Powojniki w towarzystwie

Powojniki
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

To moje ja się wypowiem z autopsji. Swojego czasu doszłam do wniosku, że fajnie byłoby upiększyć jakoś 4 kolumnowe tuje. Wybór padł nie wiedzieć czemu własnie na clemki. Posadziłam 3 sztuki. 'Utopia' wypadła po zimie, "Tentel' przesadziłam w następnym roku i ? (yoko no'i soi - coś takiego?) po skazaniu na śmierć niespodziewanie wybił tej wiosny. Dziś przesadzałam. Co w tej ziemi się działo. Szok. Plątanina korzeni tuji, ziemia wyjalowiona totalnie. Czysty piach! A dodam ku ścisłości, że sadziłam w ażurowych skrzynkach, wypełniając wnętrze kupną ziemią w workach. I ja miałam pretensje do tego biedaka, że nie kwitnie. A ja mu piekło zrobiłam.
To tak w razie gdyby ktoś złapał podobny pomysł na aranżacje zielonych kilkumetrowych kolumn z plątaniną korzeni.
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

A ja mam pytanie, czy ktoś z Was ma może clematis z iglakiem ale w towarzystwie drzew liściastych? Głownie chodzi mi o to, jak sobie radzicie z liśćmi jesienią/wiosną? Moje jałowce w większości przysypane są liśćmi dopóki ich nie "wytrzęsę" wiosną i nie bardzo sobie wyobrażam, jak z tego jeszcze wyplątywać wiotkie pędy powojnika? Da się?
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

A po co wyplątywać ? Powojniki w zasadzie się przycina wiosną, a bylinowe nawet tnie przy samej ziemi... więc nie ma problemu z wyciąganiem gałązek. ;:333
Ja mam podsadzony 3 powojnikami krzew jaśminowca - wiosną przycinam powojniki na wys. 0,5 m a gałązki ponad tą wysokość po prostu z krzewu wyciągam, nie pieszcząc się z nimi .
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

AAAA ;:14
W zasadzie u mnie na działce powojniki ma siostra (arbellę i powojnik alpejski constance) i wcale ich nie tnie. Stąd dla mnie powojniki to długie pogmatwane łyse badyle z liśćmi i kwiatami wyrastającymi na końcach. Przy czym trzeba przyznać, że może ze względu na stanowisko lub podłoże rzeczywiście, kiedy je cieła to znikały na rok i nie kwitły wcale.
Jak widzę wasze powojniki zielone i okwiecone to wzdycham.
Dlatego nawet nie pomyślałam, żeby je ciąć ;:138
dzięki
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Arabella jest powojnikiem bylinowymi ona samoistnie zanika na zimę, a wiosną odbija od korzenia, więc te suche badylki co pozostają na zimę wszystkie wiosna się powinno usuwać z rabaty, żeby zrobić miejsce nowym odrostom.
Większość powojników kwitnie na pędach jednorocznych, więc jak się je przytnie to wypuszczą więcej nowych przyrostów i będzie więcej kwiatków. :D
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Witam
Jestem pod wrażeniem zestawień powojników z iglakami! U siebie mam dopiero 3 powojniki posadzone w tym roku przy ścianie . Dziękuję za wątek myslę , że i u mnie w przyszłości pojawi się połaczenie iglaka z powojnikami ( póki co moje iglaczki malutkie ;) W zyciu nie wpadłabym na taki pomysł sama !! Pozdrawiam
wopi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 maja 2012, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Mam złe doświadczenia z sadzeniem powojników przy iglakach i w ogóle przy żywych drzewach. Są kłopoty z nawożeniem o ochroną i cała zabawa trwa rok lub dwa, a chcemy żeby roślina rosła kilka a nawet kilkanaście lat.
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Clematis na iglakach (?)

Post »

Moja przygoda iglaka z powojnikiem też zakończyła się porażką ;:oj Constance mało nie zagłuszyła mi kilkuletniego świerka!!! :roll: Z żalem zdzierałam ją z gałęzi i rzuciłam na siatkę. Świerk za to miał potężną "dziurę" w "ugałęzieniu" ;:108 Teraz clematis kwitnie pięknie i obficie, ale wcale go zza świerka nie widać ;:223 Świerk przez kilka lat dochodził do siebie.
Teraz pojedyncze pędy znów rzucam na świerk i obok - na jarzębinkę, ale główna część rośliny pozostaje na płocie :)

Ale jestem uparta - zakupione Biedronkowce czyli Jackmanii, Hagley Hibrid i Ville de Lyon będą musiały powalczyć o przetrwanie przy iglakach ;:138 Tyle że z Waszych wypowiedzi widzę, że dwie sztuki już raczej nie poradzą na korzenie Sky Rocketów... ;:202
No i co? Wyciągać, póki czas???
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Clematis na iglakach (?)

Post »

Monika, nie wiem jak Skyrockety , ale thuje prawie dobiły moją 'Gipsy Queen'. Poobserwuj , najwyżej wyrwiesz, gdy stwierdzisz ,że marnieje.

Ale 'Kacper' przy tych samych thujach radzi sobie świetnie.

'PAF' na jodle koreance również:

Obrazek
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Powojnik wchodzacy na tuje.

Post »

Szukam powojnika, który chętnie piąłby się po tujach, dość długo by kwitł, lubił nieco gliniastą glebę. Wystawa południowa. Ma ktoś jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Powojnik wchodzacy na tuje.

Post »

Ja posadziłam Stolwijk gold; mogą się sprawdzić też inne z grupy atragene, jako zupełnie niewymagające (również cięcia).
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Powojniki w towarzystwie

Post »

Zefirko, co do gliniastej gleby to na pewno będzie wymagała rozluźnienia. Szkółka clematis na swojej stronie doradza by sadzić powojniki od północnej strony krzewu/drzewa - tak by nasada była oceniona a pędy przerastały w kierunku słońca. Ja tak zrobiłem w tym roku z 'Pamelą Jackman' (pomiędzy siatką a pniem lipy obrośniętym bluszczem) i zobaczę jak w przyszłym roku sobie poradzą.

Podsadziłem również kilkunastoletni cis powojnikiem Ai-Nor, ciekaw jestem efektu kolorystycznego.

Pozwoliłem sobie też na dowcip posadzenia dwóch 'Pawełków' w jednym miejscu - mianowicie w dość zakątku posadziłem powojnik 'Paul Farges' do pary z różą 'Paul Transon'. Obie rośliny podobno potrafią być nieujarzmionymi bestiami, liczę na to trochę bo jest tam kawał siatki i starych pędów winorośli do przesłonięcia.
Kuba
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powojniki w towarzystwie

Post »

kubus2015 pisze:sadzić powojniki od północnej strony krzewu/drzewa
Logiczna rada. Dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”