Wrzosy brązowieją,zmieniają kolor,usychają itd

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
wandko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 cze 2008, o 17:32
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Wrzosy brązowieją,zmieniają kolor,usychają itd

Post »

Rok temu, na jesieni posadziłem w ogrodzie wrzosy i wrzośce. Kupione w porządnej firmie (wolski), posadzone w kwaśnej ziemi, wszystko tak jak mi kazali :wink:

Sporo tego było, bo w sumie prawie 400, ale przyjęły się praktycznie wszystkie i strasznie mocno w tym roku rozrosły. Pod koniec maja podsypałem troszkę nawozu granulowanego do wrzosów (wyczytałem, że do wrzosów w pierwszym roku należy).Półtora tygodnia temu wyjechałem, dziś wracam, i część zaczyna usychać. Ma brązowe łodyżki, jest to suche i jak się weźmie ręką, obsypuje się.



Podpowiedzcie mi, proszę, co mam zrobić?

Nie mają sucho, rosną na niezbyt mocnym słońcu. Po powrocie zauważyłem korytarz nornicy we wrzosach, ale to raczej nie jest przyczyną, bo te suche gałązki nie występują według jakiejś linii, korytarza - raczej miejscowo pojawia się po kilka (5 - 10 krzaczków) takich krzaczków z uschniętymi gałązkami obok siebie.

A już tak się cieszyłem, że wszystko OK ;:145
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Wygląda to na jakąś chorobę grzybową, chyba rdzę wrzosowatych( Pucciniastrum ericae), albo grzyb z rodzaju Phytophtora.Może mają zbyt mokre i mało przepuszczalne podłoże gdzieniegdzie.
wandko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 cze 2008, o 17:32
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Post »

A czym to usunąć? Opryski jakieś?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Najbardziej zaatakowane trzeba niestety usunąć.Na rdzę opryskać Dithane, albo Saprolem, w maju ze względu na zimowanie części zarodników również opryskać profilaktycznie dwukrotnie, co dwa tygodnie.Zaczerpnęłam to z mojej ksiązki o wrzosowatych, ale myślę, że trzeba też polepszyć przepuszczalność gleby jeśli jest zbyt zwięzła, ponieważ niektóre krzewinki wyglądają jakby dolegało coś korzeniom ( grzyb z rodzaju fytoftoroz powodujący więdnięcie i zasychanie pędów).Nie piszesz nic o tym jaka jest gleba i czy zostało miejsce odpowiednio przygotowane, bo najczęściej kłopoty zdrowotne biorą się z nieodpowiednich warunków w danym miejscu.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj m.in. temat Co dolega wrzosom?. Miałem podobne objawy. Oprócz podanych w tym linku preparatów polecam też Aliette.
Awatar użytkownika
@.monka
200p
200p
Posty: 347
Od: 1 gru 2006, o 19:31

Post »

moim zdaniem ususzone
Nixon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2011, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wrzosy brązowieją,zmieniają kolor,usychają itd

Post »

Witam
Mam spory problem, bo mam pod opieką sporą liczbę wrzosów, które na złość mi zaczęły usychać :/

http://img856.imageshack.us/i/dsc3475.jpg/
http://img534.imageshack.us/i/dsc3476.jpg/
http://img576.imageshack.us/i/dsc3477j.jpg/
http://img18.imageshack.us/i/dsc3481w.jpg/

z góry są ładne, za to od spodu, katastrofa
chciałbym je teraz przyciąć i zasilić jakimś nawozem
ale czekam na opinię fachowców

pozdrawiam
Nixon
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Usychające wrzosy

Post »

Witaj imponująco to wygląda choć niestety problem masz :( wyglądają jakby umarły albo mróz je załatwił albo susza ,przynajmniej tak mi się wydaje...ta zima nie była dobra dla wrzosów ,w lutym śnieg stopniał a mróz był spory ...Poczekaj jeszcze ,poobcinaj kwiatostany zeszłoroczne ,zobaczysz wtedy czy zielone są w środku (tzn gałązka) szkoda by było ...
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychające wrzosy

Post »

Ten 'cynamonowy' brąz świadczy raczej o zaschnięciu.Widać nieodpowiednia gleba dla wrzosów.U mnie jest to samo, przycięłam 2 tyg. temu.Jeszcze jak przycinałam to coś zielonego było widać na gałązkach, teraz już robią się rude i są do usunięcia.Powiedziałam sobie - nigdy więcej wrzosów, widocznie gleba im nie odpowiada i nie ma sensu sztucznie jej przygotowywać, na dłuższą metę to i tak nie działa.
Ja mam piaszczysto gliniastą, a tam gdzie je posadziłam jesienią 2009 jest taki bardziej piaseczek, dodałam torfu, ale widać im nie pasuje.Najlepiej rosną na działkach przyleśnych, gdzie gleba( i podglebie) naturalnie im odpowiada.
Oczywiście przebieg pogody zimowej w tym roku , a szczególnie mróz bez śniegu też zrobił swoje.
anka_
ZBANOWANY
Posty: 1603
Od: 12 lip 2010, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychające wrzosy

Post »

Moje jeszcze tydzień temu wyglądały tak samo :( ale postanowiłam dać im szansę- obcięłam i czekałam... Dziś zauważyłam, że zaczyna się coś zielenić :) . Więc może warto zaczekać?
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Usychające wrzosy

Post »

Dziś byłem w lesie i tam wrzosy wyglądają tak samo jak na tych zdjęciach , są zielone tylko przy samej ziemi .
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Usychające wrzosy

Post »

Witam, mam ok. 150 wrzosów i wrzośców, rosną od 6 lat i ta zima zniszczyła mi wszystkie wrzosy. Wrzośce których jest zdecydowanie mniej, są w bardzo dobrej kondycji. Przypuszczam, że po lutowej odwilży się rozhartowały, rozpoczęły wegetację, a nadszedł mróz i je zniszczył. Nie wiem czy jest sens je przycinać, bo napracuję się, narobię bałaganu, a potem i tak będę musiała je usunąć. Tak samo wyglądają moje róże i te okrywowe na skarpie i na różanej rabacie, które były okryte końskim obornikiem. Aż mi się nie chce rozpoczynać prac wiosennych, bo żal patrzeć. pozdrawiam
ania1590
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Usychające wrzosy

Post »

Niestety bardzo to przykre, ale po tej zimie koszmarnie wyglądają właśnie wrzosy, róże, azalie japońskie :(
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”