Jakie polecacie odmiany clematisów?

Powojniki
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

A ten to u mnie akurat wszerz rośnie. Po kilku latach wreszcie 2 metry przekroczył.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Aż zajrzałam do encyklopedii pnączy p. Marczyńskiego czy na pewno mój to summer snow i tak, to on. Rośnie w zacisznym miejscu na sporej kratce i wszedł w swym pierwszym roku na dach spichlerza.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

To pewnie zależy od warunków. U mnie jest w pełnym słońcu i niczym nie osłonięty.
Kamil73
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 wrz 2018, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Jaką odmianę powojników polecacie do cienia/półcienia? Gleba jest o kwaśnym odczynie, dość jałowa
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Powojniki lubią raczej dobrą glebę i większość preferuje zasadową, a najlepiej zbliżoną do obojętnej. Jeśli mocno kwaśna, to trzeba by poszukać, czy jakiś taką lubi. Raczej trzeba by kopać duże dołki i uzupełniać dobrą ziemią.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

anida pisze:Polonez, Słowianka, Carmencita, Purpurea Plena Elegance, ale one nie są czerwone, bo takich z tej grupy nie ma, są bordowo - fioletowe. Tak naprawdę to nie ma czerwonych powojników.
BYł osobny wątek gdzie już torchę "maglowaliśmy" temat czerownego powojnika.
viewtopic.php?f=44&t=21389&start=70

W moim odczuciu to najbliżej do czerwonego (w rozumieniu jak etykieta Coca Coli) - to jest Rebecca i Nubia, choć oczywiście są ciemniejsze.
Jeszcze bliższy, bo jaśniejszy wydaje się być (mityczny) powojnik "Alita".... niestety chyba nikt nie wie gdzie go kupić, więc ...... bazujemy tylko na zdjeciu marketingowym, nie wiadomo jak oddającym rzeczywistość (tym bardziej, że w sieci krążą 2 wersje zdjęcia "Ality" - czerwona z czterema działkami, i fioletowa z 5-6)

Z takich łatwych do dostania w Polsce to "Rouge Cardinal" (szczególnie sadzony na słońcu a nie w cieniu), i faktycznie "Solidarność" i "Westerplatte"..... ale one już wyrażnie odbiajają w kierunku fioletów.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Czy odmiana Pernille jest warta polecenia?
Pozdrawiam Lucyna
Ineska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 cze 2017, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Bardzo polecam powojnik "kardynał Wyszyński" o pięknych kwiatach w intensywnym, różowym( biskupim) kolorze. Posadzony jesienią ubiegłego roku rozrasta się i kwitnie w tempie oszałamiającym.
Do "Kardynała" polecam niebieską "Emilę Plater". Trzeba jej dać trochę czasu żeby pokazała swoje możliwości, ale potem to tylko można się zachwycać :D No i oczywiście "Polish spirit". Nieujarzmiony, zdrowy i kwitnący masą fioletowych kwiatów. Wszytkie odmiany hodowli brata Stefana Franczaka. Zdrowe, bardzo witalne, zupełnie bezproblemowe.
Testuję jeszcze:
"Matkę Siedliską"- brata Franczaka
"Negritankę"
"Couldburst"- p.Marczynskiego

Mam nadzieję,że będą równie piękne i zdrowe jak starsza 3. ;:3
yogyakarta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 kwie 2011, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

To ja ze swojej strony polecę coś nowego co od chyba niedawna jest na rynku, ale warto mieć to u siebie:
Clematis Taiga

Mam jeszcze parę okazów i jeden szczególny posadzony jako pierwszy, ale nie wiem jak się dokładnie nazywa, ale ma bardzo duże różowawe kwiaty w dodatku na roślinie potrafi być ich bardzo dużo co ładnie wygląda. Rośnie tak do 2-2.5 wysokości szkoda, że nie mam pod ręką fotek pokazałbym jak okazałe potrafią być powojniki.
annaa
50p
50p
Posty: 88
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Kiedyś na wyprzedaży w Casto...ie kupiłam w ciemno ,,cena była ważna clematis Aneta, mam go do dziś, ma biały kolor, kwiaty raczej duże ale bez przesady jest ich za to masa i nigdy nie choruje , dorasta do 150 cm raczej idzie w szerz... jest bezproblemowy....

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mam więcej powojników ale to jakaś porażka, słabo kwitną- JP2, są chorowite, wymarzają np. clematis president.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Polecam Rugocci, nie łapie żadnych chorób, kwitnie długo, po przekwitnięciu ozdobne zielone liście do zimy.

Obrazek

Obrazek

Powojnik Mandżurski podobnie po przekwitnięciu liście piękne, zdrowe do póznej jesieni, zapach mocny, nie łapie żadnego choróbska, kwitnie długo jeden z pierwszych.

Obrazek

Obrazek

Kolejnymi to: bezapelacyjnie plenne, wprost zjawiskowe, bez chorób, dekoracyjne kwiaty i liście, wczesne kwitnienie, piękny zapach, jeśli im się pozwoli zawładną ogrodem.

Clematis montana Wilsonii (Powojnik górski Wilsona)

Obrazek

Powojnik górski (Clematis montana)

Obrazek

Obrazek

Mam jeszcze inne ale te to taka żalazna i pewna "drużyna"
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Witam
Mam 1,8 m ogrodzenie z szerokich poziomych desek, czy powojnik wymaga drabinek czy potrafi się spinać jak bluszcz? bardzo mi się podoba ta roślina bo nie rozrasta się tak jak wiciokrzew amerykański, szukam alternatyw i jakoś nie mogę znaleźć.
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

anubis niektóre powojniki wspinają się same po kratach, innym trzeba trochę pomóc. Jednak wątpię, żeby dały radę zaczepić się za szerokie deski.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”