Rośliny do podsadzania (cieniowania) powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co wokół powojników

Post »

Są też inne możliwości np. kompost + nawóz do powojników. Granulowany obornik zamoczyć i po 2 tygodniach podlewać rozcieńczonym. Do odkwaszania dobry jest dolomit.
Pozdrawiam i życzę sukcesów !
Bolek
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re:

Post »

Gabriela pisze:Róża ma zdecydowanie inne korzenie niż trzmielina.
Tak jak napisała Myszka, trzmielina ma mnóstwo korzeni cienkich rozłażących się w głąb i w kolo rośliny.
A przy tym wypija każdą kropelkę wody i ziemia pod nią jest jak skała.
Ja wyrzuciłam trzmielinę od powojników.
Już wcześniej pytałam o tym w innym wątku (z góry przepraszam, za "bałagan!") ale widzę, że tu jest więcej opinii! Ja posadziłam trzmielinę wokół wiciokrzewa!! Obrazek
;:14 Planowałam również obsadzić nią dół powojników!
Bardzo lubię trzmielinę, ale czy powinnam zmienić jej lokalizację?
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Co wokół powojników

Post »

Wiciokrzew ma nieco mocniejszy system korzeniowy od clematisów, więc być może sobie poradzi lepiej.
Tak na 100% chyba nigdy nie można powiedzieć, czy to będzie źle czy dobrze łączyć jakieś rośliny z innymi. Są przykłady(nawet tu na forum), że powojnik z trzmieliną to udane połączenie. Bywa też wręcz przeciwnie.
Ktoś napisał również, że korzenie tui stłamsiły powojnika. Moje posadzone przy tujach natomiast rosną ładnie.
Chyba więc trzeba samemu wypróbować wybrane połączenia i w razie niepowodzeń - przesadzać w inne miejsce :).
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Co wokół powojników

Post »

Lepszej odpowiedzi nie mogłam otrzymać! :) dziękuję!:)
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Co wokół powojników

Post »

Moje powojniki mają ściółke taką:dobra ziemia ogrodnicza, obornik przysypany lekko ziemią,kora,a na to duże kawałki kory obciosane z konarów sosny.Kiedy palę w piecu ściągam korę i wykorzystuje takie duże kawałki do okładania .To także dobry sposób aby korzenie miały ochronę przed mrozem ,a idealnie sprawdzają się latem kiedy powinna być wilgoć przy korzeniach aby obornik rozkładał się przez cały sezon.Drobna kora pod kawałami dużej kory po roku rozklada się na pruchnicę i co sezon powtarzam to samo.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Co wokół powojników

Post »

Zastanawiam się nad korzyściami i wadami obsypywania podstawy powojników korą. Na minus- utrzymywanie większej wilgotności w pobliżu podstawy pędów, co stwarza dobre warunki dla grzybów, w tym i tych powodujących uwiąd.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Co wokół powojników

Post »

Mnie też obsypywanie korą powojnikowych nóg ,nie przekonuje... choć mój JPII kory nie miał, a uwiąd i tak zaliczył... teraz odbija od korzeni...
Awatar użytkownika
redchilly
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 cze 2009, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: J&J by Sandcity:)

Re: Co wokół powojników

Post »

Doszłam do tej samych wniosków. Olśniło mnie, kiedy po zimie rozgarniałam korę i w wielu miejscach widziałam pleśń. Szczególnie w zacienionych miejscach kora się nie sprawdza.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Co wokół powojników

Post »

U mnie się sprawdza i nie zauważyłam żadnej pleśni,a najstarszy powojnik rośnie u mnie 11 lat
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Co wokół powojników

Post »

Moje powojniki rosną drugi sezon i są okryte kamyczkami z dolomitu. Myślę że to dobry pomysł. Niektóre odmiany, nas Vino mają już pąki! A tu taka pogoda ...
Awatar użytkownika
redchilly
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 cze 2009, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: J&J by Sandcity:)

Re: Co wokół powojników

Post »

Z kamyczkami też mam dobre doświadczenia. Ponadto odnoszę wrażenie, że kanciastych kamyczków nie lubią ślimaki - te clemki, które u mnie w ogródku są obsypane kamyczkami, wyrażnie mniej ucierpiały.
Gawag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 cze 2010, o 08:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wokół powojnika

Post »

jak zabezpieczyć dolne łodygi powojnika? lepsza kora czy może jakieś kamyki?
Awatar użytkownika
exterrorystka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 cze 2010, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie, na zach od Wrocławia

Re: wokół powojnika

Post »

Powojnik powinien miec "nogi w cieniu ,a głowę w słońcu",czyli najlepiej cos tam posadzic np.hostę.
Można podkorowac.
pozdrawiam :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”