Budowa studni na działce

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa studni na działce

Post »

Długość całkowita filtra to 9m przy pierwszej próbie odpompowania dawała 1m?/min wody ubyło z poziomi około 1m przy drugiej próbie około 0.5 a co do zachodzenia to fakt trzeba by było dwa razy w roku odpompować , w całej strukturze najważniejszy jest rodzaj pokładu piach i żwir to marzenie .
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Budowa studni na działce

Post »

Adam, Twoja studnia (Abisynka) to marzenie. U mnie nie dało rady. Kilka prób i majster się wycofał. Nie te warstwy wodonośne. Skasował chyba 300 za całą akcję i odjechał. Zostały kręgi i swobodne nachodzenie wody.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa studni na działce

Post »

Myślę że ten fachowiec miał małe umiejętności . U mnie to raczej mini "głębikówka " Ale są też firmy które wiercą studnie w podłożu z kamieniami do 100m ;:215
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Budowa studni na działce

Post »

To nie chodziło o umiejętności. Jak go zamówiłem telefonicznie, to od razu powiedział, że na moim terenie Abisynka na 10m nie wyjdzie. Znał strukturę warstw w całym powiecie. Ale się uparłem, więc przyjechał. Sąsiad ma bitą studnię i ma wodę pitną, firma skasowała go za 60m odwiertu. Aż strach liczyć ile to kosztowało.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa studni na działce

Post »

Taki po prostu teren.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Budowa studni na działce

Post »

Ku przestrodze, przypadek z mojej okolicy
http://www.gp24.pl/wiadomosci/lebork/ar ... ,id,t.html
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Budowa studni na działce

Post »

Mam działkę budowlaną ale nie zbudowaną, myślę że na jesień uporamy się z wyborem projektu. Klasa ziemi VI, posadziłem na działce już jakieś drzewka. Niestety susza jest tak niemiłosierna że niektóre drzewka powypadały. Zacząłem podlewać baniakami, dziennie idzie ok 150 L wody. Niestety jest to kłopotliwe a prognozy nie zapowiadają opadów. Zastanawiam się co tu zrobić żeby zaopatrzyć się w ujęcie wody. Orientuje się ktoś czy nie mając projektu domu można na takiej działce wykopać studnię czy może lepiej załatwić sobie przyłącze wody? Studnia i tak jest w planach, więc myślę czy jej jako pierwszej nie postawić. Przyda się też na budowę. O ile to można zrobić nie mając projektu domu.
Awatar użytkownika
Andrzejekpie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 sty 2019, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Budowa studni na działce

Post »

Myślę że przyda Ci się ta informacja ze strony legalnabudowa.pl - zachowaj odległości i kop studnię betonową bez obaw :)
Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia dotyczy każdej sytuacji, bez względu na to, czy studnia będzie traktowana jako budowla, czy jako urządzenie budowlane. Z punktu widzenia formalności, inwestor aktualnie ma więc sytuację bardzo ułatwioną.

Parametry jakie trzeba zachować przy budowie studni
Powyższe nie oznacza, że realizacja studni nie podlega przepisom prawa budowlanego i aktom wykonawczym do tej ustawy. Do tej inwestycji odnosi się bowiem dział II rozdział VI rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z § 31 ust.1 wyżej wymienionego rozporządzenia, lokalizując studnię należy zachować następujące parametry:

?Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić ? licząc od osi studni ? co najmniej:

do granicy działki ? 5 m;
do osi rowu przydrożnego ? 7,5 m;
do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń ? 15 m;
do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód ? 30 m;
do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego ? 70 m.?
Regulamin
Andrzej20
50p
50p
Posty: 98
Od: 21 lut 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Budowa studni na działce

Post »

U mnie koszt wywiercenia studni wyszedł 2300zł. osadzona rura 110mm na głębokość 19m. oczywiście cena samego wiercenia bez pompy. U was jak to wygląda ?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Budowa studni na działce

Post »

Podejrzewam, że wszędzie wiercenie kosztuje tyle samo. Czyli 100 złociszy za metr głębokości + koszt rury osłonowej. U mnie tak było, chociaż wiercił dwa razy, bo na głębokości kilkunastu metrów trafił na solidny głaz, i nijak nie szło go obejść.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Budowa studni na działce

Post »

A mnie to wyszło lekko ponad 200 zł tyle co kosztowały rury osłonowe i główne 110-ki oraz siatka studniarska 14-ka za 30 zł , kopałem sam i w 1 godzinę dojechałem do wody na poziomie 3,5 metra a w drugi dzień szlamówką dojechałem na miejsce , pompa samozasysająca o wydajności 4 kubików na godzinę pracowała 5 godzin i lustro wody opadło może o 10cm .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Budowa studni na działce

Post »

Będę miał piwnicę w moim domu i chciałabym gdzieś poprowadzić odwodnienia. Myślałem nad studnią kopaną 4-5 m w kręgach, tylko ponoć woda na tak płytkim ujęciu może nie być najlepszej jakości. W przyszłości chciałbym stosować nawadnianie kropelkowe, ale z tego co wiem wodach musi być w miarę czysta żeby się kroplowniki nie pozapychały. Czy woda z takiej studni się nada?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”