rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

To ja jeszcze dodam od siebie, że u mnie sprawdza się kompost z igieł sosnowych, pod różaneczniki azalie i borówki. Produkuje go metodą angielską. Do wielkiego plastikowego wora wrzucam igły. Następnie robię w nim kilka dziur. Całość porządnie przelewam wodą. Wór zakręcam i idzie do leżakowania. Po zimie mamy piękną czarną kwaśną zimię.
Aga
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Aga, super pomysł. Też zbieram igliwie (sosnowe samosiejki na sąsiada polu) a raczej grabię - i do worków. Do tej pory jesienią na grubo sypałam borówkom, ale na sposob "przerabiania" nie wpadłam. ;:333

Uważam, że każdy opisujący swoje doświadczenia (nawet te najlepsze z pięknymi zdjęciami) powinien przestrzegać zasady nie obrażania innych Frustracje i złośliwość zostawiać w domu, a na forum więcej luzu i życzliwości.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Zawszę tak jest jak jakieś nadepnę na odcisk zwłaszcza kobiecie ;:306

Teksty - wyluzuj ( post więcej ) i stado koleżanek z koła wzajemnej adoracji pomidora czy kurki przydomowej.
Oczywiście przepraszam po kolei wszystkie że miałem czelność polemizować z Waszą wiedzą. Macie cudowne ogrody macie wiedze tak dużą od storczyków i pomidorów do różaneczników .
Rzucam na luz bo przekonałyście mnie kobieta ma zawsze rację w ..................... ogrodzie i na forum

Oddam do biblioteki kilkadziesiąt książek po niemiecku i angielsku o rododendronach i ściągnę z chomika tą jedyną naszą ( oryginał komuś podarowałem), a jak będę chciał więcej to sobie "wyguglam" z włączonym tłumaczem.

Poddam się samokrytyce posypię głowę popiołem ponieważ.

Podważam swoim zachowaniem wspólną wiedzę użytkowników
Nie jestem ugodowy i zachwaszczone poletko nie nazywam naturalistycznym zakątkiem
Piszę elaboraty a nie posty z 1 słowa "wyluzuj"
Manipuluję lewym przyciskiem myszy ( kopiuj/wklej )
Głupotę nazywam po imieniu a nie syndromem uwarunkowań od działki.
Nie przyjmuję słusznych słów krytyki ( wprowadzam ludzi w błąd )
Nie zgadzam się z wiedzą innych i nie potrafię posadzić krzaków zgodnie z wiedzą forumowiczów ( 120 cm krzak od krzaka )
Obrażam kiedy twierdzę że nie ma racji ( kobieta ma zawsze rację a jak nie ma to tak winny jest facet )
Nie zgadzam się że utrata większości liści to proces naturalny a kształt "irokez" to krajowa moda
Nie podziwiam zabiedzonych krzaków wydając ochy i achy
a ponadto posiadałem tyle lat w tajemnicy krzaki posadzone po heretycku i szerzę tą zakazaną wiedzę przez co każdy może mieć ładne krzaki no i ekspertki będą musiały wyrwać chwasty zamiast ratować kogoś z biedy bo nieborak nie napisze pierwszego postu w dziale choroby.

Czy mam wykopać moje krzaki i wsadzić je w glinę wymieszaną z ziemią z kartofliska oraz kompostem zasiać chwasty i mi przebaczycie ?

a teraz poważnie
zygmor pisze:Kochani,
czytam, czytam....

Dotychczas moje różaneczniki sadziłem w torfie, ale jakimś sposobem w jednym miejscu na działce pojawiła się fytoftoroza.
Wiedząc skądinąd, że torf sprzyja fytoftorozie, odszedłem od niego może nie całkiem, ale stosuję od kilku lat mieszankę 1:1:1 kompost, torf kwaśny i kora mielona frakcja 0-20. Dzięki temu skończył się problem fytoftorozy i chyba moim różanecznikom nic nie brakuje, bo rosną i kwitną nie najgorzej.
Tez czytałem o tym i nawet rozmawiałem z kilkoma "hobbystami" w europejskim zagłębiu produkcyjnym - jednego zacytuję " to paskudztwo może kundel sąsiada przywlec , a sprzyjają temu woda i powietrze to co przenieś się mam na księżyc bo tutaj wszędzie torfowa ziemia ? odbierać tylko pocztę elektroniczną bo listonosz bywa na innych plantacjach".
Naprawdę nie chce mi się wierzyć że przyczyną był torf jak autorka tego artykułu sugeruje. Ciekawe ci doradziłaby tym co mają miliony krzaków w torfie ?, ale z ciekawości zapytam jak długo ten krzak rósł w ogrodzie i czy to był import czy pochodzenie z polskiej szkółki. Zresztą teraz można wyrwać miliardy chwastów a i tak działka sąsiada podaruje i chwasty, szkodniki, choroby.

