w zasadzie obojętne jaka pompa zewnętrzna czy głębinowa, głębinowe oszczędniejsze.
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Czy wodę chcesz używać również w zimie? Jeżeli chodzi o 1,5m siatki to zupełnie wystarczy, zakładałem na mniejszy pompę 90l/min i daje radę, ale to zależy od wydajności złoża.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Nie, zimą nie będę używał studni tylko latem. Ja bardzo bym był zadowolony jakby studnia dawała mi tak ok 2 kubików na godzinę. Myślę, czy metr od dołu by nie wystarczył ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Pozostaw pewien odstęp filtra od gliny co załatwi ok 0,5m rury podfiltrowej pełniącej również funkcje osadnika. Co do pomp to łatwiejszy dostęp i dowolność jej umieszczenia dają pompy zewnętrzne. Głębinówki wymagają zanurzenia zasilania prądem w odwiercie. Przy głębokości ssania do 7m ja zdecydowałem u siebie że mam zewnętrzną.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Nie lepiej poszukać na aledrogo?
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Pompa kupiona w Castoramie, wydajność podobno 4000 litrów na godzinę , jak nie zabraknie złączek to jutro sprawdzam .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Jakie efekty po testach pompy? Jaki model kupiłeś?
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia.Dziura w ziemi

Post »

Kupiłem w cast pompę macalister to jakiś Chińczyk castoramowy podobno dobry o wydajności 4000 litrów na godzinę , zrobiłem testy i woda za bardzo nie opadała ale zawór zwrotny mi się nie podoba bo wg mnie zbyt ciężko chodzi na tej sprężynie ale może coś tam zmodyfikuję , ta moja studnia w sumie jeszcze nie jest dokończona bo pompowałem z rur osłonowych 160-tek a dopiero jak pogoda się poprawi to wstawię te 110-ki z filtrem 14-ką oraz zaślepionym dnem , ale już widać że studnia ma potencjał .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”