Cięcie powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Cięcie powojników

Post »

Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1915
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Cięcie powojników

Post »

Wygląda tak samo czy wystarczy jak będzie podcięta na 70 cm?ma ładne pąki szkoda mi jej bardziej ciąć.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Cięcie powojników

Post »

Powojniki przycięte. Zastanawiam się kiedy usunąć kopczyki przy powojnikach (kompost i kora).
magdalenca
100p
100p
Posty: 197
Od: 26 paź 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Cięcie powojników

Post »

Na weekend zaplanowałam cięcie powojników (mam same włoskie oraz jeden bylinowy - Princess Diana). Rozumiem, że to już czas najwyższy na przycięcie i mam się za bardzo nie przejmować prognozami? Z tego co widziałam, w weekend ma byc ciepło 8-10 st., ale potem znowu ochłodzenie i deszcz ze śniegiem ;(
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cięcie powojników

Post »

Ja też będę w ten weekend cięła powojniki. ;:215 Przymrozki im niestraszne, a mrozów poniżej -15 stopni to już nie będzie. :wink:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Cięcie powojników

Post »

lojka 63 pisze:Wygląda tak samo czy wystarczy jak będzie podcięta na 70 cm?ma ładne pąki szkoda mi jej bardziej ciąć.
Jolu - strona specjalistyczna zaleca jego słabe cięcie czyli na wysokości 100-150 cm
Jeśli jednak uważasz,że ten powojnik rośnie Ci zbyt słabo możesz ciąć go niżej.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1915
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Cięcie powojników

Post »

Dziękuję Karo, staram się nie niszczyć zbytnio tych pędów, bo ma całkiem ładne zawiązki pąków, zobaczę, co zrobi w tym roku, czy puści coś jeszcze od spodu, szkoda że ten jasny jest taki słaby, jak się nie poprawi, to przesadzę na inną stronę, tylko tam lubi buszować ten karczownik, co wpałaszował mi prawie wszystkie róże. Posadziłam troszkę czosnku i dałam siatkę, w to wsadziłam liliowce - jak myślicie przetrwają czy je stracę ,trutka też zadana. ;:131
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cięcie powojników

Post »

lojka 63 pisze:Wygląda tak samo czy wystarczy jak będzie podcięta na 70 cm?ma ładne pąki szkoda mi jej bardziej ciąć.
Jolu, moją Warszawską Nike tnę do wysokości lidlowskiej podpórki - będzie tak właśnie gdzieś do 70 cm. Wiem.
Sama podpora za niska. Roślina ma ochotę iść wyżej.

Cięta na tej wysokości wypuściła mi kilka nowych pędów u podstawy, ładnie się zagęściła, tyle że przewiesiła na drugą stronę ku ścianie . Obraziła się ? :roll: :wink:
Myślę, żeby dać jej jakieś linki podwieszone ku górze , na których mogłaby się wyprostować i zaprezentować na "wierzchniej", nie "spodniej" stronie.

Może spróbuj w tym roku zostawić ją na 70 cm. Zobaczysz jak zareaguje, czy da Ci nowe pędy , czy będzie obficie kwitła.
Gdyby się okazało, że słabo przyrosła ciachniesz ją następnej wiosny bardziej radykalnie.

Moja wyglądała tak:

Obrazek
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1915
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Cięcie powojników

Post »

Cześć, Twoja jest piękna, zdrowa i bujna, ja swoją muszę w tym roku bardziej dokarmić, bo podejrzewam, że trochę ją wygłodziłam w tym roku, a jak była młoda, to bałam się przesadzić z nawozami. Mam jeszcze jakiś Yukioski i chyba Błękitny Anioł, ale nie jestem pewna, czy ten na pewno dostałam, jak znajdę zdjęcie to wkleję, proszę też o radę jak ciąć.

Obrazek

Obrazek
Na tamten Nike czekałam kilka lat, zanim dostał kilka kwiatów, a te od Stasi zakwitły tyloma od razu po posadzeniu. Mam nadzieję, że im się spodoba, byle tylko jakiś gryzoń do nich się nie przyssał.
chris26
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 sie 2013, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury, Mrągowo

Re: Cięcie powojników

Post »

Zamierzam się do przycięcia swoich powojników. Słuchajcie, a jak wygląda taki martwy pęd, który należy wyciąć ?
Chłop z Mazur
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1915
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Cięcie powojników

Post »

Jak coś źle mówię to niech ktoś mnie poprawi bo specjalistą nie jestem ;:131 ale gadać lubię ;:306 więc jak na moje wiadomości to na wiosnę prawie wszystkie wyglądają na suche tylko mają na sobie takie całkiem ładne pąki jak v i w zależności właśnie jaką mamy odmianę to tniemy na jakięś 3 pąki od spodu albo na 70-100 cm ja jak słyszałeś jak nie wiem tnę na 70 i to jest na tyle bezpieczne że zakwitnie najwyżej puści mniej od spodu młodych a jak masz taki widać stary pęd cały bez znacznych paków to znaczy że jest już nie" płodny" i trzeba go ciachnąć na samym spodzie żeby nie wyciągał i nie odjadał młodszych od siebie plennych. ;:306 :wit Oczywiście pamiętać o odsłonieniu ściółki po zimie żeby się powietrze dostało ale korzonki przykryć najlepiej korą. :wit Sorki za ten wykład tylko tyle wiem. :wit
tigra636
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 mar 2016, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie powojników

Post »

Witam wszystkich. Jestem tu nowa i dopiero znalazłam to forum. Mam nadzieję, że mi pomożecie. Rok temu zasadziłam moje pierwsze powojniki - Vyvyan Pennell i Nelly Moser. Mieszkam w Anglii, zima była bardzo łagodna i wszystkie powojniki puściły pąki już w grudniu. Pózniej przyszły przymrozki i pąki się zatrzymały. Większość liści przez całą jesień i zimę była zielona, tylko niewielka część uschła. Teraz nie wiem, czy powinnam ciąć powojniki, czy je zostawić? Jeśli ciąć, to ile? Czy jest szansa, że te pąki się jeszcze rozwiną, czy raczej przemarzły? Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Stary powojnik

Post »

Ostatnio przywiozłem do siebie rozrośnięte, splątane powojniki. Wykopałem je z dość sporą bryłką ziemi, dużo podlewam i jako tako się trzyma.
Jest dość poplątany i ma sporo suchych gałązek, szczególnie dołem, w zasadzie to są dwa (dwie bryły korzeniowe, ale górą ciężko ustalić który jest który. Co z tym zrobić? Czy ma on szansę na przeżycie?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”