Clematis - pielęgnacja, wymagania

Powojniki
ODPOWIEDZ
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Lesioc,a po jakiej stronie on ci rośnie(wsch.,zach.,płd.)? W pełnym słońcu czy ma trochę cienia? Pytam,bo też chcę takiego posadzić w przydomowym ogródku.Ten twój jest w pojemniku czy bezpośrednio w gruncie? P.S:jestem zachwycona twoim okazem ;:111 ;:111 ;:109 ;:109 Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Multiblue mam posadzony w gruncie przy altanie ogrodowej (w zasadzie pawilonie) od jej północnej strony w taki sposób, że ma słońce przez cały dzień za wyjątkiem 2-3h w samo południe. Najwyższe pędy wychodzą na dach altany i są w słońcu przez cały dzień i też im to nie przeszkadza.
W/g informacji na stronie http://www.clematis.com.pl można go sadzić na każdej wystawie, więc generalnie nie powinno być problemu z sadzeniem ;)
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Witam serdecznie!
Myślę ,że mogę już się czymś pochwalić:)
pierwsza fotka to mój upragniony powojnik (H.J. Young - tak padło:) i jego pierwszy długo oczekiwany pierwszy kwiat :) (fotka nr 2)
Fotka nr 3 i 4 ,5 to mój podróżnik, którego skazałam właściwie na straty...a jednak:)
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
alicja46
200p
200p
Posty: 437
Od: 31 sty 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ponieważ moja siostra kupiła identycznego w zeszłym tygodniu to ja też mam pytanie do lesioc. Jak go zabezpieczasz na zimę i kiedy trzeba go przycinać.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Zauwazyłem, że powojniki opatulone na zimę białą agrowłókniną szybciej zakwitają na wiosnę, ale mam wrazenie że wtedy również wczesniej przestaja kwitnać (np. MB, który ma kwitnać do sierpnia, kończy kwitnięcie juz w połowie lipca)
Okrywanie nie jest oczywiście zabiegiem niezbędnym, i jeżeli nie mamy ku temu możliwości to absolutnie nie trzeba tego robić.Osobiście staram się również obsypać na zimę zimię dookoła podstawy clematisów liśćmi lub korą aby nie przemarzły korzenie.

Ponieważ MB kwitnie wczesnie (juz w maju) na zeszłorocznych pędach, wiec zaleane jest do niego cięcie typu 2 (słabe) - czyli w pierwszym roku po posdzeniu na wysokości ~30cm, w 2 roku na wyskości ~70cm, w 3 roku na 100-150cm.
Ja wykonuję cięcie w momencie kwitniecia forsycji, czyli razem z cieciem róż (zalecane jest wykonanie cięcia od końca lutego do poczatku kwietnia). Zawsze tniemy sekatorem tuż nad para nabrzmiałych pąków + usuwamy wszelkie przesuszne liście i przemarznięte pędy.

Dobrym zabiegiem jest róznież położenie częsci pedów ze zdrowymi oczkami na ziemi i przysypanie ich cieńką warstwą ziemi lub kory - spowoduje to wypuszczenie wiekszej ilosci pędów i korzeni wzdłuż zakopanej gałęzi, a co za tym idzie lepsze kwitnienie i lepszą kondycję powojnika).
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Pielęgnacja wymienionych odmian Clematis?

Post »

Ma nadzieję, że to jeszcze dobra pora na nie, żeby je posadzić w ogrodzie. Proszę o uwagi dotyczące następujących odmian tych pieknych pnączy:

Jan Paweł II
Ernest Markham
MULTI BLUE
Daniel Deronda
The President
Mrs N. Thompson
Carnaby
VINO

Niektóre z nich znalazłam tu na forum, ale mimo to będzie dla mnie cenna każda informacja.
Na pewno są jakieś charakterystyczne dla nich warunki, których powinnam przestrzegać, a o których na pewno nie wiem. Proszę o informacje od osób, które już mają te Clematisy w ogrodzie. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Ojej - naprawdę nikt nic nie wie? Czy mam aż tak dziwne odmiany?
Awatar użytkownika
paulina.sz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 2 wrz 2009, o 11:20
Lokalizacja: Milanówek

Post »

jezeli kupię teraz sadzonke to wsadzać czy przetrzymac w domu? jezeli przetrzymac to w jakich warunkach?
Planuje posadzenie w pojemniku na tarasie
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Dokonałaś b. dobrego wyboru. Planujesz te dwie odmiany razem, czy w osobnych donicach?
Słabe cięcie- to znaczy, że jeżeli teraz kupisz te odmiany, to raczej nie będziesz miała co skracać wiosną 2010, przycinanie dopiero na wiosnę 2011(ewentualnie jesień 2010).

Lesioc - mam pytanie odnośnie Multi Blue. Wiem, że przodkiem tej odmiany jest The President, i że kwiaty MB są skłonne do rewersji. Własnie kupiłem kilka MB, jeden niestety- jeden zakwitł kwiatem typowym dla The Presidenta.I tutaj pytanie:
Czy zaobserwowałeś na swoim krzewie tę różnorodność w typie kwiatu?
Zdarzają się również kwiaty pojedyncze, czy po prostu mam The Presidenta?
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Clematis "Vino" (tm) nalezy do grupy wielkokwiatowych wcześnie kwitnacych - zatem cięcie słabe (sposób 2)
Dorasta do 2.5-3.0m , kwiaty zwykle wielkości 18cm (wczesna wiosna) do 10cm (lato)
- chcociaż mi w tym roku wykoczyły sporo ponad 20 cm :)

Tutaj zdjęcia mojego egzemplarza:

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

No ale z niego 'byczek' :) - rozumiem że na zimę należy Clematisy kopczykować?
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Post »

Obsypać na pewno nie zaszkodzi ... a już szczególnie młode rosliny posadzone na jesień.

Ja obsypuję u nasady korą a potem obkładam wszystko lisćmi (duże liście z cann czy mieczyków).
W zaszłym roku owinąłem też niektóre powojniki agrowłókniną.. ale chyba tego więcej nie zrobię.
Te owinięte co prawda zdecydowanie szybciej wypuściły pędy i zakwitły na wiosnę.... za to w już
w sierpniu zaczęły im żółknąc i odpadać liście :(.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
magda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 11 kwie 2006, o 18:06
Lokalizacja: Rościmin

Post »

Z autopsji wiem że wiosną dobrze im robi odrobina wapna :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”