Sadzenie powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: pędy zeszłoroczne czy tegoroczne?

Post »

duduś pisze:Co oznacza stwierdzenie że powojniki rosną na pędach zeszłorocznych ( co 2 lata?) lub tegorocznych .Może głupie pytanie ale nie wiem z czym się to je .
A gdzie znalazłaś te określenie, że powojniki rosną na pędach zeszłorocznych?Nie chodziło o kwitnienie na pędach wyrosłych z oczek pędów zeszłorocznych?
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: pędy zeszłoroczne czy tegoroczne?

Post »

w niektórych opisach powojników w Clematis .pl
duduś
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: pędy zeszłoroczne czy tegoroczne?

Post »

duduś pisze:w niektórych opisach powojników w Clematis .pl

podaj linka do konkretnego opisu, jeśli możesz
Betix75
50p
50p
Posty: 87
Od: 16 wrz 2007, o 16:34
Lokalizacja: wielkopolska

Przekwitnięte kwiaty clematisa

Post »

Dzień dobry,

podpowiedzcie proszę, czy należy uszczypywać przekwitnięte kwiaty u clematisa?

Dziękuję za odpowiedzi :)
Tego na co za późno, tego szkoda...
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Przekwitnięte kwiaty clematisa

Post »

Można, ale nie trzeba.
Ja nie wycinam poszczególnych kwiatków, bo:
- i tak zetnę wszystko jesienią (na 15 cm od ziemi), specjalnie zresztą wybierałam takie odmiany powojników
- podobają mi się "puszki" po kwiatach
- i tak nie sprowokuje to dłuższego okresu kwitnienia, za chwilę na Warmii jesień i tyle :wink:
Jeśli nie tniesz swoich powojników wcale (bo są i takie odmiany), to nie bardzo sobie wyobrażam pracowite skubanie każdego kwiatka, szkoda by mi było czasu i wysiłku.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Pistacjaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2011, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Powojniki i wietrzne miejsce

Post »

Witam :)
Czy ma ktoś doświadczenie w uprawie powojników w miejscach wietrznych? Podobno clematisy wiatru nie lubią, choć spotkałam się z różnymi opiniami.
Od niedawna jestem wielką entuzjastką powojników, a od paru dni posiadaczką dwóch sadzonek: Jackmanii i Mrs Cholmondeley. Obie podobno nadają się na balkon, a na balkonach, jak to wiadomo, wiatry lubią hulać (szczególnie na moim)... Ja co prawda swój balkon częściowo osłoniłam matą bambusową ale to niestety idealnie nie zabezpiecza. Moje sadzonki po pierwszej dość chłodnej i wietrznej nocy na zewnątrz dostały gdzieniegdzie szarych plam na brzegach liści. Liście usunęłam, wstawiłam rośliny na dwa dni do mieszkania i dalszych niepokojących objawów nie zauważyłam. Od wczoraj są już na stałe zainstalowane w nowych doniczkach przy kratkach na balkonie, a ja z niepokojem się im przyglądam czy przypadkiem nie marnieją. Jak wasze powojniki znoszą wiatr?
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Powojniki i wiatr

Post »

W ubiegłym roku na środku trawnika posadziłam błękitne anioły, pędy przywiązałam na sznurki w kształcie piramidy i tak majtane wiatrem kwitły do przymrozków. Nie wiem jak inne powojniki, ale te moje, wielkokwiatowe, nie wyglądały na zbyt wrażliwe.
ania1590
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Powojniki i wiatr

Post »

Listki zaschły na końcówkach pewnie od zimna... po zmianie lokalu :uszy z ciepłego mieszkanka na wietrzny balkon...
jeśli masz możliwość osłonić balkon, to by nie zaszkodziło... kupiłaś oba powojniki wielkokwiatowe, więc wrażliwsze...
Awatar użytkownika
Pistacjaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2011, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Powojniki i wiatr

Post »

Mam nadzieję, że jednak się tam zahartują (w końcu to połowa maja!!), przyzwyczają do warunków i jakoś będą rosły. Jeśli mi padną to się zadźgam z żalu :?
Awatar użytkownika
Pistacjaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2011, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Powojniki i wiatr

Post »

Znalazłam podobny temat na tym forum, tytuł mnie zmylił i dlatego go przeoczyłam, ale są w nim bardzo pocieszające informacje w kwestii wiatru :tan
Jeśli kogoś interesuje, oto link:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=44&t=23908
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie powojnika

Post »

Ja jutro przesadzę mojego, bo męczy się na piaszczystym stanowisku i w ogóle nie rośnie..
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Początkujący

Post »

Może tu spróbuję...W końcu zaczynam przygodę z powojnikiem i chyba zrobiłam mu krzywdę-z niewiedzy. Czy zakupując sadzonkę, jak na zdjęciu poniżej, powinnam ją wysadzić razem z tymi podpórkami?

Obrazek

Bo wysadziłam bez nich i oparłam go o pergolę mając nadzieję, że się zaczepi i pomknie do góry, a tymczasem zmarniał i się mocno połamał...W zasadzie zostały dwa kikuty, które mam nadzieję odbiją...
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Początkujący

Post »

Podczas wysadzania na miejsce docelowe dobrze jest wyciągać powojnik z doniczki razem z tymi podpórkami.. wtedy trudniej jest go przez przypadek uszkodzić. Przynajmniej ja tak robię, sprawdzając jeszcze wcześniej czy podpora jest dostatecznie długa aby przytrzymać całe pędy (często potrafią wybiec dużo ponad wierzchołek bambusa - wtedy dokładam jeszcze jeden większy) oraz upewniając się czy wszystkie pędy są przytrzymane do podpory (to akurat warto zrobić jeszcze w sklepie w momencie zakupu - takie dyndające na boki pędy bardzo trudno jest przetransportować do domu bez nadałamania).

Po wysadzeniu i podlaniu, można oryginalne podpórki wyciągnąć i zamienić na inne, bądź powiązać do stojącej nieopodal podpory. Przy sadzeniu w większej odległości od podpory lub przy krzewach, warto jest zostawić przynajmniej jeden oryginalny bambus i przy wysadzaniu skierować go (pochylić) w odpowiednią stronę.

Powojnika odczepiamy bardzo delikatnie od podpórek, pędy większych sadzonek (2-letnich) mogą być przyczepione mechanicznie do podpórki za pomocą specjalnych spinek i drutów nawet w kilkunastu miejscach! Dodatkowo często jeszcze etykietka jest przyczepiona na gumce owiniętej wokół wszystkich pędów. Jeżeli jest się ostrożnym przy odczepianiu i nie nadłamie pędów, oraz zapewni się odpowiednie zamocowanie tak aby pędy nie połamały się na wietrze, to wtedy zwykle powojniki ładnie pędzą do góry. Co innego jeżeli roślinka została mocno uszkodzona... wtedy oczywiście można się spodziewać, że wkrótce odbije od korzenia zupełnie nowymi pędami.

Twoim błędem nie było usunięcie oryginalnych podpór.. błędem był brak zamocowania pędów do nowej podpory i założenie, że powojnik błyskawicznie się sam złapie - na to jednak potrzeba trochę czasu, a na ten czas trzeba przygotować własne zabezpieczenie.

Masz może zdjęcie jak powojnik wygląda teraz?
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”