Uwiąd -Askochytoza- więdnięcie i zamieranie pędów powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ogla
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 kwie 2010, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Powojnik ,co to za choroba

Post »

Obrazek

To chyba nie uwiąd. Od tamtej pory powojnik stoi w miejscu, nic nie urosło, nic nie uschło. Wydawało mi się, że mogą to być przędziorki, ale oprysk nic nie dał. Jest szansa, że przeżyje do wiosny?
Awatar użytkownika
bratciszek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 3 cze 2007, o 19:54

Choroba klematisa

Post »

Witam Mam problem z moim klematisem . Wczesną wiosną mój klematis zaczął ginąć mimo że nie było mrozów. Objawy to dziwna substancja podobna jak by ktos na niego nałożył smalcu. Pierwszy raz widziałem takie cudo. Następnie obumarło wszystko łącznie z korzeniami. Proszę o podpowiedź co mam z tym zrobić i jak zabezpieczyć inne klematisy.POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Choroba klematisa

Post »

Wykopać, wymienić całą ziemię z dołka i w tym roku nie sadzić tam klemków. Pierwszy raz słyszę o jakimś "smalcowatym" nalocie, jeśli nigdy coś takiego ci się nie zdarzyło, to choroba mogła przyjść z ziemią, albo nawet z samą rośliną... odkażenie ziemi wokół czymś grzybobójczym albo ekologicznie - wywarem z czosnku i nadmanganianem potasu (przepisy na te mieszanki znajdziesz w wątkach np. o uwiądzie o powojników) też nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Opadające pąki

Post »

Od jakiegoś czasu coś dzieje się z naszymi powojnikami, roślina wypuszcza piękne pędy ale nagle w mgnieniu oka pędy kwiatowe opadają lub pędy z młodymi liśćmi. Rośliny wyglądają na zdrowe, już nie wiem zrobić ;/ Obrazek
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Opadające pąki

Post »

Poczytaj na temat uwiądu powojników.
asiencja
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 kwie 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powojniki

Post »

dziękuję za odpowiedzi!
Mam jeszcze pytanie odnośnie uwiądu...
Otóż tydzień temu kupiłam kilka sztuk i przez ten czas liście pożółkły, niektóre zrobiły się całkiem brązowe (te oderwałam). Jednak na górze jest sporo zdrowych, zielonych, stąd moje pytanie. Czy to może być uwiąd i jeśli tak, to czy wystarczy, że usunę brzydkie liście i opryskam? Praktycznie na każdym pędzie jest conajmniej kilka takich. Gdyby nie to, że na pozostałych powojnikach są ciągle soczyście zielone listki, pomyślałabym że to po prostu jesień.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Powojniki

Post »

Nie, to jesień :wink:
Uwiąd występuje wczesnym latem, nowe, młode pędy zwisają czubkiem w dół, wyglądają, jakby zwiędły, następnie liście zasychają.
;:7
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Chory clematis

Post »

Stuk, puk, jest tu ktoś? :wit Jestem ledwie rozpoczynającą przygodę z clematisami, ale już zdarzyło mi się powikłanie z uwiądem i to na Błękitnym Aniele ;:202 , prawdopodobnie miał już problem przy zakupie, chociaż niewidoczny ( zauważyłam, że wszystkie clematisy zakupione na bazarze nie chcą rosnąć i nie wyglądają po posadzeniu zdrowo ;:62 , w odróżnieniu od tych prosto ze szkółki, producent ten sam ).Czytałam na forum o stosowaniu nadmanganianu potasu ( ph7-9 ), silna toksyczność, i trochę się wacham, a wiosna tuż, tuż... Tak sobie myślę, czy ktoś eksperymentował z opryskami z sodą, przecież zarówno tu jak i na różach walczymy z podobnym przeciwnikiem ;:134 , a i zasadowość jest bardziej przyjazna dla clemków. Jestem pewna, że ktoś już na to wpadł, proszę o odpowiedź, jakie były efekty takich oprysków...
.......jeśli oczywiście były ;:154
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Chory clematis

Post »

Mój niedawno posadzony i coś się z nim dzieje.
Obrazek
Nie wiem co mu jest i co z tym zrobić.
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory clematis

Post »

ROZANKO: Czy przypadkiem na zdjęciu nie pokazujesz powojniczka z Biedronki? Kupiłam trzy (ville de lyon, hagley hybrid i jackmani) i właśnie na jackmani mam też kilka takich listków. Ja bynajmniej nie jestem ekspertem od powojników (bo mam je po raz pierwszy), ale intuicyjnie i na zdrowy rozum czuję że nic im nie jest. Mnie to wygląda na efekt chwilowego podsuszenia w sklepie. Te biedronkowe były w maleńkich doniczkach i u wszystkich korzenie dołem sporo wystawały z doniczek. U tak młodziutkich sadzonek wystarczy nawet 3-4 dni kiedy korzenie nie są w ziemi i już zaczynają podsychać. One i tak nie były zbyt okazałe, ale rzucało się w oczy że wszystkie kartoniki z tymi oznaczonymi jako jackmani były wyraźnie mniejsze od tych pozostałych odmian. A co za tym idzie - te najmniejsze najbardziej odczuły skutki podsuszenia. Te dwa pozostałe wyglądają normalnie, a najmniejszy jackmani ma właśnie na dole kilka takich na pół zbrązowiałych liści. Nie przejmuję się tym bo widzę ,że nieśmiało wypuszcza nowe pędy od podstawy, jak i na górze pomalutku wyrastają nowe listeczki. Tym biedronkowym trzeba dać o wiele więcej czasu żeby doszły do siebie, zmężniały i zaczęły porządnie rosnąć. Nie zaniedbuj tylko podlewania.
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Chory clematis

Post »

Tak to te z biedronki. Też pomyślałam żeby je dobrze podlewać. Jest sucho więc wszystkie roślinki podlewam nawet hosta mi więdła tak sucho miała. Po podlaniu już jest dobrze.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Chory clematis

Post »

Rozana pisze: dobrze podlewać.
Niektórzy uważają, że 'dobrze' to znaczy dużo; 'a im więcej tym lepiej'... A to bzdura- korzenie większości roślin potrzebują do życia tak wody jak i powietrza, nie można więc ich utopić!
A tu nic innego nie pomoże, jak zacieniowanie aż roślina wyraźnie ruszy ze wzrostem, bo korzenie po prostu są słabe i jest ich za mało, żeby zasilić roślinę. A słoneczko pali....!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Chory clematis

Post »

Mam 3sztuki . Jedna ładnie rośnie ta w słońcu. A te co są w lekkim zacienieniu gorzej. Podlać trochę chyba trzeba. Aż tak z tym nie przesadzam. Ale dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”