Cięcie powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 470
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Cięcie powojników

Post »

Tak, moje są wielkokwiatowe. jednoroczne oszczędziłam, ale jeden 4 latek nn biedronkowy poszedł pod sekator. nie wiem jak to odmiana. Już pytałam kiedyś na forum i nikt nie umiał go zidentyfikować. Miał być Ville de Lyon, ale nie jest. Kwiaty ma granatowe niczym President. Mimo, że to nie mój kolor to dbam o niego, bo jest bezproblemowy. Nie łapie go żaden uwiąd ani inne choróbska, jak w przypadku innych, które musiałam wykopać. Paki są spore. Jeśli nie spadną temperatury u mnie, to sezon rozpocznie się 1,5 miesiąca wcześniej. Brzoskwinia gotowa do startu, na morelce widać kawałek zielonego listka, no i powojniki też się zbierają.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie powojników

Post »

Biedronko,

popatrzyłam na niego i myślę ,że ten Twój b-nkowy NN to jednak 'President' z grupy Wielkokwiatowych , ale Wcześnie Kwitnących, więc skoro poszedł pod sekator to pierwsze kwitnienie będzie późne - nie w maju, a w sierpniu.

Pogoda wariuje, bo ludzie też nie w pełni rozumu. Sami podcinamy gałąź , na której siedzimy. Mam oczywiście na myśli globalne zmiany , masowe , bezmyślne, krótkowzroczne produkowanie masy nierozkładalnych śmieci, hiperkonsumpcję , zatruwanie świata.
To co się dzieje w przyrodzie jest tylko odpowiedzią na ludzkie działanie.

U mnie w mazowieckim ogrodzie właśnie skończyły kwitnąć rumianki, ostróżki i knautia macedońska zawiązały pąki a róże w ogóle nie zrzuciły liści.
Powojniki też już ruszają...niestety. Na 'Prince Charles' właśnie zauważyłam zielone łebki liści wychodzące z pąków. No super... :?
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 470
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Cięcie powojników

Post »

Masz rację Firletko. Na szczęście dzisiaj u nas większy chłód, więc może przyhamuje roślinki. W takim razie mam nie ciąć tego powojnika wcale ? Muszę poczytać jeszcze o cięciu. Nie chciałam, żeby miał całkiem łyse nogi i wybiegł mi do góry. Od korzenia wypuścił młode pędy w zeszłym roku, więc może się nie obrazi całkiem na mnie.

Róże też nie zrzuciły liści. Moja Rose de Tolbiac wcale nie spała. Liście na wierzchołkach zieloniutkie. Niestety, człowiek nie szanuje tego co dostał i konsekwencje są przykre. Temat rzeka, dużo by mówić, a tu nie miejsce na takie dyskusje i zaraz nas wyrzucą w kosz.
Dziękuję, że chciało Ci się odnaleźć w wątku mojego powojnika :)
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie powojników

Post »

Rebeko- zrozumiałam, że go JUŻ ciachnęłaś - tego NN, co to się okazuje Presidentem.

Jeśli jednak nie ciachnęłaś to zostaw. Poobserwuj jak się będzie zachowywał latem - czy będzie Ci kwitł raz, czy dwa razy i kiedy.
Termin pierwszego kwitnienia podpowie Ci do jakiej grupy należy.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 470
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Cięcie powojników

Post »

Tak. Został ciachnięty. Będę miała na uwadze Twoje rady i przyjrzę mu się w sezonie.
Awatar użytkownika
dorota33
200p
200p
Posty: 207
Od: 6 sty 2012, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie powojników

Post »

Obrazek
ttp://www.garnek.pl/doda33/26545996
Proszę o poradę ,nie wiem jak ciąć
DOROTA
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie powojników

Post »

Doroto,

To 'Ville de Lyon' - Grupa Wielkokwiatowe Późno Kwitnące.
Cięcie silne - sposób 3 - na wys 30-50 cm nad ziemią. Więcej tutaj.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
dorota33
200p
200p
Posty: 207
Od: 6 sty 2012, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie powojników

Post »

Firletko ,bardzo dziękuje za identyfikacje mojego klematisa.
DOROTA
Kpasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 cze 2021, o 05:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie powojników

Post »

Witam.
Właśnie się zarejestrowałam i od razu mam pytanie. Kupiłam miesiąc temu 5powojnikow. Kiedy mam je przyciąć po raz pierwszy.
Moje powojników to warszawska Nike,Guernsey cream, the prezydent,Paul farges i little mermaind.
Bardzo proszę o poradę.
Awatar użytkownika
monianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2023, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Cięcie powojników

Post »

Cześć, błagam o pomoc. Chodzi o powojnik Błękitny Anioł, 2 egzemplarze. Posadziłam je rok temu na wiosnę m.in z innymi powojnikami z grupy viticella. W tym roku wiem, że trzeba je przyciąć nisko. Trochę już je podcięłam z tydzień temu. Ale mam problem z tymi aniołami, bo ich pędy przy ziemi mają taki inny, brzydki kolor, nie widzę też żadnych zielonych pączków a na np. Emilii Plater lub Prince Charles już są pączki. I mam pytanie czy przypadkiem te pędy nie są martwe i do całkowitego usunięcia?
Wstawiłam fotki. Pozdrawiam:)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Cięcie powojników

Post »

Ciężko stwierdzić ze zdjęcia, czy pędy są martwe czy żywe.
Żywy pęd jest w środku zielony, wilgotny od soków, martwy jest po prostu suchy.
Powinnaś to widzieć przycinając roślinę.
Nawet jeżeli ten pęd jest martwy to nic, roślina odbije od korzenia.
Jest jeszcze jeden fajny sposób na zagęszczenie takiego powojnika.
Nie przycinamy za bardzo żywego pędu, tylko układamy go koło rośliny na ziemi i obsypujemy ziemią.
Wtedy z pączków śpiących wybiją nowe pędy, które ukorzenią się i zagęszczą całą roślinę.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
monianka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 mar 2023, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Cięcie powojników

Post »

Dzięki Madziagos za odpowiedź, jesteś super pomocna:)
Dobra, chyba jest żywy, ale gucio się znam, więc mogę się mylić :D ale skoro piszesz, że i tak odbije to luzik.
Ten sposób zagęszczenia z położeniem pędu na ziemi brzmi ekstra, muszę o tym więcej poczytać.
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cięcie powojników

Post »

W zeszłym roku uległam jego urokowi (a może raczej emocjom ;) ) i kupiłam powojnik ''Avalanche. Pięknie się trzymał w skrzyni na balkonie razem z funkią. Jednak niedawno listki straciły jędrność i zieleń i przyznam, że całość wygląda raczej na podeschniętą niż zmarzniętą. Obcięłam kawałek pędu, ale w środku jest zielony, żyje więc. Nie wiem teraz co robić - obciąć? A jeśli tak to jak? Nisko i czekać aż odbije od nowa nawet kosztem kwitnienia? Bardzo mi zależy, żeby go uratować i będę wdzięczna za jakąś radę. Dodam, że należy do kwitnących wcześnie.
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”