Powojniki w towarzystwie

Powojniki
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Początkujący

Post »

Kasiu, tylko pamiętaj, że sosna i powojnik maja inne wymagania glebowe :wink: .

Cytat z wątku o powojnikach na iglakach:
Ave pisze: Poza tym powojnik, który puszcza sie na iglaki sadzi się nie bezpośrednio pod iglakiem, ale w pewnej od niego odległości... i pod kątem... w kierunku drzewka, wiec mozna mu (powojnikowi) przygotowac odpowiednio wyposazona kwaterę (nardziej wapniową). :D
Najlepiej by było tę ziemię oddzielić, bo ja wiem - posadzić powojnik w szerokim wiadrze bez dna...?
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Początkujący

Post »

Dzięki kochani za odpowiedzi :) Bawić się z siatką za bardzo nie chcę - miałam nadzieję, że może powojniki same się jakoś po korze sosnowej wdrapią, ale jak nie, to trudno ;) Bluszcz posadzę, choć miałam nadzieję na coś kwitnącego ;)
Awatar użytkownika
imwsz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5120
Od: 22 lip 2011, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

A w jakiej odległości od żywotników sadzicie clematisy?
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Błękitny Anioł i Polish Spirit na jałowcach
Obrazek

Obrazek
polla
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 20 kwie 2014, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Ale mi ten watek poprawil nastroj :heja
Kupilam 2 pierwsze w zyciu clematiski Hagley Hybrid i Ville de Lyon, a pozniej doszlam do wniosku, ze pewnie nie przezyja skoro mam w ogrodzie tyle iglakow, ze sasiedztwo jest nieuinknione, a tu jest nadzieja ;:138
Polecilibyscie mi moze jeszcze jaka odmiana nadalaby sie jeszcze, niedosc, ze obok iglakow to jeszcze do cienia? Mam takie miejsce miedzy dwoma drzewami.. Jedno drzewko brzydko zbrazowialo z tej strony od braku slonca i chetnie posadzilabym tam wlasnie powojnik. Czytalam, ze ville de lyon dobrze rosnie w cieniu, jeszcze cos? Najchetniej kwitnacego w odcieniach rozu?
Ach i poradzcie prosze. Ziemia tam przez 20 lat zrobila sie strasznie zbita... Wystarczy, ze ja dookola clematisa,"odswieze" czy moze lepiej sprobowac posadaic go w donicy?
Z gory bardzo dziekuje za rady ;:168
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Proponuję wysadzić w mocno podziurawionym starym wiadrze (10l lub więcej) -otwory można zrobić byle jak i byle gdzie, raczej w dolnych partiach i od spodu, wbijając śrubokręt.
Wykopać dół, włożyć wiadro, a do wiadra kompostowa ziemia i nawóz azotowy.

Z powojników
* 'JACQUELINE DU PRE' - ale kwitnie tylko w maju.
* 'ALBINA PLENA' (biały) - ale kwitnie tylko w maju.
* 'COMTESSE DE BOUCHAUD'
* 'KRYSPINA'
* 'LITTLE MERMAID' (łososiowy)
* 'NINA' - (tyko lekko różowawy)
* 'OBEREK'
* 'ANDROMEDA' (czasami kwitnie pełnymi kwiatami)
* 'JERZY POPIEŁUSZKO' (biały)
* 'OMOSHIRO' - (biały, różowe brzegi) tego zawsze polecam
* 'ROKKO-KOLA' -(biały)
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
furious
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1956
Od: 28 wrz 2010, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Nie ma to jak zapomnieć o wątku, który sam się założyło :oops:

Wiecie, zrezygnowałem z clematisów na świerkach. Jakoś nie odpowiadał mi efekt. Poszły na pergolę.
W ich miejsce puściłem za to pasiflorę. W poprzednich latach tak rosła, że nie starczało już podpórek, więc postanowiliśmy ją "rzucić" właśnie na świerk. Efekt, zadowalający :)
W tym sezonie wstawię fotki :wit

PS. Oczywiście wkopuję ją razem z donicą. Na zimę siup do piwnicy :wink:
polla
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 20 kwie 2014, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Lesioc, Dzięki za rady. Pomysl z wiadrem super!
A ten polecany przez Ciebie Omoshiro jest boski! Jutro ruszam go szukac!

Furious koniecznie wstaw zdjecie :) Uwielbiam pasiflore :D
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

To moje ja się wypowiem z autopsji. Swojego czasu doszłam do wniosku, że fajnie byłoby upiększyć jakoś 4 kolumnowe tuje. Wybór padł nie wiedzieć czemu własnie na clemki. Posadziłam 3 sztuki. 'Utopia' wypadła po zimie, "Tentel' przesadziłam w następnym roku i ? (yoko no'i soi - coś takiego?) po skazaniu na śmierć niespodziewanie wybił tej wiosny. Dziś przesadzałam. Co w tej ziemi się działo. Szok. Plątanina korzeni tuji, ziemia wyjalowiona totalnie. Czysty piach! A dodam ku ścisłości, że sadziłam w ażurowych skrzynkach, wypełniając wnętrze kupną ziemią w workach. I ja miałam pretensje do tego biedaka, że nie kwitnie. A ja mu piekło zrobiłam.
To tak w razie gdyby ktoś złapał podobny pomysł na aranżacje zielonych kilkumetrowych kolumn z plątaniną korzeni.
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

A ja mam pytanie, czy ktoś z Was ma może clematis z iglakiem ale w towarzystwie drzew liściastych? Głownie chodzi mi o to, jak sobie radzicie z liśćmi jesienią/wiosną? Moje jałowce w większości przysypane są liśćmi dopóki ich nie "wytrzęsę" wiosną i nie bardzo sobie wyobrażam, jak z tego jeszcze wyplątywać wiotkie pędy powojnika? Da się?
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

A po co wyplątywać ? Powojniki w zasadzie się przycina wiosną, a bylinowe nawet tnie przy samej ziemi... więc nie ma problemu z wyciąganiem gałązek. ;:333
Ja mam podsadzony 3 powojnikami krzew jaśminowca - wiosną przycinam powojniki na wys. 0,5 m a gałązki ponad tą wysokość po prostu z krzewu wyciągam, nie pieszcząc się z nimi .
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

AAAA ;:14
W zasadzie u mnie na działce powojniki ma siostra (arbellę i powojnik alpejski constance) i wcale ich nie tnie. Stąd dla mnie powojniki to długie pogmatwane łyse badyle z liśćmi i kwiatami wyrastającymi na końcach. Przy czym trzeba przyznać, że może ze względu na stanowisko lub podłoże rzeczywiście, kiedy je cieła to znikały na rok i nie kwitły wcale.
Jak widzę wasze powojniki zielone i okwiecone to wzdycham.
Dlatego nawet nie pomyślałam, żeby je ciąć ;:138
dzięki
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: clematis na iglakach (?)

Post »

Arabella jest powojnikiem bylinowymi ona samoistnie zanika na zimę, a wiosną odbija od korzenia, więc te suche badylki co pozostają na zimę wszystkie wiosna się powinno usuwać z rabaty, żeby zrobić miejsce nowym odrostom.
Większość powojników kwitnie na pędach jednorocznych, więc jak się je przytnie to wypuszczą więcej nowych przyrostów i będzie więcej kwiatków. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”