Jakie polecacie odmiany clematisów?

Powojniki
ODPOWIEDZ
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Nie miałam z nim żadnych problemów - z tym że ja profilaktycznie wszystko pryskam kilka razy w sezonie miedzianem, nadmanganianem potasu, mlekiem. Szczerze to Henryi jest mmoim zdecydowanym faworytem - po posadzeniu najszybciej sie ukorzenił ze wszystkich, przyrosty miał ok 2,5 metra i kwitł ciągle do mrozów. Zimę zniosł też bardzo dobrze - w tej chwili pieknie puszcza na całej długości az żal ciąć..
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Z pełnych nr.1 to oczywiście "Josephine", choć trudna w Polsce do zdobycia

Obrazek Obrazek

Inne jeszcze trudniejsze to
"Diamantina"
Obrazek

"Cristal Fountain"
Obrazek

"Empress"
Obrazek

"Franziska Maria"
Obrazek


A z bezproblemowych do kupienia to polecam
"Patricia Ann Fretwell" aka PAFAR - niestety nie mam ladnego zdjęcia, tutaj obok "Isago"
Obrazek

"Isago"
Obrazek

"Blue Light"
Obrazek

"Blue Explosion"
Obrazek

"Royalty"
Obrazek

"Violet Elizabeth"
Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Ela_2015
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2015, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Lesioc na 4 zdjęciu to chyba się pomyliłeś nie wygląda mi na C.F.

-- 1 mar 2016, o 20:47 --

[quote="Ela_2015"]Lesioc na 4 zdjęciu to chyba się pomyliłeś nie wygląda mi na C.F.
Piękne clematiski.
Ela
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Oj faktycznie... teraz już nie mogę poprawić.
Crystal Fountain (i Josephine) może jedna obejrzeć sobie w tym wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=44&t=15248
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Lesioc cuuuudowne powojniki! Takich jeszcze w życiu nie widziałam, ;:oj
Niesamowite i... teraz zapadłam na chorobę chciejstwa! :roll: :wink:
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Lesioc robisz przepiękne zdjęcia. I niestety żali mi bardzo, że tak rzadko bywasz, a co za tym idzie to i mało pokazujesz zdjęć w swoim wąteczku.
"Blue Explosion" na jaśminowcu to po prostu bajeczny widok. Powiedz mi tylko jak sobie radzisz z cięciem tego drugiego, gdy porasta go clematis? A może nie tniesz jaśminowca?

"Royalty" też grzechu wart. Gdyby tak jeszcze te niewdzięczne wcześnie kwitnące nie były takie humorzaste... :roll:
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

aneczka1979 pisze:Lesioc robisz przepiękne zdjęcia. I niestety żali mi bardzo, że tak rzadko bywasz, a co za tym idzie to i mało pokazujesz zdjęć w swoim wąteczku.
To bardzo miłe co piszesz :D. Faktycznie - rok temu powiększyła mi się rodzina, a dodatkowo zaproponowano mi dodatkową pracę którą ciągne jako 2gi etat (jako fotograf ;:136 ) więć w zeszłym sezonie faktycznie miałem koszmarnie mało czasu na odwiedzanie forum. Ale w tym roku planuję BARDZO dużo clematisowcyh zdjęć - obiecuję wrzucać na forum.
aneczka1979 pisze:"Blue Explosion" na jaśminowcu to po prostu bajeczny widok. Powiedz mi tylko jak sobie radzisz z cięciem tego drugiego, gdy porasta go clematis? A może nie tniesz jaśminowca?
Faktycznie doskonale się spasowały wizualnie... niestety jaśminowiec tak wyjaławia glebę wokół siebie, że powojniki tam rosnące bardoz słabo "idą" Tak więć z cięciem jak na razie nie ma problemu.. wystarczy te 3 pędy clemka chwilowo odłożyć na bok i można jaśminowca ciąć do woli.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Oj to mnie zmartwiłeś. Zaplanowałam sobie powojniki na jaśminowcu, a teraz zaczynam mieć watpliwości. Niby można zasilać, więc jakoś się je dokarmi. Ale jak zobaczyłam Twój zestaw, to zaczęłam się obawiać, ze mój wypadnie blado. Jak planowałam to nie myślałam, że jaśmin razem z powojnikiem bedzie kwitł, tylko że powojniki po jaśminie ładnie się z jego liśćmi skomponują. Ja zaplanowałam Tentel, Chalcedony, Lech Wałęsa - myślisz, że to się może sprawdzić?
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Kasiu a czy trzy powojniki na jeden krzew to jednak nie za dużo?
Poza tym Chalcedony i Lech Wałęsa to powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące i tnie się je słabo a Tentel to vitcella i jego tniemy silnie.
I bardzo mocno prawdopodobne, że wcześnie kwitnące, które chcesz posadzić będą kwitnąć razem z jaśminowcem. Może tylko włoski lub wielkokwiatowy późno kwitnący jeśli chcesz, by kwitł po krzewie?
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Ja tego jaśminu mam tam ze 4 metry bieżące, wiec mogę manewrować -nawet się te powojniki mogą nie spotkać. Tak się tylko zastanawiam czy innej kombinacji nie zrobić. Prócz tych trzech mam jeszcze zamówionego Akaishi, Kardynał Wyszyński i Omoshiro. Więcej w tym roku nie planuję.
Ewka123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2014, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Po raz pierwszy zabieram głos na forum, więc proszę o wyrozumiałość :wink:
Chciałam u siebie posadzić kilka powojników, jednak nie do końca mogę się zdecydować które. Wytypowałam sobie 15, powinno zostać 8-10. Moje typy to:
- Rubromarginata
- Madame Julia Correvon
- Sweet Summer Love
- Clematis Flammula
- Comtesse de Bouchaud
- Roko-Kolla
- Etoile Violette
- Henryi
- Błękitny Anioł
- Grunwald
- Venosa Violacea
- Jackmanii
- Polish Spirit
- Justa
- Huldine
Z którym dać sobie spokój jako początkująca? Z góry dziękuję za pomoc w tym ciężkim zadaniu:)
Ewa
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Może zacznij od grupy Viticella jak dla początkującej ;:108 Będziesz bardzo zadowolona i się nie zniechęcisz, bo praktycznie nie chorują i pięknie rosną.
Madame Julia, Etoile Violette, Błękitny Anioł, Venosa Violacea, Justa, Polish Spirit, Jackmanii, Comtesse de.....
Co prawda Comtesse de..., Błękitny..., Jackmanii to nie grupa Viticella, ale są bardzo łatwe w uprawie, przyjemne, bezproblemowe i obicie kwitną.
Mam je w swojej kolekcji i dlatego mogę Ci z czystym sumieniem polecić jako numer one ;:333
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Ewka123 pisze: Z którym dać sobie spokój jako początkująca?

Ja bym odstawiła Henryi, bo to grupa wcześnie kwitnących, które mają wrodzony brak mechanizmów obronnych wobec uwiądu. Jeśli już wielkokwiatowe , to wybierałabym te z grupy późno kwitnących - tutaj masz biały Roko-Kolla, , no i oczywiście wspomniane Viticella. :wit
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”