Rośliny do podsadzania (cieniowania) powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Piękne zestawienie i świetny pomysł :) Mydlnica nie jest wymagająca, zdrowo się rozrasta i ślicznie wygląda .
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

AnniaJ pisze: Proszę bardzo :) Forumowicza zdjęcie, przepiękne, ktos się przyzna?

Bezimienne, przepraszam, teraz zapisuję sobie z nickiem razem czyli "mydlnicaanniaj" więc już wpadek nie będzie ;)
Ja pamiętam, to dzieło Skrzata (Marioli) :D
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

A ja mam takie pytanie, czy powojnik może w całości rosnąć w cieniu? Będą tego jakieś konsekwencje?
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Oczywiście, że może, a konsekwencje zależą od odmiany :). Są odmiany kochające słońce - te w cieniu na pewno będą kiepsko kwitnąć, a są takie, którym słońce wręcz szkodzi - te jak najbardziej nadają się do cienia. Na niezawodnej stronce http://www.clematis.com.pl jest Encyklopedia pnączy z możliwością wyboru klasyfikacji. Tzn klikasz na w/w stronie zakładkę :arrow: encyklopedia, potem wybierasz:arrow: powojniki, potem np.:arrow: wg wystawy pn, lub co Ci tam jest potrzebne... :) Wtedy w tabelce poniżej ustawiają sie odmiany począwszy od tych najbardziej pożądanych.
Pozdr,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Dzięki wielkie ;)
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co wokół powojników

Post »

A ja polecam szałwię trikolor, kocimiętkę albo ożankę :wit
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co wokół powojników

Post »

Moim skromnym zdaniem podsadzanie powojników czymkolwiek jest mało sensowne wbrew temu co się powszechnie sądzi . Wszelka konkurencja osłabia powojniki i utrudnia nawożenie a także ściółkowanie. Najlepiej ściółka, płaskie kamienie ew. jakieś ładne płaskie płyty. Na zimę ściółkowac starym obornikiem, przydusić to jak wyżej a efekty przekroczą oczekiwania.
Pozdrawiam ! Bolek
25 lat uprawy.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Co wokół powojników

Post »

Tylko skąd wziąć taki stary obornik mieszkając na granicach miasta ... Może być coś zastępczego? Np. taki wysuszony, z marketu? Czym podsypać ziemię żeby była wapienna?
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Co wokół powojników

Post »

Są też inne możliwości np. kompost + nawóz do powojników. Granulowany obornik zamoczyć i po 2 tygodniach podlewać rozcieńczonym. Do odkwaszania dobry jest dolomit.
Pozdrawiam i życzę sukcesów !
Bolek
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re:

Post »

Gabriela pisze:Róża ma zdecydowanie inne korzenie niż trzmielina.
Tak jak napisała Myszka, trzmielina ma mnóstwo korzeni cienkich rozłażących się w głąb i w kolo rośliny.
A przy tym wypija każdą kropelkę wody i ziemia pod nią jest jak skała.
Ja wyrzuciłam trzmielinę od powojników.
Już wcześniej pytałam o tym w innym wątku (z góry przepraszam, za "bałagan!") ale widzę, że tu jest więcej opinii! Ja posadziłam trzmielinę wokół wiciokrzewa!! Obrazek
;:14 Planowałam również obsadzić nią dół powojników!
Bardzo lubię trzmielinę, ale czy powinnam zmienić jej lokalizację?
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Co wokół powojników

Post »

Wiciokrzew ma nieco mocniejszy system korzeniowy od clematisów, więc być może sobie poradzi lepiej.
Tak na 100% chyba nigdy nie można powiedzieć, czy to będzie źle czy dobrze łączyć jakieś rośliny z innymi. Są przykłady(nawet tu na forum), że powojnik z trzmieliną to udane połączenie. Bywa też wręcz przeciwnie.
Ktoś napisał również, że korzenie tui stłamsiły powojnika. Moje posadzone przy tujach natomiast rosną ładnie.
Chyba więc trzeba samemu wypróbować wybrane połączenia i w razie niepowodzeń - przesadzać w inne miejsce :).
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Co wokół powojników

Post »

Lepszej odpowiedzi nie mogłam otrzymać! :) dziękuję!:)
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Co wokół powojników

Post »

Moje powojniki mają ściółke taką:dobra ziemia ogrodnicza, obornik przysypany lekko ziemią,kora,a na to duże kawałki kory obciosane z konarów sosny.Kiedy palę w piecu ściągam korę i wykorzystuje takie duże kawałki do okładania .To także dobry sposób aby korzenie miały ochronę przed mrozem ,a idealnie sprawdzają się latem kiedy powinna być wilgoć przy korzeniach aby obornik rozkładał się przez cały sezon.Drobna kora pod kawałami dużej kory po roku rozklada się na pruchnicę i co sezon powtarzam to samo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”