Uprawa powojników - problemy

Powojniki
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Początkujący

Post »

na Sikorskiego :wink: Wzięłam trzy ostatnie nie wiem co z nich będzie ale po zł to się skusiłam W o wiele lepszym stanie był wiciokrzew :) a poza tym nic nie było - jakieś zasuszone cyprysy ( też po złotówce :;230 )

Dzięki za info co z nimi zrobić - bo wiesz ja to.... ;:224 :;230
Pozdrawiam. Ewa
Tosca+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 sty 2012, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Początkujący

Post »

Witam Forumowiczów. Ponieważ jestem początkująca zapytam w tym wątku. Otóż planowałam posadzić powojnik przy trzymetrowej sośnie. Gdzieś przeczytałąm,że tak można i ładnie to wygląda, bo drzewo daje tło da kwiatów. Ale na tym forum ktoś napisał, że sosna może się ogołacać. Co o tym sądzicie? Może po prostu trzeba wybrać powojnik z małą masą liści (jeślitake są)?
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Początkujący

Post »

Ogólnie myślę (po tym co ja odwaliłam), że pod sosną może byc kwaśne podłoże a clemki lubią zasadowe raczej. Swoje posadziłam przy tujach. ładnie to wygląda ale widać że im nie służy.
Tosca+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 sty 2012, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Początkujący

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Brzmi przekonująco. Chyba dam sobie spokój z tym pomysłem i posadzę clematisa przy róży.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Początkujący

Post »

I to jest znacznie lepszy pomysł ;:108 , bo klemkom sąsiedztwo róż nie będzie szkodziło - zabierało wody i składników pokarmowych...
malgorzatabajor
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 sty 2012, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Początkujący

Post »

Witam, ja też jestem początkująca .Aktualnie mam 3 powojniki ,dwa kupione we wrześniu 2011 r.Kardynał Wyszyński i Jan Paweł II . tylko nie wiem czy nie zrobiłam błędu na samym początku , posadziłam je koło siebie po jednej stronie ozdobnej pergoli , po drugiej stronie rośnie już powojnik Generał Sikorski, na początku rósł z różą pnącą ale szybko musiałam je rozdzielić bo powojnik zaczął mi ginąć ,nie wiem co było przyczyną bo z tego co czytam to piszecie że to jest dobre połączenie ,po przeniesieniu w końcu zaczął rosnąć.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początkujący

Post »

Małgorzato, rozumiem,że Twój wybór podyktowany był patriotyzmem i kierowałaś się w nim nazwami powojników ? :)

Jeśli chodzi o mnie planując połączenia biorę pod uwagę nie tylko wystawę ( Sikorski preferuje cieniste stanowiska , w słońcu kwiaty bledną i krócej żyją ) ale takż sposób cięcia , który w przypadku wybranych przez Ciebie odmian nie jest taki sam.
O ile nie ma on znaczenia w pierwszym roku po posadzeniu, gdy zależy nam na skłonieniu rośliny do wypuszczenia wielu pędów nawet kosztem pierwszego kwitnienia ( w przypadku grupy wcześnie kwitnących , czyli na zeszłorocznych pędach ), o tyle w 2-gim i 3-cim roku powstaje już konflikt , bo :

Jan Paweł II i Generał Sikorski należą do 2iej grupy cięcia , czyli :
w 2gim roku na wysokości 70 cm
w 3cim roku i kolejnych na wysokości 100-150 cm

podczas gdy Kardynał Wyszyński to 3 grupa cięcia , czyli :
w 2gim roku na wysokości 40 cm
w 3cim i kolejnych na wysokości 50 cm

Czy łatwo Ci będzie rozróżnić i oddzielić pędy poszczególnych odmian, gdy będą ze sobą splątane ?

Oczywiście to są wytyczne właściwego , podręcznikowego cięcia. Niektórzy tną wszystko "jak leci " przy samej ziemi , ale wówczas trzeba się liczyć z ograniczonym kwitnieniem. :wit
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
malgorzatabajor
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 sty 2012, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Początkujący

Post »

Dziękuję za poradę i jak tylko przyjdzie odpowiednia pora każdego posadzę osobno, a co do wyboru szczerze powiem ze szukałam kwiatów które bardzo długo kwitną od czerwca do przymrozków , ciekawie się złożyło z tymi nazwami nawet nie zwracałam na to uwagi przy kupnie.pozdrawiam
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początkujący

Post »

A nie myślałaś o włoskich ? One bardzo obficie i długo kwitną .
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
malgorzatabajor
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 sty 2012, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Początkujący

Post »

nawet o takich nie słyszałam na forum jestem może od dwóch tygodni , a w szkółce do której zaglądam też za dużo wyboru nie mają ,ale zaraz poszukam
Awatar użytkownika
robaczek_Poznan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8631
Od: 30 sty 2012, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Początkujący

Post »

Witajcie :wit
Proszę o radę, jakie odmiany powojnika mogę posadzić na pergoli przy północnej ścianie domu?
lekkie nasłonecznienie, przewaga cienia w ciągu dnia, sąsiedztwo róż pnących...wolno rosnących. Stąd pytanie o powojnik - chciałaby żeby pomogły różom zarosnąć pergolę. Jakie odmiany nadają się do takiego nasadzenia? Najbardziej ineteresują mnie fioletowe odmiany. dziękuję za wszelkie wskazówki!
Pozdrowionka :-) Kasiek *aktualny wątek
*moje wątki*
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Początkujący

Post »

Kasiek na północną ścianę możesz poprowadzić...Clematis Viticella Solina,Wielkokwiatowy późnokwitnący Ville de Lion,Viticella ...Emilia Plater..Cl.Jackmanii,Hagley Hybrid,Negritianka,Tuczka,Vino,Mme Julia Correvon...,Star of India
Niektóre z tych co wymieniłam nie są fioletowe,ale bordowe,czy ciemno malinowe... :D
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początkujący

Post »

do cienia Generał Sikorski. Nie jest fioletowy, raczej niebieski. A z fioletowych może 'Negritanka' - na każde stanowisko, nie jest wymagająca . U mnie akurat rośnie na słońcu - tu razem z Błękitnym Aniołem.

Obrazek

Albo 'Solina' (lilaróż) z Grupy Włoskich (viticella).

O! Alionuszka też pisała w tym samym czasie...
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”