Powojniki na pergole

Powojniki
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Powojniki na pergole

Post »

Zadam pytanie tutaj bo potrzebuję pilnej pomocy.

Mam ja coś w rodzaju pergoli (trójstronnej). Plan był taki, że obrosną ją pnące róże i będzie tzw wypas. Niestety natura zweryfikowała moje podejście. Po dwóch latach pnące róże mają w tej chwili jakieś 30 cm.... Wymyśliłem więc, że dosadzę tam powojniki. Miejsce jest, korzenie nie powinny przeszkadzać.
No i teraz pytanie jakie?
Chciałbym, żeby kwitły dość długo, niekoniecznie w maju, czerwcu.
Może coś z grupy viticella? (Nie Polish Spirit, Solina, Pupurea plena, emilia Plater bo te już są w innych miejscach) A może bylinowe? Arabella? Gravetye Beauty?
Wysokość pergoli to nieco ponad dwa metry. Chciałbym, żeby dochodziły do samej góry. I żeby w tym roku kwitły :)
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Powojniki na pergolę z różami

Post »

Obejrzyj i poczytaj o odmianie Piilu, może Ci się spodoba?
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Powojniki na pergolę z różami

Post »

Ha...
Mi się wszystko podoba :)

Szczerze mówiąc to zastanawiam się nad grupą texensis.
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Powojniki na pergolę z różami

Post »

U mnie dość długo kwitnie Fryderyk Chopin - z grupy wielkokwiatowych późno kwitnących.

Szczerze mówiąc, to moja ulubiona odmiana, stąd też ta agitacja :;230
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Powojniki na pergolę z różami

Post »

Na szczęście u nas niet tej odmiany, bo ja taki podatny na sugestie jakiś jestem :wink:
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Powojniki na pergolę z różami

Post »

GB Byłby fajny uważam, bo on ładnie się rozrasta, obficie kwitnie, ale tak sobie przypomniałam, że pod koniec sezonu (mniej więcej we wrześniu) regularnie łapie mączniaka, choć na bardzo słonecznym miejscu rośnie i na przewiewnej pergoli.
Jeżeli ten drobiazg Cię nie zniechęci, to polecam :). (Nie wiem jak inne texensis, czy też mają ten mankament podatności na mączniaka, może warto sprawdzić jakąś inną odmnianę?)
W ogóle uważam, że co najmniej jednego texa trzeba w ogródku mieć. Miło patrzeć jak wiosną spod ziemi wybija z roku na rok coraz większa masa pędów... ;:167
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Powojniki na pergolę z różami

Post »

Dziękuję za sugestie.
Chyba i tak zrobię po swojemu... :)
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Powojniki na pergolę z różami

Post »

myszek pisze:GBW ogóle uważam, że co najmniej jednego texa trzeba w ogródku mieć. Miło patrzeć jak wiosną spod ziemi wybija z roku na rok coraz większa masa pędów... ;:167

No, ja też tak uważam, tylko jak były w Rzeszowie, to ich nie chciałam (własnie o tym mączniaku poczytałam sobie) a teraz, jak szukam, to nigdzie nie ma...

Jurku, Chopina rzeczywiście niełatwo dostać w ogrodniczych - ja go kupiłam trzy lata temu,m razem z Matką Teresą, której notabene też już później nigdzie nie widziałam...
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
arczi148
100p
100p
Posty: 183
Od: 29 mar 2009, o 13:20
Lokalizacja: Lubelskie blisko Puław- Wojszyn

Powojniki na pergolę nad hostami

Post »

