Powojniki na stanowisko słoneczne

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Powojniki na stanowisko słoneczne

Post »

... a powojniki kupiłam na stanowisko półcieniste i cieniste :( Gapa jestem straszna :oops: Wczoraj z 15 min przeglądałam je w markecie, większość była na stanowiska słoneczne... Przyjeżdżam do domu, patrzę a tam niespodzianka - zakupiłam 'Asao' i 'Doctor Ruppel' na zupełnie inne stanowiska niż mam zapotrzebowanie. I co teraz? Posadzić je przy południowym tarasie (tam gdzie chciałam) czy na siłę upchnąć na właściwych pod względem warunków miejscach? Tylko, że tam są mi zbędne...
shami
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 10 maja 2007, o 08:45
Lokalizacja: śląsk

Post »

U mnie zarówno Asao jak i Dr Ruppel rosną na słońcu (jak zresztą prawie wszystkie moje powojniki a mam ich kilkanaście) i radzą sobie bardzo dobrze :D Może trochę częściej trzeba je podlewać. No i koniecznie musisz posadzić coś okrywowego "u stóp" albo czymś grubo wyściółkować, żeby słońce nie nagrzewało ziemi i korzeni. Ale to taka ogólna zasada w powojnikach. Do tego koniecznie cięcie na wiosnę, nawóz co dwa tygodnie i będą kwitły jak szalone, tyle że kolory mogą mieć nieco bledsze :)

Chociaż przy zakupach na przyszłość baaaardzo polecam nasze polskie odmiany, np te wyhodowane przez brata Stefana. Biją na "łeb" te zagramaniczne :lol:
Pozdrawiam,
Aleksandra
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Asao do póki nie zmarzło rosło w donicy na tarasie o wystawie południowej i miala się bardzo dobrze.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Dziękuję pięknie za odpowiedź! W takim razie sadzę! I zaraz doszkolę się na temat roślin zacieniających! Dobranoc :)
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Ja mam co prawda i 'Asao' i 'Doktora', ale mam je na północnej ścianie, więc trudno byłoloby sie wypowiadać, czy zniosą warunki południowe.
Jak dziewczyny piszą, ze znoszą, to sadź :D . Tyle, że kwiaty mogą szybciej blednąć i przekwitać na takim stanowisku.
Tak naprawdę, to ostatecznie o wszystkim przekonujemy się na własnej skórze. Np. w pierwszym roku mój 'Daniel Deronda', który się na słońce podobno nadaje, rósł w donicy na południowej patelni. Dopóki płatki nie zaczęły mu oklapywać na słońcu. Przestawiony pod północną ścianę, kwitnął dłużej.

Pozdrowienia,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Rozeta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2395
Od: 30 paź 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: płn.-wsch. W-wa, strefa 6b

Re: Stanowisko słoneczne a ...

Post »

Witajcie miłośnicy powojników :wit !
... No właśnie ...przy mojej południowej jasnej ścianie domu jest już w marcu nagrzana ziemia. Latem takie warunki najlepiej znoszą dwie budleje tam rosnące, ale chciałabym dosadzić kilka clematisów przy zamontowanych kratkach. I teraz moje pytanie: jakie odmiany powojników będą się czuły jak ryba w wodzie, w takich warunkach?
Pozdrawiam kolorowo
Monika
Róże ...ach, te róże ...
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowisko słoneczne a ...

Post »

Z powojników które lubią stanowiska słoneczne polecam np. powojnik turecki. Znosi suchą glebę i nasłonecznienie. Zainteresuj się również powojnikami z grupy 'Viticella', ich odmian jest sporo. Powojniki z tej grupy lubią stanowiska nasłonecznione, znoszą przeciętne, nawet ubogie gleby i są łatwe w uprawie. Innym zabiegiem jaki można zastosować, jest obsypanie podłoża pod powojnikami korą. Zatrzyma ona w pewnym stopniu parowanie wody z gleby. Zamiennikiem kory mogą być byliny płożące, które też zabezpieczą glebę przed bezpośrednim nagrzewaniem gleby.

Pozdrawiam,
Wojtek - LM
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Stanowisko słoneczne a ...

Post »

Wydaje mi się, że chodzi o powojnik tangucki, a nie turecki :-) - Lambton Part, Bill McKenzie, Anita, rzeczywiście znoszą duże nasłonecznienie. Co do Viticelli, to owszem, lubią pełne słońce, ale nie zgodzę się z tymi ubogimi glebami. Owszem, mają może mniejsze wymagania niż powojniki wielkokwiatowe, no ale przecież chcemy mieć na nich jak najwięcej kwiatów, a one sie znikąd nie wezmą.

Obrazek Obrazek

Tak wyglądają u mnie viticelki w pełni sezonu (Polish Spirit i Purpurea Plene Elegans). Ale one nie rosną na ugorze, są porządnie nawożone kompostem, obornikiem lub nawozami organiczno - mineralnymi. Również mogą rosnąć "na patelni",
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Edyta1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1926
Od: 20 paź 2011, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Stanowisko słoneczne a ...

Post »

Witajcie, ja mam pytanie w temacie powojników. Szukam takich, które dobrze zniosą "patelnię". Chciałabym, żeby kwitły możliwie długo i zależy mi na intensywnych kolorach, bo planuję posadzić je w bliskim towarzystwie jaskrawo wybarwionych liliowców. Zależy mi również na tym, żeby nie tworzyły jak tanguckie ściany zieleni, ale były bardziej ażurowe.
Czy ktoś może podzielić się ze mną jakim doświadczeniem w tym zakresie ;:88 .
Będę wdzięczna za odpowiedź :D .
Pozdrawiam - Edyta
Zapraszam do mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Rozeta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2395
Od: 30 paź 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: płn.-wsch. W-wa, strefa 6b

Re: Stanowisko słoneczne a ...

Post »

Wojtku i Stokrociu bardzo Wam dziękuję za wskazówki ;:138 .
Polish Spirit mam, rośnie od czerwca w lekkim półcieniu, gdzie zupełnie nieźle kwitł ;:108 . Ale z wiosną powędruje pod tę południową ścianę i zobaczymy, jak tam mu będzie. Purpurea Plena Elegans nie mam, a bardzo mi się podoba i nareszcie będę miała silną motywację, aby go nabyć :D .
:wit
Pozdrawiam kolorowo
Monika
Róże ...ach, te róże ...
malgorzatabajor
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 sty 2012, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stanowisko słoneczne a clematisy

Post »

Mam na stronie południowej Generała Sikorskiego i bardzo ładnie rośnie, jest posadzony przy pergoli za murkiem i kwiaty wspinają się po ogrodzeniu, i same z siebie robią cień,dużo też zasłania murek który wystaje ponad 20 cm .Mam jeszcze prośbę o podpowiedz , chcę kupić na wiosnę Albina plena i Maidwell Hall i posadzić je przy budynku od strony wschodniej ,czy one sobie tam poradzą ?
Paula_ka85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 cze 2020, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Clematisy do pojemników na bardzo nasłoneczniony balkon

Post »

[Witam wszystkich forumowiczów. Odnośnie tematu, czy macie już sprawdzone odmiany clematisów, które sprawdzają się na bardzo nasłonecznionym balkonie?
JoasiaKOS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lip 2021, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Powojniki na stanowisko słoneczne

Post »

Dostałam to od koleżanki w prezencie kilka lat temu, i dopiero niedawno dowiedziałam się że to powojnik botaniczny. Jeśli to prawda to gorąco polecam na suche tereny i kiepską ziemię. Tylko pierwszy rok podlewałam, teraz sam bujnie się rozrasta :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”