Jakie polecacie odmiany clematisów?

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dudusiek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 mar 2014, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: clematis sweet summer love

Post »

Ja bym nie sadziła dwóch w tej samej donicy, ale zalezy od głębokości. Mam w 17 l posadzonego clamtisa florida var sieboldana i jest mu dobrze ale on nie zimuje, natomiast te dwie odmiany ja bym osobiście wsadziła do gruntu. Summer love po 3 latach ładnie Ci się rozrośnie tej drugiej nie mam, ale myślę, że tak jak każdemu powojnikowi, zapewnisz glebę i nawóz i będzie Cię cieszył.
Tu masz tą winorośl u mnie dopiero wypuszcza listki więc zdjęcie Ci nic nie powie
http://e-clematis.com/pl/p/Vitis-coigne ... ponska/220
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Re: clematis sweet summer love

Post »

Dzięki za rady. Niestety nie mogę posadzić do gruntu. Mają pleść się po kratkach na tarasie, wokół którego jest kostka. Także tylko donica. No nic spróbuję po dwa i zobaczę - zawsze będę mogła rozdzielić. Pozdrawiam E.
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: clematis sweet summer love

Post »

A ja uważam, że jeśli jest odpowiednio duża donica to można sadzić po dwa. Kilka dni temu sama stałam się szczęśliwą posiadaczką Sweet summer love i Madame Julii Correvon jednocześnie. Zastanawiałam się przez chwilę nad posadzeniem ich obok siebie, jednak jak dla mnie kolory ich kwiatów są zbyt podobne, różnica tylko w wielkości. Ja osobiście wolę większe kontrasty ale to kwestia gustu, a każdy ma swój i ma do tego prawo. :wink:
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Re: clematis sweet summer love

Post »

Aneczko1979 miałam podobne odczucia co do kolorów i dlatego zamówiłam dziś comtesse de bouchaud.
Jest jasniejsza od madame i też podobno mało problematyczna. Myślę, że będą lepiej wyglądać razem no i pachnieć oczywiście.
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: clematis sweet summer love

Post »

Edyta świetny wybór! Mam Comtesse de Bouchaud od zeszłego sezonu. Pięknie kwitła,mimo niezbyt dużych rozmiarów. Mam nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze dzielniejsza. Wg mnie ładną parę będą tworzyły z Madame Julią Correvon. Powodzenia w uprawie!
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Powojniki o średnich kwiatach

Post »

Mam "Roko Kolla" i "Anita".

"Roko kolla" mogę zdecydowanie polecić - bardzo ładna odmiana, silnie kwitnie, kwiaty ma całkiem spore (będą większe od tych z Etoile).

Obrazek

"Anita" troszkę mnie rozczarowała... choć kwitła długo, to kwiaty były niezbyt gęsto i zdecydowanie bardzo malutkie .
Można powiedzeć, że traciły się na tle całej rośliny - zdecydowanie roślina nie rzucała się w oczy. Inna sprawa,że to na razie młoda roślina... mam ją od roku.
W tym roku przesadziłem go na ciemne tło.. może to trochę pomoże.

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Powojniki o średnich kwiatach

Post »

Piękny ten "Roko Kolla", to jedna roślina?
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Powojniki o średnich kwiatach

Post »

To jest słup pergoli na którym rośnie jedna wisteria (te pierzaste liście) oraz jeden powojnik - razem - tylko 2 roślinki.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Powojniki o (nie) średnich kwiatach

Post »

Tak jakoś się dzieje, że im więcej pojawia się w ogrodzie powojników, tym większą mam chęć na dosadzenie nowych. Na razie mam Etoile Violette, różne niespodziewajki z Biedronki i kupione w tym roku powojniki Błękitny Anioł i Comtesse de Bouchaud.
Mam do obsadzenie pojemniki na północno-wschodnim tarasie i płot (wystawa teoretycznie wschodnia, ale z samego rana zacieniona przez pobliski warsztat).
Wybrałam kilka odmian, które biorę pod uwagę: Nina, Vistula, Barbara, Królowa Jadwiga (na ile ta ostatnia powtarza kwitnienie?). Czy są trudne w prowadzeniu/podatne na różne clematisowe przypadłości?
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sezon 2016 - rozpoczęty

Post »

Ja swoje powojniki przycięłam, widać że żyją.
A teraz przeglądam w e-sklepach i... marzy mi się kilka.
Na pewno skuszę się na Błękitnego Anioła i jakieś jeszcze niebieskawy, marzy mi się też biały.
Chciałabym pełny i taki co kwitnie do jesieni... Co proponujecie? :)
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sezon 2016 - rozpoczęty

Post »

Z niebieskawych i pełnych poleciłabym Blue Light - kwitł pięknie i długo, a potem kwiaty nie opadały tylko stopniowo zasychały.

Obrazek

Jeśli chodzi o białe, to pełnego nie mam. Natomiast gdybyś nie upierała się przy pełnym, to polecam clematisa Henryi. Pierwsze kwiaty ma dubeltowe, potem kwitnie pojedyńczymi. Ale kwiaty ma bardzo duże, rośnie ładnie i naprawdę robi wrażenie, a kwitł do mrozów.

Obrazek Obrazek
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Sezon 2016 - rozpoczęty

Post »

Z niebieskawych polecam Xerxes, kilka razy powtarzał kwitnienie. Niestety pełny nie jest, ale za to ma ogromne kwiaty.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Ślicznie Wam dziękuję!

Vimen
nie upieram się całkowicie przy pełnych, a jak zobaczyłam Twoje zdjęcia to...
Henryi jest cudowny! Ma tak piękne i plastyczne płatki! Marzenie!
A jak ze zdrowotnością jego?
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”