Witam
Przejrzałem już chyba wszystkie wątki o powojnikach i mam niezły mętlik.
Potrzebne jest mi 6 powojników żeby utworzyć cień nad hostami, jedne będą posadzone po jednej stronie pergoli a drugie z drugiej. Wszystkie razem mają się spotkać na szczycie i stworzyć zwarty cień nad hostami.
Wybrałem kilka odmian :
Polish Spirit
Jackamanii
Błękitny Anioł
Plena Elegance
Comtesse de Bouchaud
Gipsy Queen
Moje pytania brzmią następująco:
1. Czy nie ma z nimi problemów w uprawie i nie przemarzają?
2. Czy jeżeli ich nie przytnę co roku na wysokości odpowiedniej dla danej odmiany czy będą gorzej rosły czy też będą znacznie obszerniejsze trudne do okiełznania.
3. Czy jeśli mam gliniastą ziemię robić większy dołek i drenaż pod spodem czy sadzić jak jest?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Pozdrawiam Artur :wit
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Powojniki na pergolę nad hostami

Post »

Myślałam, że ktoś bardziej doświadczony ode mnie coś odpowie, ale jak nie to ja spróbuję :lol:
1. Wybrane przez Ciebie powojniki nie należą do trudnych, mogą rosnąc nawet w strefie 4, więc raczej nie przemarzają.
2. Nie cięte powojniki są gorzej rozkrzewione i słabo kwitną. Cięcie nie powinno Ci sprawić problemu, tym bardziej, że wszystkie, które wybrałeś tnie się tak samo (silnie).
3. Ja bym zrobiła drenaż, tak wyraźnie wskazuje p. Marczyński na swojej stronie. Zajrzyj do działu o uprawie (link na dole po prawej stronie).
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
Awatar użytkownika
arczi148
100p
100p
Posty: 183
Od: 29 mar 2009, o 13:20
Lokalizacja: Lubelskie blisko Puław- Wojszyn

Re: Powojniki na pergolę nad hostami

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Jeśli chodzi o to cięcie to najważniejsze jest dla mnie to aby na początku czerwca był już na pergoli zwarty gąszcz zabezpieczający przed palącym słońcem rosnące pod nią hosty.
Czy wielkokwiatowe późno kwitnące powojniki są często atakowane przez uwiąd czy sporadycznie?
Jak to wynika z Waszych doświadczeń?
Pozdrawiam Artur :wit
Awatar użytkownika
klarag
500p
500p
Posty: 817
Od: 13 lut 2014, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki powojnik dla róży New Dawn

Post »

Chciałabym "ożenić" różę pnącą New Dawn z jakimś powojnikiem. Problem mam taki, że różę widziałam tylko na zdjęciach i mam problem z dobraniem odpowiedniego powojnika tak by nie zagłuszył róży, ale aby wzajemnie się uzupełniały. Myślałam o odmianie Hania PBR.
Czy ktoś ma może te obie rośliny i może mi powiedzieć czy mój pomysł będzie wyglądał dobrze?
A może jakieś inne pomysły?
Pozostałe połączenia które zaplanowałam to róża Excelsa i powojnik Daniel Deronda i róża Rosarium z powojnikiem Utopia.
Co do New Dawn nie mogę się zdecydować.
Ogród pełen pięknych kwiatów i roślin- to marzenie, które zamierzam spełnić
A w planach był tylko trawnik...
Kasia
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Jaki powojnik dla róży New Dawn

Post »

Jeśli ma to być delikatny eteryczny ślub ,a panna młoda jest o porcelanowej twarzy , to pan młody może być w postaci" Błękitnego Anioła" -jest delikatnie niebieski ,jasny o nie wielkich kwiatach pojawiających się w dużej ilości , pędy tego powojnika są niezbyt gęsto ulistnione . Otrzymasz w ten sposób elegancka czysta kompozycję .
Czasem kobieta potrzebuje jednak silniejszego ramienia ,wtedy dobrym wyborem na partnera stać się może dżentelmen o intensywnym ,mocnym i wyrazistym kolorze ,a takim jest nie wątpliwie "Polish Spirit" . Taka para stworzy kontrastowe tło dla siebie nawzajem i z pewnością przyciągnie uwagę silnym ale nie agresywnym kontrastem .
Życzę udanego ożenku ;:136
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”