Uwiąd -Askochytoza- więdnięcie i zamieranie pędów powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Przeczytaj temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=powojnik opisują tam podobne problemy z powojnikiem.
mirra57
50p
50p
Posty: 55
Od: 4 mar 2008, o 04:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dzięki za radę, ale u mnie na liściach nie ma żadnych plam, jedyniymi oznakammi choroby oprócz więdnięcia są wybrzuszenia na lisciasch , tak jak po oparzeniu naskórka.
Majka
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj cały temat. Jest w nim mowa o więdnięciu liści moich powojników ... .
Pozdrawiam Andrzej.
Elżbieta 46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2008, o 11:25
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Post »

Witam polecam odmianę powojnika "Generał Sikorski" mam ją u siebie w ogródku rośnie w półcieniu i jeszcze na dodatek jest narażony na północno-zachodnie wiatry, co roku pięknie kwitnie już w tej chwili jest obsypana pąkami i tak prawie do pierwszych przymrozków,ma śliczne fioletowo-nibieskie kwiaty.Mogę z własnego doświadczenia powiedzieć że lubi mieć wilgotną ziemie i dlatego wokoło ma położone kamienie (w dzień nie pozwalają wyschnąć ziemi a w nocy oddają ciepło).Pozdrawiam.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Moje kiepskie clematisy

Post »

Proszę o pomoc posiadam 6 clematisów ale na pewno im coś dolega ale niestety nie wiem na czym polega błąd w uprawie . Pokażę zdjęcie już kwitnącego :



Obrazek Obrazek Obrazek


Mały wzrost rośliny blade liście ? Z góry dziękuje . :D :D :D ;:100 ;:100 ;:100
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Hmmmmmmmm, wygląda na niedożywionego :? Miałam podobne objawy na jednej z róż, podlałam florowitem z żelazem i po 2 dniach kolorki wróciły :)

Czy pamiętasz, że powojniki lubią zasłonięte stopy? Bardzo nie lubia jak korzenie nagrzeają im się słońcem.
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Brak albo azotu,albo żelaza.To dr ruppel?
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Wygląda na brak żelaza. Mój powojnik z kolei nie kwitnie. Ma już cztery lata i jeszcze nie zakwitł. Czego one potrzebują?
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Od momentu wychodzenia liści nawożę nawozem do clematisów i co mam jeszcze zrobić?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

A jakie masz pH?
Regulujesz odczyn dolomitem? ( forma łatwo przyswajalna)
Bo chloroza może sugerować zarówno braki jak i antagonizmy wynikające z jednostronnego nawożenia, bądż złego odczynu gleby.

Zobacz, Grzesiu tu:
http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?p=23602
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Haniu nie mam nic do zmierzenia pH a sugerujesz że gleba może być za kwaśna? Czy brak żelaza? Czym wspomóc moje rośliny?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Nie wiem Grzesiu, próbuję zgadywać.
Jeśli stosowałeś wapno w kwaśnej glebie, to ono może być nieprzyswajalne , dlatego zaleca się dolomit (CaCO3·MgCO3).
Koniecznie kup najtańszy test z płynem Heliga, bo tylko określenie pH jest wyjściem do określenia dalszego postępowania.

U siebie posadziłam kilka powojników i 2 wyglądały jeszcze gorzej, niż Twój.
Okazało się, że 2 lata temu robiłam tam stanowisko pod kwasolubne, ale rozmyśliłam się i przekopałam torf z gliną.
Clematisy karłowaciały, żółkły, nie kwitły.
pH wynosiło 5,5 :oops:
Wiosną wsadziłam je w krzaki, gdzie jest ok. 6,5 i oba ( viticella i jakiś wielkokwiatowy) strzeliły jak rakiety :shock: I już mają pączki kwiatowe :shock: .
Pojemnikowy żółkł mi okropnie, wyglądając na ostre niedobory pokarmowe, pomimo nawożenia i gnojowicy - okazało się, że otwory w pojemniku są za wysoko, a korzenie stoją w wodzie- był podtapiany! Po przewierceniu dziur - wraca do normalnych kolorów :-)

Dlatego określenie przyczyny, nie jest takie proste. Bo coś, co wygląda na niedobór pierwiastka lub mikroelementu, może wynikać np. z warunków środowiskowych ( np. z gliny pod korzeniem) lub..początkowej fazy uwiądu :cry: ( fungicyd+przycięcie i przesadzenie - 90% odbija zdrowo)
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Haniu wiosną podsypałem dolomitem .Zobaczymy co będzie dalej kupię aparat do pomiaru pH gleby i podkarmię innym nawozem płynnym. Jeszcze raz dziękuje bardzo Haniu za pomoc . Jak nastąpią zmiany to pokażę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”