Rośliny do podsadzania (cieniowania) powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Ja zwykle używam do zacienienia podstawy barwinka - ma kilka zalet:
+ bardzo płytko się korzeni nie przeszkadzając powojnikowi
+ bardzo mocno i szybko się rozrasta
+ szczepki bardzo dobrze się ukorzeniają - wystrczy wstawić do słoika z wodą na kilka dni - więc nie ma problemów z rozmnażaniem.
+ ładnie i niezawodnie kwitnie
+ można sadzić w dowolnym miejscu - zniesie zarówno pełne słońce jak i zupełny cień

Z minusów
- bardzo ekspansywny - trzeba przycinać
- nie jest zbyt wysoki i u starszych powojników które ogołacają się na dole z liści sam barwinek nie zasłoni brzydkiego dołu powojnika.

Tak połącznie barwinek/clematis wygląda u mnie:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

A tak kwitnie barwinek
Obrazek Obrazek


Tam, gdzie barwinek rośnie w cieniu, w maju dosadzam jeszcze sadzonki Niecierpka balsamina. Niecierpek bardzo dobrze się czuje w cieniu i ładnie tam kwitnie dokładnie na wysokości pomiędzy barwinkiem a clematisem. Jest to roślina jednoroczna, ale bez problemu można zebrać nasiona i niezawodnie kiełkuje co roku wysadzona w marcu/kwietniu do rozsadnika. Dostępne są kolory od białego przez róże i czerwienie aż do fioletu.


Obrazek Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Lesioc - bardzo fajny pomysł z tym barwinkiem, no i przepiękne powojniki...
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Nie mam koncepcji na obsadzenie powojnika. Myślałam o trzmielinie Dobrze że poczytałam co mąrzy ludzie napisali na ten temat Hosty odpadają - bardzo słoneczne stanowisko, barwinka nie chce, boję się że wrośnie mi w trawnik. Myślałam o miodunce, ale nie pamiętam kiedy znikają jej liście, Chyba na razie posadzę astry na "tym czasem"
Awatar użytkownika
AnniaJ
500p
500p
Posty: 891
Od: 7 mar 2009, o 19:25
Lokalizacja: Rokietnica koło Poznania
Kontakt:

Post »

Widziałam tu na forum przepiękne zdjęcie forumowicza powojnika Solidarność z mydlnicą. Powojnik rosnie na kutej podporze z nawinietymi ozdobnie sznureczkami.
Mydlnica lubi słońce i bardzo szybko się rozrasta, długo kwitnie i ślicznie wygląda.
Jeśli zainteresowany nie pochwali się znów, wstawię zdjęcie, bo zapisałam sobie w moim specjalnym cudnościowym folderze, niestety nie zapisując autora - wtedy może ktoś pozna swoje zdjęcie? :)

Tak wygląda mydlnica - to moja młodziutka sadzonka

Obrazek
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Oooooooooooo!
Mam mydlnicę i nawet w ubiegłą niedzielę ją przesadzałam - ale nie pomyślałam o tym żeby posadzić ją przy powojniku. Ot gamoń ze mnie. Jak tylko pojadę na działkę to ją zaraz przesadzę.
Wstaw zdjęcie jak znajdziesz bardzo proszę :lol: Mam nadzieję, że autor się nie obrazi.....
A pomysł na folder cudnościowy chyba odgapię od Ciebie.
Ja sobie zapisuję w moich obrazach najfajniejsze pomysły i potem szukam po dwa dni jak mi się coś przypomni.
Awatar użytkownika
AnniaJ
500p
500p
Posty: 891
Od: 7 mar 2009, o 19:25
Lokalizacja: Rokietnica koło Poznania
Kontakt:

Post »

Proszę bardzo :) Forumowicza zdjęcie, przepiękne, ktoś się przyzna?

Obrazek

Bezimienne, przepraszam, teraz zapisuję sobie z nickiem razem czyli "mydlnicaanniaj" więc już wpadek nie będzie ;)
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Piękne zestawienie i świetny pomysł :) Mydlnica nie jest wymagająca, zdrowo się rozrasta i ślicznie wygląda .
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

AnniaJ pisze: Proszę bardzo :) Forumowicza zdjęcie, przepiękne, ktos się przyzna?

Bezimienne, przepraszam, teraz zapisuję sobie z nickiem razem czyli "mydlnicaanniaj" więc już wpadek nie będzie ;)
Ja pamiętam, to dzieło Skrzata (Marioli) :D
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

A ja mam takie pytanie, czy powojnik może w całości rosnąć w cieniu? Będą tego jakieś konsekwencje?
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Oczywiście, że może, a konsekwencje zależą od odmiany :). Są odmiany kochające słońce - te w cieniu na pewno będą kiepsko kwitnąć, a są takie, którym słońce wręcz szkodzi - te jak najbardziej nadają się do cienia. Na niezawodnej stronce http://www.clematis.com.pl jest Encyklopedia pnączy z możliwością wyboru klasyfikacji. Tzn klikasz na w/w stronie zakładkę :arrow: encyklopedia, potem wybierasz:arrow: powojniki, potem np.:arrow: wg wystawy pn, lub co Ci tam jest potrzebne... :) Wtedy w tabelce poniżej ustawiają sie odmiany począwszy od tych najbardziej pożądanych.
Pozdr,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Dzięki wielkie ;)
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co wokół powojników

Post »

A ja polecam szałwię trikolor, kocimiętkę albo ożankę :wit
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co wokół powojników

Post »

Moim skromnym zdaniem podsadzanie powojników czymkolwiek jest mało sensowne wbrew temu co się powszechnie sądzi . Wszelka konkurencja osłabia powojniki i utrudnia nawożenie a także ściółkowanie. Najlepiej ściółka, płaskie kamienie ew. jakieś ładne płaskie płyty. Na zimę ściółkowac starym obornikiem, przydusić to jak wyżej a efekty przekroczą oczekiwania.
Pozdrawiam ! Bolek
25 lat uprawy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”