Czytam sporo bardzo dużo w internecie i muszę przesiewać informację. Oddzielić plewy od ziarna mam dylemat komu wierzyć temu co stracił wszystkie krzaki ( a miał sztuk 1 ) czy temu co ułamek procenta a ma na polu 350 000 krzaków. Komu wierzyć czy Van der Berkowi co ma kilkaset hektarów upraw i sprzedaje okazy po 3 metry wysokie czy Czekalskiemu bo napisał książkę ( NIE WIDZIAŁEM JEGO KRZAKÓW ;:306 ) w oparciu o przedwojenną wiedzę . Dlatego stosuję ten filtr który mam w podpisie.

Idę do kuchni po filiżankę kawy zastanawiam czy to forum to mój świat czy ten za oknem
Obrazek Obrazek Obrazek


Tyle słów w jednym poście gdyby dostosować się do norm "pisatych tego forum" byłoby z 200 postów Ufff co za marnotrawstwo liter.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Nikt nie podważa twojego doświadczenia czy wiedzy TYLKO SPOSÓB JEJ PRZEKAZYWANIA.
Lubisz nazywać rzeczy po imieniu, zrewanżuję się tym samym -nic, żadna wiedza nie tłumaczy chamstwa.
Niby przepraszasz, a obrażasz dalej kogutku przydomowy
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Idę do kuchni po filiżankę kawy zastanawiam czy to forum to mój świat czy ten za oknem
Ja proponuję filiżankę melisy :wink:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Asprokol proszę Cię nie opuszczaj tego forum. Pisz o swoich doświadczeniach w uprawie, kto będzie chciał to skorzysta z Twoich rad. Każdy ma wybór, a o trafności porad niech świadczą rośliny.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

nie wiem czy się obrazić ;:306

Nie mam w ogrodzie kogucika kurki nawet kaczuszki tylko jeże włóczą się po ogrodzie ................. więc może się zjeżę ;:306

Sposób przekazywania : "mój ulubiony profesor powtarzał zapominacie wszystko co jest mdłe i podane byle jak - pamiętacie to co wami wstrząśnie i jest tak ostre że wyciśnie łzy"
Słowo cham i kmiot wywodzi się z tego samego miejsca, tak arystokratki w perukach z młoteczkiem w ręce ( do zabijania wszy ) nazywały tych co pracują w ziemi.

Cham pachniał gnojem i mówił prostacko "jaśnie pani meenda z łeba spadnyła"
Myślałem że to forum o ogrodach a dział o rododendronach i azaliach a nie o nauce dyplomacji i budyniowatym sposobie bycia.
Jak będę chciał rad jak jeść beza to się zwrócę do Kwaśniewskiej bo dla mnie liczą się profesjonalistki. Twoja ocena że jestem chamem jest z pewnością tak prawdziwa jak doktorat który daje ci prawo oceniać innych. Ty kulturalna właścicielka kurki i kogucika pachnąca najwyżej kurzakiem tej jaśniepani byś powiedziała " tyle życia ma pani w głowie że aż się nie mieści"

Kogucik przydomowy siedzi sobie nad oczkiem wodnym oddycha i pije piwo zamiast melisy i myśli dlaczego chama tak zawsze ciągnie do ziemi ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

baobab100 nie martw się, zostanie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

ten widok więcej mówi do mnie ......................
Obrazek

koło bajora kilkanaście rododendronów wsadzone na przekór tym którzy uważają że podlewanie ze stawów to murowana recepta na choroby - BZDURA

To był temat: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki.

Uważam, że wszystko już na ten temat zostało powiedziane i każdy zainteresowany sam zadecyduje w co posadzić swoje rośliny.

Podane zostały różne podłoża, również takie, które funkcjonują w arboretum w Wojsławicach,
a także u naszego forumowego kolegi Zygmora, który jest tu niewątpliwym autorytetem w uprawie wrzosowatych,
a także u asprokola.

Jeśli moderator tego Działu uzna, że dyskusję należy kontynuować, to wątek odblokuje.
Ja wątek zablokowałam, bo poziom przekazywanej wiedzy spadł do poziomu gruntu.
Moderator - jokaer.

Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”