Choroby liści clematisów

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Sezon 2010 - co i jak u nas choruje

Post »

Ann-ka72 pisze:Zastanawiam się,czy warto powtórzyć dawkę , aby utrzymac ten stan, czy może zaszkodzi :?
Powtórzyć. Z tych ubiegłorocznych tabletek już na pewno nic nie zostało :).
Też muszę to zrobić, tylko wiecznie nie mam czasu... :evil:
W ubiegłym roku przy takiej kuracji przeżyło mi wszystkie trzydzieściparę sztuk. Ze trzem odmianom oklapnęły pojedyncze pędy ale nie padła cała roślina.
W tym roku jeszcze im nie zaaplikowałam nadmanganianu ani czosnku i Dr. Ruppel już klapnął :(. Ale odbija od korzeni :).
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Sezon 2010 - co i jak u nas choruje

Post »

Bardzo ciekawy sposób ;:138 i niedrogi.Ten nadmanganian chyba odkaża ziemię,Czyli po jednej rozkruszonej tapletce(suchej) wkoło roslinki?Może to dobry sposób na każdy uwiąd....nie tylko clematisów?????MOze mozna w ten sposób uratować migdalki????
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Sezon 2010 - co i jak u nas choruje

Post »

Obrazek

Uzywacie takich tabletek nadmanganianu potasu?

Pytam, bo mam ten zwiazek w postaci luźnych kryształków i zastanawiałem się jaką dawke zwiazku na 1 rośline zaaplikować - tutaj jedna tabletka ma zaledwie 100mg
PESTKA@ pisze:Bardzo ciekawy sposób ;:138 i niedrogi.Ten nadmanganian chyba odkaża ziemię,Czyli po jednej rozkruszonej tapletce(suchej) wkoło roslinki?Może to dobry sposób na każdy uwiąd....nie tylko clematisów?????MOze mozna w ten sposób uratować migdalki????
Nadmanganian potasu po zetknięciu z substancja organiczna wytwarza tlen, który działa odwadaniajaca i utleniająco na bakterie i wirusy. Czyli tak jak napisałaś - odkaża ziemię... ale obawiam się ze wszystkiego, czyli również z całej pożytecznej flory bakteryjnej budujacej humus oraz prawdopodobnie grzybów mikoryzowych zwiększających pojemność wodna gleby. Wydaje mi się jednak, że związek jest szybko wypłukiwany bo bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i cała życie organiczne w glebie wokół powojnika jest szybko przywracane.

Czosnek działa bardzo podobnie - zawiera anillcynę - jeden z najprostrzych (a jednoczesnie najsilniejszy z naturalnych) antybiotyków czyli substancji zabijacych lub ograniczających wzrost bakterii, oraz - co w naszym przypadku ważniejsze - grzybów.
Allicyna słabo rozuszcza się w wodzie wiec podejrzewam, że działa wolno, ale pozostaje w glebie przez dłuższy czas.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Ann-ka72
1000p
1000p
Posty: 1012
Od: 1 paź 2009, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Sezon 2010 - co i jak u nas choruje

Post »

Właśnie takich tabletek pokruszonych używałam :)

Myszek- ja dopiero pierwszy raz użyłam w tym roku na początku kwietnia.Dlatego nie wiem co dalej robić....Na razie ok, ale wolałabym nie dopuścić do nawrotu choroby, a przedobrzyć,też nie jest wskazane, bo jak pisał Lesioc - ziemia może się wyjałowić z dobrej flory bakteryjnej i powojnik będzie podatniejszy na inne choroby grzybowe. Szkoda mi eksperymentować na powojnikach, bo nie wiem którego spisać na straty i potraktować częściej tabletką :? :? :?

Anna
Awatar użytkownika
redchilly
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 cze 2009, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: J&J by Sandcity:)

Re: Sezon 2010 - co i jak u nas choruje

Post »

Ja posypałam nadmanganianem potasu zarówno w zeszłym roku, jak i w tym (może za poźno), ale niestety problemy są :(
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Sezon 2010 - co i jak u nas choruje

Post »

Chyba rzeczywiście terapia nadmanganianem i czosnkiem przynosi efekty u mnie żaden powojnik nie zachorował i rosną jak zwariowane/żeby nie zapeszyć/. Może się uda.
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Sezon 2009- co i jak u nas choruje.

Post »

Mam pytanie
jak stosujecie Switch profilaktycznie ...na uwiąd powojników ?
w ulotce ani słowa o zastosowaniu do powojników :)
Pozdrowionka :)))
magdusiadz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 5 maja 2014, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co podjada powojnik?

Post »

Witam serdecznie
Swoją przygodę z ogrodem dopiero zaczynam, jeszcze dłuuuga droga przede mną. Bardzo spodobały mi się powojniki i kilka dni temu zakupiłam na szybkiego jednego z nich, a mianowicie Jana Pawła II. Na moje nieszczęście, dziś odkryłam na liściach takie rdzawe plamki:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/645 ... 4cdf0.html

a pod nimi, jakby jajeczka w kolorze pomarańczowym:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/776 ... 2e945.html

Nie mam zielonego pojęcia co to jest, mam tylko nadzieję, że ktoś mi powie i że moja roślinka nie jest skazana na spalenie. Dodam, że kupując powojnika w szkółce ogrodniczej, kobieta (podobnie jak ja) ma problemy ze ślimakami muszlowymi. Dlatego przyszło mi do głowy, że może to ich jaja. Jeśli zgadłam to czym mam się pozbyć tych jaj? Będę wdzięczna za każda odpowiedź i radę
pozdrawiam
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Co podjada powojnik?

Post »

To może byc choroba grzybowa - rdza gruszy. Zastosuj preparat Score 250 EC.
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Post »

Witam. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu choróbska.
Pierwszy to Piilu. Posadzony ( wedle wymogów) w donicy pod koniec kwietnia. Miał od początku jaśniejsze listki, ale myślałam, że taka jego uroda. Ale żółknięcie liści postępuje, dolene usychają.

Obrazek Obrazek

Drugi to Omoshiro. Pięknie kwitł, ale po przekwitnięciu stanął. Nie ma żadnych nowych przyrostów. Mam dwa tej odmiany i drugi pięknie idzie w górę. Boję się najgorszego.... Z góry dziękuję za pomoc Edyta
Obrazek
Obrazek
ala59
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 3 sty 2014, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Schnięcie i brunatnienie liści clematisów

Post »

Witam.
Rozumiem, że ja też powinnam ściąć powojnik do ziemi.Trochę boję się, że nie przeżyje do następnego roku.
Obrazek Obrazek
Ala
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Więdnięcie liści powojnika.

Post »

Przy powojniku Jan Paweł II zaczynają więdnąć niektóre końcówki górne pędów. Co to za choroba i czym opryskać. Jest on nawożony specjalnym nawozem do powojników.
Adrian
200p
200p
Posty: 488
Od: 31 mar 2009, o 15:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Schnięcie i brunatnienie liści clematisów

Post »

Erazm,
a nie ma po prostu za sucho? Podlej solidnie.
(chyba, ze u Ciebie też były ulewy - czy wtedy sytuacja się poprawiła?)
Jeśli mimo podlania pęd od góry więdnie to oznacza niestety uwiąd i powinno się takie trefne pędy wyciąć (nawet do ziemi).
Opryskaj wtedy pędy oraz glebę u podstawy powojnika antygrzybowym np. Topsinem.
powodzenia!!
Adrian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”